Взимат ви малко кръв, джуркат я в един апарат, после ви я инжектират в бръчките и хоп! Младостта се връща. Така накратко (и напълно лаишки) може да се опише процедурата „Подмлади се сам!”, зад която се крие медицински обоснованата терапия „плазмен лифтинг”.
Зад почти детинското обяснение, обаче се крие истинско научно откритие на швейцарската биотехнология. Д-р Ана Пейкова от клиника „Дерма-елит” разкри тънкостите на безвредното връщане на младостта. И не само! A-PRP-технологията се прилага в ортопедията и спортната медицина, за зарастване на рани и заличаване на белези, при косопад и дори при синдрома на сухото око.
За терапията
Но ето какво разказа дерматологът д-р Ана Пейкова за приложението в естетичната медицина: „В бръчките се инжектира плазма, богата на тромбоцити, но понеже крайният ефект е опъване на лицето, се нарича плазмен лифтинг или регенерираща плазма.
От пациента се взимат 8 мл кръв. Тя се центрофугира на специална програма около 5 минути, при което тромбоцитите в плазмата се отделят от червените кръвни клетки.
Тромбоцитите са мощен активатор на растежните фактори и когато се инжектират на точното място, имат отличен регенениращ ефект. Разбира се, за хора ,които не искат да се бодат, мястото може да бъде намазано външно, но инжектирането има много по-добър регенериращ ефект.
Растежните фактори започват да активират собствените клетки на организма да произвеждат еластин, колаген и така кожата се обновява, уплътнява се дермата и по този начин се постига много елегантен и абсолютно естествен лифтинг”, обясни д-р Пейкова.
За противопоказанията
При това няма никакъв шанс за алергична реакция, защото клетките са от собственото ви тяло. Липсват консерванти, няма добавени и други продукти, срещу които човек да развие непоносимост.
„Когато плазменият лифтинг се прави под формата на мезотерапия т.нар” бабунки” се прибират много бързо. За разлика от подутинките при конвенционалната мезотерапия с хиалуронова киселина, когато се задържат понякога до три дни, при плазмения лифтинг изчезват за около два-три часа и на другия ден кожата е абсолютно гладка”, добави дерматологът.
За продължителността на ефекта
„Хубаво е да се направят три процедури в три поредни месеца, за по-дълготраен ефект. Той все пак е в зависимост от вида на кожата, от девитализацията й и от възрастта на пациентката. При една жена между 35 и 45 години, три процедури са достатъчни, стига кожата й да не е амортизирана от солариум.
Плазменият лифтинг намалява пигментациите, стяга порите и тромбоцитите могат да се инжектират на различни места – на челото, на лицето, на шията, на деколтето, дори на горната част на ръцете. Той влияе и върху пигментацията, защото растежните фактори активират собствените клетки да изяждат натрупаните пигментации в дермата. Те са дълбоко разположени там и невинаги могат да бъдат заличени с апарата IPL.
Много добре се повлиява зоната около очите, защото тя трудно се третира с допълнителни средства. Например, когато там се инжектира хиалуронова киселина, винаги има риск от посиняване и получаване на т.нар. „киндъл ефект”, т.е. ако е поставена повърхностно, тя синее и се вижда. Когато пък се постави прекалено дълбоко, няма ефект и има опасност да се запушат кръвоносни съдове. Докато с плазмения лифтинг може да се работи и върху горен и долен клепач без никакви странични ефекти”, сподели д-р Пейкова.
Тази процедура може да се прилага и срещу надигнати белези с келоиди. Също така при косопад, защото там се активират собствените луковици.
Приложение и като филър
„Освен чистата плазма има епруветки, които съдържат хиалуронова киселина. Действа се по същия начин - отново се взима кръв, пак се центрофугира, но към тромбоцитите е прибавена и хиалуронова киселина. Тази субстанция може да се постави като филър. Но е добре да се прилага при средно дълбоки и фини бръчки, които трудно се третират с останалите филъри – радиалните линии на бузите, например”, завърши д-р Ана Пейкова.