- Г-н Ласкос, как СИРИЗА надяна маската на страшилище за Запада?
- Много е просто – успехът се дължи на голямата икономическа криза в Гърция, бих я нарекъл дори хуманитарна катастрофа. Ние не се самозалъгваме, че ако държавата благоденстваше, щяхме да сме в тази позиция. Но това е и нашият шанс за радикални промени. Заслужихме го с пет години последователна политика. През тях стотици пъти заемахме непопулярни позиции, за които ни се подиграваха. Като олимпийските игри през 2004 г., срещу които бяхме против и които ни разориха.
- Вие сте член на ЦК на СИРИЗА и в същото време автор на труд с име „Марксистка дискусия за настоящата криза“. Съгласен ли сте с твърдението, че партията е отглас от марксизма, популярен сред левите интелектуалци в Европа след Втората световна война?
- Да. Ние сме убедени марксисти. Различава ни само, че в програмата си сме включили и екологичната тема - освен червени сме и зелени. В платформата ни има отговор за всички проблеми на обществото.
- Каква ще е фундаменталната промяна, която вие като модерна марксистка партия ще донесете на Гърция?
- Справедливост. В Гърция малък брой богати семейства притежават всичко - флот, хотели, медии, а 1% от населението владее 58% от богатството. Първа крачка към спасението е да ударим този 1%.
- И как да стане това?
- Напълно наясно сме, че истинският социализъм, в който искрено вярваме, не може да бъде приложен в съвременните условия. Но историята учи, че и при капитализма би могла да съществува социална справедливост. След Втората световна война на Запад данъците за богатите бяха толкова високи, че превърнаха обществата в социални. Ние ще водим борба със зъби и нокти, за да решим проблемите на трудещите се. А това минава през смяна на идеологията на данъчната система. Вместо да изтичат в чуждите банки, парите на богатите трябва да влизат в бюджета.
- Мнозина ви обвиняват, че обещанията ви са популистки и неизпълними. Говорите за опрощаване на външния дълг, вдигане на минималната заплата, 300 000 нови работни места. Откъде ще намерите финансиране?
- Две са основните задачи, които сме си поставили: опрощаване на дълга от страна на кредиторите и преустановяване на убийствената политика на икономии, налагана от тройката (ЕС, ЕЦБ и МВФ - б.а.). Гърция завърши 2014 г. с 10 млрд. евро излишък, който те искат да използваме за погасяване на дългове. Вместо това ние ще дадем 2 млрд. евро - една пета от сумата, в преки плащания за най-бедните, за да си покрият те базовите нужди. Преодоляване на бедността без държавна намеса няма. От първия ден ще възстановим и колективните трудови договори. Във всичко това няма нищо революционно. То е просто смислена политика.
- Възможно ли е международните кредитори наистина да опростят дълга на Гърция - и ако не, ще напусне ли Атина еврозоната?
- Няма да излезем от еврозоната, а и няма механизъм да ни изкарат. Но опрощаването е задължително. Многократно сме виждали, че проблем с подобен дълг няма друго решение. Например 63% от германския дълг е бил зачеркнат през 1953 г. и дори Гърция е плащала за това. През 80-те и 90-те години същото се случва с Латинска Америка. Ние имаме нужда от свежи пари в икономиката, за да й дадем глътка чист въздух.
- Преди време СИРИЗА се обяви за излизане на Гърция от НАТО. Като че ли обаче напоследък партията се отказва от подобни тенденции във външната си политика за сметка на вътрешната програма. Така ли е?
- Ние сме не просто за излизане на Гърция, а за разпускане на НАТО. Алиансът се намесва в световните проблеми по недопустим агресивен начин, който не одобряваме.
- Какво ще значи за Европа кабинет на СИРИЗА?
- Не си мислим, че сме център на света. И все пак в края на 2015 г. ще гледаме избори и в Испания, където нашата братска партия „Подемос“ сигурно ще вземе властта. Успехите ни ще изправят европейските партньори пред избор - ще тръгне ли ЕС по пътя на левите идеи или на фашизма на икономиите? Брюксел не може да пренебрегва тази дилема.
- Коя партия е най-близо до вашата идеология, което би допуснало формиране на коалиция след изборите?
- Комунистическата партия. Тя има историческата отговорност да реши ще помогне ли Гърция да тръгне по нов път.
- Вярвате ли, че опрощаването на държавния дълг на Гърция е справедливо? Как европейските партньори могат да обяснят подобен ход на българските граждани, които получават далеч по-малки заплати?
- Цените в Гърция са несравними с тези в България, така въпросът е некоректен. Дългът не е гръцки проблем, а на цяла Европа. Ние не искаме специално отношение, тъй като много други държави ще се намерят в нашето положение рано или късно. Победата ни ще е в помощ на всички трудещи се, включително и в България.