Нинова: Битката е да се подчини БСП на група хора с милиони от обществени поръчки

Не ми е до постовете, винаги съм се борила да опазя БСП от зависимости и олигарси, казва лидерът на БСП в оставка

Нинова: Битката е да се подчини БСП на група хора с милиони от обществени поръчки

20301 | 8 септ. 2024 | 14:06

Фирмите около Кирил Добрев имат договори договори в Министерство на отбраната, Министерство на регионалното развитие, Агенция „Пътна инфраструктура“, структурите на Министерство на финансите, клоновете на НАП в страната


Борисов ми е предлагал публично най-високия пост – на председател на Народното събрание. Отказах с думите „Ортак с мафията не ставам и няма да си предам избирателите“. Можех да бъда и водач на евролистата и сега да съм евродепутат със 100 хил. евро. Отказах. Не ми е до постовете, винаги съм се борила да опазя БСП от зависимости и олигарси

„Битката в БСП дали тя ще бъде превърната в една марионетка, която ще служи на други интереси, не на тези на обществото и социалистите“.
Това заяви в „Офанзива с Любо Огнянов“ по Nova news лидерът на БСП в оставка Корнелия Нинова.

 

И посочи:
„Битката е дали БСП ще се прегърне онзи неолиберален ляв подход в Европа, който първите неща, които пропагандира са джендър идеология, повече санкции срещу Русия, повече мигранти. Това през годините се случваше, аз съм водила битки с тези политики. Дали ще се премине линията на БСП към либералното или ще останем в защита на националния интерес, семейството, децата работниците – това е въпросът.


Второто, не по-малко важно е дали БСП отново ще попадне в ръцете на олигарси, на задкулисие, на зависимости и ще бъде използвана партията за трупане на богатство от малцина за сметка на хората, на идеалистите, тези, които вярват и гласуват за БСП. Това е същественият въпрос и това са моите опасения и тревоги, че натам се върви“, посочи Корнелия Нинова.


„Видях и на Националния съвет, че тримата, с които до вчера всичко заедно правехме , подписвахме, нямаше проблеми и за едно денонощие се отметнаха – Вигенин, Гуцанов и Зафиров, са просто изпълнители. Други хора дърпат конците там. Имат си организатор – видях го с очите си на НС, един Кирил Добрев как командва – „стани-легни“, разбира се, метафорично, вдигни ръка, не вдигай, Той управлява тези процеси. Тези тримата просто изпълняват“, заяви лидерът на БСП в оставка.


„Зад това стоят много интереси, с които съм се сблъсквала през годините. Интересите да се вземе БСП, да се подчини на една група хора, да се обслужва тази група хора за сметка на кауза, програма, идеали за сметка на членовете и симпатизантите“, подчерта Корнелия Нинова и показа официална справка:


„Попитах всички министерства, след едно журналистическо разследване, за тази група около Кирил Добрев и за фирмите, свързани с него, какви договори има: Поне за мен, информацията е шокираща – договори в Министерство на отбраната, Министерство на регионалното развитие, Агенция „Пътна инфраструктура“, структурите на Министерство на финансите, клоновете на НАП в страната, Министерство на младежта и спорта, спортните бази и още, и още, и още. Всичко това се обслужва от тези, едни и същи фирми“, каза Нинова и попита:


„Толкова ли в държавата няма други фирми, как така те печелят едни същи обществени поръчки? При това във всички управления – започва от Борисов, който си ги храни – по това време Кирил Добрев е в БСП, продължава – при служебния кабинет на Радев Весела Лечева му дава да зарежда с гориво целия спорт в България. В нашето правителство, в което ние участвахме – министрите на ПП - на отбраната, на финансите. И накрая – сглобката, дала най-добрите поръчки за милиони на Кирил Добрев“, подчерта лидерът на БСП в оставка.


И постави въпроса: „Как мислите, че едно такова ръководство ще води независима политика? Вие, знаете ли, например, ча Зафиров е и шеф на Федерацията по ръгби. Кой е в УС, на тази федерация, знаете ли? Кирил Добрев. Не само политически, става дума и икономически интереси. Винаги съм го твърдяла, че една от битките ми е срещу зависимостите, използването на партията за трупане на пари“.


„Давам като пример, за да заявя моето убеждение – че не бива БСП да се превръща в подчинена на частни интереси партия. Както Румен Овчаров им го каза в залата на Националния съвет: „В момента продавате последната останала нормална партия“. Ето затова ми е битката“, категорична е Корнелия Нинова.


