„Мрежата „Натура 2000” играе незаменима роля в опазването на биологичното разнообразие в Европа и управлението й трябва да бъде реализирано на ниво. В това отношение от особено значение е включването на основните заинтересовани страни като ползватели и собственици на земя. Важно е също така и предоставянето на изчерпателна информация за ефективността на тази система от защитени зони в Европа”.
Това обяви евродепутатът от Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) Неджми Али в качеството си на докладчик на АЛДЕ на заседание на Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент в Брюксел. На него бе разгледан Специален доклад на Европейската сметна палата (ЕСП) за дейността на екологичната система от защитени зони в Европа „Натура 2000“.
Българският представител в ЕП приветства доклада на ЕСП, но и насочи вниманието към някои акценти в него. Според Неджми Али, будят безпокойство фактите, че Рамката за приоритетни действия представя ненадеждна картина на разходите по „Натура 2000”, а данните, предоставени от държавите-членки, са неточни и финансовите средства не могат да бъдат коректно дефинирани.
„Обяснението на Комисията защо нейната оценка не е завършена до септември 2016 г. не е убедителна. Комисията приема препоръката да подобри разпространението на своите ръководни документи, но се позовава на финансови ограничения за преодоляване на езиковите бариери, което е несериозно. Мисля, че държавите-членки са в състояние сами да си направят превод на тези документи”, посочи Неджми Али.
Българският евродепутат поиска и отговор на въпроса какъв е съществуващият механизъм, за да се подсили изпълнението на препоръките, направени от Комисията.
8311 | 5 май 2017 | 14:30





Мобилна верси
RSS
