Една партия говори с обществото чрез решенията на ръководните си органи. И в този смисъл чрез новото си Изпълнително бюро БСП „казва“ - ние сме за мир в партията и стабилност в държавата. Става ясно и друго – в БСП заравят томахавките и новините за столетницата ще идват не по линия на вътрешнопартийните борби (както бе дълги години), а по линия на участието й в държавното управление – на централно и местно ниво и чрез законодателството.
Новият председател на БСП Атанас Зафиров в речта си пред Националния съвет заяви: „БСП ще затвърди ролята си на фактор на стабилност и разум в управлението!“.
А на 15 февруари, когато бе конгресът на БСП, призова: „Да си върнем увереността, че можем да управляваме успешно!“.
В състава на Бюрото има четирима министри – Борислав Гуцанов (на социалната политика), Иван Иванов (на регионалното развитие), Манол Генов (на екологията) и Иван Пешев (на младежта и спорта) и един зам.-министър – Филип Попов (на вътрешните работи).
Знаково е присъствието на социалния министър Гуцанов в ИБ, защото той бе най-яростният опонент на Зафиров в битката за лидерския пост в БСП на конгреса. Заради острото противопоставяне между двамата и недоверието помежду им имаше „двойно удостоверяване“ на делегатите – на делегатските карти имаше два печата – на коалицията БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА, чийто председател е Зафиров и само на БСП, даван от хората на Гуцанов.
С включването на Гуцанов в новия състав на тясното ръководство на БСП Зафиров дава знак, че тази томахавка е заровена.
В Бюрото са и другите силни конкуренти на Зафиров на конгреса – Калоян Паргов и Кристиан Вигенин.
Присъствието на Гуцанов, Паргов и Вигенин е знак към техните привърженици в партията, че с времето на вътрешнопартийните кланета е свършено и под новото слънце има място за всички. В ИБ са хора като Иван Таков и Иван Пешев, които Нинова бе нарочила за изключване от партията заради гласуването на председателя на Столичния общински съвет, с което се отпуши многомесечният блокаж в Съвета. Като Кирил Добрев, който бе изключен от БСП, и Калоян Паргов, който бе отстранен от лидерския пост в столичната организация пак от Нинова.
И така, докато Нинова разделяше, Зафиров събира и обединява. Този знак бе даден още на конгреса – след като Зафиров бе избран, загубилите го подкрепиха с прегръдка ясно пред всички делегати.
Участието на представителите на изпълнителната власт в ИБ показва пълна ангажираност с управлението, не само декларативна. Нещо изключително важно на фона на всекидневните новини как лодката на властта се клати. Социалистите казват – в тази ситуация ние сме котва.
Още в навечерието на конгреса Зафиров заяви, че новата лява коалиция ще има нова политика – промяна чрез участие в управлението. В политическия си доклад пред форума посочи: „БСП сме пета политическа сила, в същото време обаче политическата и управленската ни тежест на този етап е ключова за това да има редовно правителство, бюджет, а бих добавил и разум в това сложно управление. Важно е да поставяме националния интерес над тяснопартийния.“
Тогава предупреди, че „участието в управлението носи рискове“, но в същото време задраска „удобната опозиционност.“
Но каза и друго – „Дългият престой в опозиция лиши БСП от възможността да реализира собствена политика и да реализира своите кадри. Постепенно изолира БСП от големи обществени групи.“
И днес виждаме, че това не са били просто думи. Зафиров последователно прокарва своята линия, без да позволява на личните отношения и съмнения да го разколебават.
„Няма да се уморя да повтарям, че БСП е колективна партия и времето на едноличните решения свърши“, друг цитат от политическия доклад на Зафиров пред конгреса. Изпълнителното бюро, което предложи на Националния съвет, олицетворява точно това виждане.
Вътре има не само министри – които говорят за пълната политическа ангажираност с управлението и бивши кандидатпредседатели на БСП, които са символ на желанието на помирение в столетницата. Но и кметове. Местната власт за пръв път е така силно представена в Националния съвет на БСП – 12 кметове влязоха в състава му! Изпълнителното бюро отчита тази тенденция и сред новите му членове личат имената на четирима кметове – Владимир Москов (Гоце Делчев), Йордан Младенов (Пещера), Трифон Панчев (Дряново) и Калин Калапанков (Брезово).
