- Г-жо Нинова, от първия за тази година пленум се очакваше да очертае приоритетите на БСП за местните избори, възможните коалиции, както и да има сериозна дискусия за причините, довели до поредицата от загуби на вота. Вместо това виждаме, че сте гласували поредните протоколни мерки за политическо, организационно укрепване на партията. Вярвате ли, че така ще решите проблемите в партията?
- Проблемите може да бъдат решени с реални мерки. Националният съвет на БСП утвърди такива. Сега от нас зависи да си свършим работата така, че тези мерки да не останат на хартия и хората, които представляваме, да ги почувстват в семействата си, на работните си места, в ежедневието си. Ще мобилизираме общинските и областните съвети и ще предизвикаме енергията на цялата партия, за да станат тези организационни и политически промени.
- Много внимателно гледах начертаните мерки и в тях не виждам нищо конкретно. Кажете какво трябва да направи БСП, за да се изправи на крака?
- Няма как в едно интервю да ви разкажа цялата програма, но ще дам няколко конкретни примера.
С реални действия и поведение да покажем, че представляваме работници, дребни земеделски стопани, малък и среден бизнес, изоставащите региони, онези, които изпитват най-големи затруднения.
- Звучи като чудесно пожелание. Кажете с какви стъпки ще го постигнете?
- Като стоим докрай на позицията за въвеждане на прогресивното данъчно облагане и отмяната на плоския данък. В момента се борим управляващите да изпълнят закона такъв, какъвто е приет, и 270 хиляди души да си получат обратно данъка върху доходите на физическите лица за 2014 г.
- Не разбрах и как ще покажете, че представлявате малкия и средния бизнес.
- В защита на малкия и средния бизнес и българското производство отново заявяваме, че големите злоупотребяват с тях. Борим се да им гарантираме равнопоставеност със Закона за защита на конкуренцията, по-известен като закона за търговските вериги. В него изискваме от веригите магазини да не ограничават правото на българските производители да продават на други места при по-ниски цени, да не им събират такси за услуги, които не предоставят. За изоставащите региони бихме продължили държавната политика за подпомагане чрез програма за тяхното развитие, както направихме в предишния мандат. Бихме насърчавали бизнеса да открива там работни места, като го освободим за определен период от данъци. Знаем, че без икономика няма социална политика. Затова за нас най-важна е помощта на държавата да се разкриват нови производства.
За тези, които изпитват най-големи затруднения в кризата - млади семейства, възрастни хора, работещи бедни, хора с увреждания, да се използват всички механизми за държавна подкрепа чрез размразяване и увеличаване на социалните плащания.
- Защо в програмния ви документ това не е разписано така ясно, както го казвате сега? Аз наистина го четох и не го разбрах.
- Въпрос на стил на говорене. Моят е по-директен и конкретен. Но това, което ви казвам, е залегнало в документа, макар и изразено по друг начин.
- В мерките пише и че ще се освобождавате от партийната клиентела. Коя е тя? Какво означава партийна клиентела?
- Значи хора, които използват партията за лична изгода, за правене на политика.
- Как може една партия, която си е отглеждала години наред партийна клиентела, да се пребори с нея?
- Може. Като реши, че трябва да го направи, и елиминира влиянието на такива хора, които не работят за обществените групи, които представляват.
- Зам.-председателят на БСП Бойко Великов заявил пред Националния съвет, че един от проблемите, които стоят пред вас, е политическата идентичност на партията. Каква е тя?
- Да докажем с действия ясно и категорично, че сме лява партия, че провеждаме лява политика и че представляваме интересите на хората на труда, дребните и малките производители, малкия и средния бизнес - това означава.
- Как ще убедите хората, че сте лява партия, след като в БСП са едни от най-богатите партийци. Дори в редиците ви периодично се чуват упреци, че сте се превърнали в корпоративна партия. Как ще се промените, за да си върнете левите избиратели, които на всеки следващ вот стават по-малко?
- Чувала съм и такива оценки за нас. Опровергавала съм ги със следните факти: когато е управлявала, БСП не е приватизирала държавни предприятия. Не е продавала собственост в изгода на частни интереси. Поне за времето, в което съм в парламента, не знам да сме внасяли и отстоявали законопроект в частен интерес на корпорация или фирма. Даже обратното. Питайте ме какво изтърпяхме по повод битката ни с търговските вериги. А колко корпоративни и бандитски интереси пресякохме със закона за горите, където предлагаме забрана за износа на дървесина. Или в закона за водите, където целта ни е да спрем печалбарите от язовирите, които заляха половин България. Кого защитаваме в тези случаи? Корпоративните интереси ли?