В отговор на въпросите в студиото, тя заяви: „Нито ми е за егото. Нито ми е за постовете. Какво саботирам? Аз бих казал, че те са саботьорите, защото нормалното, уставното, законното е – оставка, конгрес, освобождаване, нов председател, работа напред. Заинатиха се, не искат да ме освободят: „Ще стоиш тук като заложник и ще пописваш каквото ти казваме“, ми казват. Какво да ви подпиша – да предам партията на това, това ли искате да ви подпиша?“, заяви Нинова показвайки справката за обществените поръчки на Кирил Добрев.


„Борисов ми е предлагал публично най-високия пост – на председател на Народното събрание, отказвала съм. Отказах този пост с думите „Ортак с мафията не ставам и няма да си предам избирателите“. Можех ли да бъда водач на евролистата и сега да съм евродепутат със 100 хил. евро заплата да си клатя краката няколко години. Всички искаха да съм водач на листата. Можех ли? Отказах ли?“, посочи още Корнелия Нинова в отговор на въпросите в студиото на Nova news.


Ще се кандидатира ли за председател? „Те правят всичко възможно това да не се случи – първо Общопартийната контролна комисия каза, че не мога, сега решиха да ме изключат, само и само да не ме допуснат до пряк избор. Разбирам, че всичките ми номинации от новото-старо ръководство са били задраскани. И карани организациите да не ми пускат номинации“, посочи Нинова и веднага добави:


„Антон Кутев казва днес – цялата партия не иска Нинова. Тогава защо не ме пуснете на пряк избор и цялата партия да ме изхвърли с пряк избор? Не това е важно. Политическият въпрос, идеологическият, борбата с паралелната държава, мъчех са да опазя БСП толкова години. Това е големият въпрос“.


Лидерът на БСП в оставка бе категорична, че БСП ще участва на изборите: „Не можем да оставим партията без регистрация. Листите ще се редят според Устава и правилата, както досега“, каза Нинова и в отговор на въпрос в студиото подчерта:


„Ако, Мая Манолова е номинирана от Сливен, Хасково и Кюстендил, ще се обърна към социалистите в тези области дали я искат, ако зависи от мен регистрацията. Ще се съобразяваме с мнението на социалистите, а не с мнението на няколко души, които са се събрали някъде и са решили ,че това е правилно. Силата на партията и партията са членовете на партията“.


За лявото обединение: „На 1 май направихме това, аз, Зафиров, събрахме 30 партии. Какво голямо ляво обединение е това, в което ги няма знаковите имена на „бузлуджанци“, Първанов, Кадиев, Пирински, Петър Мутафчиев, Станишев, Ваня Григорова? Новите лица са Мая Манолова, Румен Петков, Александър Томов и Татяна Дончева. Въпреки това пожелавам успех, но не вярвам, че това ще даде енергията за лява политика“, заяви Нинова.


ЕНП
Енергото

От категорията

Радев от Брюксел: Да, ще наложа вето на санкциите срещу Русия! Ние сме от едно православно семейство

Радев ядосано от Брюксел: Да, ще наложа вето на санкциите срещу Русия!-Radev-yadosano-ot-Bryuksel--Da--shte-nalozha-veto-na-sanktsiite-sreshtu-Rusiya-_1781801000.jpg

Мога да посоча риска за функционирането на АЕЦ "Козлодуй", риска за ...

18 юни 2026 | 19:42

ДПС иска заличаване на насилствено наложените български имена на турците и пенсия за репресии

ДПС иска заличаване на насилствено наложените български имена на турците и пенсия за репресии-DPS-iska-zalichavane-na-nasilstveno-nalozhenite-balgarski-imena-na-turtsite-i-pensiya-za-represii_1781782326.jpg

В мотивите вносителите подчертават, че е дошло времето това изменение и ...

18 юни 2026 | 14:11

Депутати от ПП, начело с Асен Василев, искат охраната от НСО да се възлага с решение на парламента

Заседава Парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност-Zasedava-Parlamentarnata-komisiya-za-kontrol-nad-sluzhbite-za-sigurnost_1781804295.jpg

Комисията отхвърли предложени промени от Петър Витанов („Прогресивна ...

18 юни 2026 | 20:37

Депутат на Радев: Санкциите срещу руския патриарх Кирил са атака срещу православието

Депутат на Радев: Санкциите срещу  руски патриарх Кирил са атака срещу православието-Deputat-na-Radev--Sanktsiite-sreshtu-ruski-patriarh-Kiril-sa-ataka-sreshtu-pravoslavieto_1781803670.jpg

Не коментираме конкретно патриарх Кирил, а това, че тези санкции създават едно ...

18 юни 2026 | 20:26

НАЙ-ВАЖНОТО

Руската православна църква има заслуга за освобождението на България от османско робство, изтъкна премиерът мотивите си

Радев от Брюксел: Да, ще наложа вето на санкциите срещу Русия! Ние сме от едно православно семейство

Радев ядосано от Брюксел: Да, ще наложа вето на санкциите срещу Русия!-Radev-yadosano-ot-Bryuksel--Da--shte-nalozha-veto-na-sanktsiite-sreshtu-Rusiya-_1781801000.jpg

Мога да посоча риска за функционирането на АЕЦ "Козлодуй", риска за ...

