Тези дни българският президент Плевнелиев наново показа невежество по отношение на историческите факти, като заяви, че Сталин и Хитлер са предизвикали Втората световна война с пакта „Рибентроп - Молотов“.
Ето какви са фактите.
На 30 септември 1938 г. в Мюнхен Великобритания и Франция подписват (заедно с Италия и Германия) позорно споразумение, което довежда в края на краищата до окупацията на Чехословакия от хитлеристите. Преди това Париж и Лондон са игнорирали съветско предложение трите страни заедно да гарантират териториалната цялост на Чехословакия.
Двете западни демокрации са готови на всякакви отстъпки на Хитлер, за да избегнат войната. Но британското правителство решава за всеки случай да осуети възможността Германия да доставя желязна руда от Швеция по море. То планира да разположи войски в главните норвежки пристанища. Това не става навреме и Хитлер изпреварващо нахлува в Норвегия.
Така подсигурен, той възнамерява да окупира и Полша, но се опасява, че в нейна защита може да се притекат Великобритания, Франция и Съветският съюз. А такава вероятност има. На 16 април 1939 г. външният министър на СССР Литвинов предлага на британския посланик в Москва пакт за взаимопомощ, към който да се присъедини и Полша, както и всяка друга европейска държава, която се чувства застрашена от Германия.
На 8 май британското правителство отхвърля предложението, а позицията на Полша е, че отказва всякакви руски гаранции. Подозрителният Сталин решава, че Лондон и Париж готвят задкулисно споразумение с Германия, подобно на Мюнхенското, което би довело до окупация на Полша. Съответно Хитлер би имал възможността да осигури на Германия жизнено пространство на Изток (заявено в книгата му „Моята борба“).
И така, надхитряването между Лондон, Париж и Москва води до позорното германо-руско споразумение за разделяне между двете държави на Полша, което, вярно връща на Съветския съюз загубени украински територии от Първата световна война, но води до временната ликвидация на полската държава.
Втората световна война трудно е можело да бъде предотвратена, като се има предвид, че Великобритания и Франция са допуснали превъоръжаването на Германия; че те отказват да заемат твърда позиция против агресията на Хитлер спрямо съседни европейски страни, както и да сключат за тази цел договор със Съветския съюз; като се има предвид непоколебимото намерение на Хитлер за експанзия на Изток.
Това, което германският диктатор не е допускал, е, че при нападението против Полша Великобритания, независимо от пакта „Рибентроп - Молотов“, повече няма да остане безучастна. Действително в изпълнение на дадените от нея гаранции на Полша тя обявява война на Германия.