- Какви ще са промените в медийната политика на БСП?
- Ярки и категорични публични позиции по наболели въпроси, по-активно присъствие и говорене. Включване в социалните мрежи и изразяване там на позициите на партията. Организиране и участие в публични дискусии както вътре между нас, така и със структури на граждани и браншови организации.
- Как разбирате твърдението на лидера ви Михаил Миков, че не може да се правят коалиции просто за да се спечелят изборите. Нима целта на БСП не е победа на вота?
- Важно е да се спечелят местните избори на ключови места. Това ще стане, след като изготвим платформата си за местни избори и общинска политика и на базата на тая платформа ще решим с кого можем да се коалираме. Този процес се очаква да свърши до конгреса през първата половина на април.
- Има ли шанс за обединена левица на местните избори.
- Какво разбирате под обединена левица?
- Разбирам общи листи и общи политики с другите партии от левия сектор и най-вече с АБВ и Движение 21.
- Този въпрос ще се решава от структурите на БСП на всички нива - общински, областни, Национален съвет и накрая конгрес. Ще се преценява по места. Но за нас най-важното е обединение около платформа за силна, балансирана и лява местна и регионална политика.
- Наистина ли с излизането на БСП в опозиция се е върнал студът на „Позитано“ 20? Разбрахме, че членове на Националния съвет си тръгнали преди края и коментирали, че от времето на Жан Виденов не е било толкова мразовито в партийната централа.
- Не мисля, че някой си е тръгнал по такава причина. Тръгвали са си хора преди края на пленума, няма съмнение, но категорично не мисля, че причината е студът. Не ни подценявайте. Ако един студ ни уплаши, какво да кажем за други по-сериозни предизвикателства, които стоят пред нас.
- Бойко Борисов каза, че жена може да бъде президент. В БСП упорито се говори за двама възможни кандидати за кмет на София - Костадин Паскалев и Корнелия Нинова. Ако ви номинират, ще влезете ли в тази битка?
- Не, няма. Започнала съм битка като водач на листата в София-област и ще я довърша заедно с екипа. Предстоят ни ежедневни битки с колегите от парламентарната група в Народното събрание. Когато започвам нещо, го довършвам до края. Няма как да изоставя тези хора, които са ме подкрепяли и пред които съм поемала ангажименти.
- Сергей Станишев каза, че БСП трябва да има позиция по програмата на правителството. Кога ще чуем мнението на партията ви?
- До няколко дни ще представим нашата позиция. Важно е БСП да направи оценка на програмата за управление. Но заедно с това ще дадем и нашата алтернатива на политиките, които правителството иска да провежда в този мандат.
- Какви са критиките ви към правителството?
- Няма мерки за развитие на икономиката, за производството. Заложен е много нисък ръст на БВП. Това означава, че няма да има достатъчно приходи в бюджета. Следователно няма да има пари за социална политика, образование, демография и т.н. Безработицата се запазва на същите нива. Не се вижда перспектива за хората.
- От ГЕРБ определиха този документ като програма на оцеляването, казват и че са получили ужасяващо наследство от вашето управление.
- Най-вярната оценка се дава, когато се сравняваш с някого. Да сравним малко обективни данни: при предишното управление ръстът в икономиката беше 1,4%, при сегашното е 0,8%. При предишното дефицитът беше 2%, при сегашното - 3%. Преди дългът на България беше 18 милиарда лева, днес е 25 милиарда. Правителството на Орешарски разкри 50 000 нови работни места. Сега са заложени 0 работни места. Безработицата се запазва. При нашето управление бяха осигурени 500 млн. лева за програма за развитие на общините. Днес ГЕРБ я спря. Ние поставихме на важно място в програмата си социалните мерки. Заделихме 13 милиарда лева за тях. Увеличиха се: обезщетенията за отглеждане на дете от 270 на 340 лв., парите за първокласници - от 150 на 250 лв., детските надбавки за второ дете - от 35 на 50 лв. Сега всичките социални плащания - 17 на брой, са замразени. Как ви изглежда това обективно сравнение? На мен ми изглежда зле за сегашното мнозинство. Категорично опровергава тяхната теза, че са заварили тежко наследство и че могат да управляват по-добре от предишните.