18 юни 2026 | 19:42

Сигналът подаде адвокатът на лидера на ДПС Делян Пеевски - Хамид Хамид

ДПС подава сигнал срещу Демерджиев - натискал ли е кметове за “кошаревски” свидетели срещу Пеевски

ДПС: Сигнал срещу Демерджиев - натискал ли е кметове за “кошаревски” свидетели срещу Пеевски-DPS--Signal-sreshtu-Demerdzhiev---natiskal-li-e-kmetove-za--kosharevski--svideteli-sreshtu-Peevski_1781793463.jpg

Искането за проверката е по повод многобройните медийни изяви на министъра на ...

18 юни 2026 | 16:51

Ще се приложат промени в Удължителния закон за бюджета

Парламентът одобри и на второ четене вдигането на тавана на дълга с до 3,8 млрд. евро

Парламентът одобри и на второ четене вдигането на тавана на дълга с до 3,8 млрд. евро-Parlamentat-odobri-i-na-vtoro-chetene-vdiganeto-na-tavana-na-dalga-s-do-3-8-mlrd--evro_1781783248.jpg

Текстът подкрепиха 136 народни представители - "Прогресивна България" ...

18 юни 2026 | 14:44

Първото нещо, което сега трябва да направим, е първо да отменим тези заповеди за търпимости

Благомир Коцев: В петък ще бъдат издадени първите заповеди за събаряне в Баба Алино

Благомир Коцев: В петък ще бъдат издадени първите заповеди за събаряне в Баба Алино-Sadat-otkaza-da-prieme-zapisa-sreshtu-Blagomir-KotsevSadat-otkaza-da-prieme-zapisa-sreshtu-Blagomir-Kotsev_1752258218.png

Според кмета на Варна все още не са правени сметки колко би струвало ...

18 юни 2026 | 15:27

Справка показва, че това е Момчил Терзийски

Нанков: Депутат от "ПБ" е бил шеф на кадастъра по времето на строежа на "Баба Алино" (ВИДЕО)

Нанков: Депутат от "ПБ" е бил шеф на кадастъра по времето на строежа на "Баба Алино"-Nikolay-Nankov--Ot-GERB-chuhme-trevogite-na-balgarskite-obshtini_1774528983.jpg

Вече 40-ти ден не виждаме проект за бюджет, подчерта народният представител от ...

18 юни 2026 | 16:28

Сега всички ние вдигаме шум и кълбото започва да се разплита, каза регионалният министър

Шишков: 42 удостоверения за търпимост в община Варна са неистински, има незаконни трафопостове

Шишков: 42 удостоверения за търпимост в община Варна са неистински, има незаконни трафопостове. Снимка БТА-Shishkov--42-udostovereniya-za-tarpimost-v-obshtina-Varna-sa-neistinski--ima-nezakonni-trafopostove_1781789357.jpg

Директорът на Службата по геодезия, картография и кадастър (СГКК) във Варна ще ...

18 юни 2026 | 16:23

Версай винаги вдига залозите

Жоржета Пехливанова: Символиката на "Версай" в дипломацията и международните преговори

Жоржета Пехливанова: Символиката на "Версай" в дипломацията и междануродните преговори-Zhorzheta-Pehlivanova--Simvolikata-na--Versay--v-diplomatsiyata-i-mezhdanurodnite-pregovori_1781794522.jpg

Дворецът Версай се счита за важен символ на приятелството между Франция и ...

18 юни 2026 | 17:54

На вниманието на българските дами от т.нар. политически елит

Кралица за една вечер! Бриджит Макрон впечатли с черно-бяла рокля с дантела Тръмп и целия моден свят

Кралица за една вечер! Бриджит Макрон впечатли с черно-бяла рокля с дантела Тръмп и целия моден свят-Kralitsa-za-edna-vecher--Bridzhit-Makron-vpechatli-s-cherno-byala-roklya-s-dantela-Tramp-i-tseliya-moden-svyat_1781779228.jpg

Тоалетът идеално кореспондираше с изисканата обстановка в златните зали на ...

18 юни 2026 | 11:19

Може да усложни усилията за запазване на единния фронт на ЕС по отношение на Украйна

"Политико" постави Румен Радев сред новите лидери, които могат да повлияят на европейските баланси

"Политико" постави Румен Радев сред новите лидери, които могат да повлияят на европейските баланси-Radev-naznachi-4-novi-zamestnik-ministri_1779093775.jpg

Няколко брюкселски източника вече са предпазливи. България може да се превърне ...

18 юни 2026 | 10:47