Значението на парламента също е отчетено, и то не само чрез присъствието на зам.-председателя на Народното събрание и председател на парламентарната група на левицата Драгомир Стойнев (той също бе сред кандидатите за пост №1 в БСП).
От 25 членове на ИБ, депутати са шест – Стойнев, Иван Ибришимов, Деян Дечев, Атанас Атанасов, Кирил Добрев и Стефан Бурджев. Така се отчита важността на парламентаризма, без да се отива в крайност – Бюрото да бъде превземано от министри и депутати.
Отчетено е и значението на Европейския парламент – двама евродепутати намират място в Бюрото – Кристиан Вигенин и Цветелина Пенкова, като Пенкова ще бъде и секретар по международната дейност.
Прави впечатление и друго - БСП ще има петима зам.-председатели и четирима организационни секретари, като най-важният пост от тях – за подготовката на изборите – е в ръцете на двама души – за пръв път.
„Нека си подадем ръка, за да успеем заедно“, казва Зафиров. И наистина подава ръка – в Бюрото, което той предложи, има представители на всички кръгове и лобита в социалистическата партия, но се отчита и влиянието на отделните организации.
Зафиров възстановява неписаното правило в БСП председателят на столичната организация да е член на Бюрото. Заради войната си с Паргов Нинова го наруши. Но сега в бюрото има трима представители на най-голямата червена структура – председателят й Иван Таков, предишният председател Калоян Паргов и Жельо Бойчев – бивш депутат и бивш общински съветник с безспорен авторитет сред столичните социалисти. Значителна част от членовете на новото бюро са сред активните членове на софийската организация, което е своеобразен израз на признателност за това, че устойчиво се представя най-добре на избори. За малко не излъчи и кмет на столицата.
В ИБ са председателите на други две големи организации - във Варна и Бургас – Борислав Гуцанов и Николай Тишев. Манол Генов пък, освен министър е и представител на червената организация в Пловдив – област – също една от най-добре представящите се на избори в страната. В ИБ са и лидерите на организациите на младежите, на жените и на ветераните в БСП – Габриел Вълков (който водеше листата в столичния 24 МИР на последните избори), Дора Янкова и Динко Желев.
Присъствието на Дора Янкова има и допълнителна тежест – тя не е само председател на женската организация, но и сред хората с огромен авторитет в местната власт, тъй като е бивш председател на Сдружението на общините в България и дългогодишен депутат, но и човек, който вътре в БСП винаги е изразявал балансирана позиция, но не и безкритична. Тя бе сред онези 70 членове на Националния съвет, които поискаха с подписка оставката на Корнелия Нинова преди година. Габриел Вълков пък, лидерът на младежите, е олицетворение на вътрешнопартийната борба срещу Корнелия Нинова. Тя подаде оставка дни, след като младежите пуснаха огромен транспарант с надпис „Оставка“ от последния етаж на „Позитано“ 20.
Сред членовете на новото Бюро е и Кирил Добрев – заради влиянието си в столетницата той е смятан от мнозина дори за сив кардинал. Добрев бе сред най-яростните противници на Нинова, нищо че навремето я подкрепи и дори известно време бе нейната дясна ръка.
Заместници на Зафиров в партията са: Иван Таков, Калоян Паргов, Иван Пешев, Драгомир Стойнев и Иван Иванов.
А секретари на ИБ – Деян Дечев, Атанас Атанасов, Цветелина Пенкова, Филип Попов.
В ръцете на Атанасов и Дечев е най-важната дейност – организационната и подготовката за избори. Атанас Атанасов е сред новите лица в столетницата – водеше листата в 24 МИР в София, място в което червените традиционно бележат успехи.
И когато редовият социалист чете тези имена, вижда още едно доказателство, че се слага край на вътрешнопартийните борби. Защото новото Изпълнително бюро, което Атанас Зафиров представи чак три седмици след конгреса, е Бюрото на балансите. Между млади и стари, между отделните власти – изпълнителна, законодателна и местна, между различните лобита.
Но чрез състава си бюрото дава надежда, че „старите врагове“ може да се превърнат в „нови приятели“ и съратници.