"След като президентът свиква парламента в законоустановените срокове, значи президентът не се бави", лаконична е реакцията на ГЕРБ на факта, че държавният глава събира новоизбраните депутати цели 17 дни след изборния ден.
Формално, Радев наистина действа по изискванията на конституцията - според нейния чл. 75 държавният глава свири за сбор на новоизбраното Народно събрание в едномесечен срок от провеждането на изборите и този срок не е нарушен.
БСП обаче вижда проблем. Социалистите обръщат внимание, че ЦИК се е произнесла по-рано по официалните резултати от изборите и следователно, президентът би трябвало също да побърза. Нещо повече, червените атакуват Радев, обвинявайки го, че иска да даде повече време на служебното правителство да управлява и кадрува. И като доказателство посочват, че само преди ден е назначена зам.-председателка в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. "Защо е това назначение за месец - два?", пита риторично Георги Свиленски от БСП.
Самият Радев изглежда разсъждава по друг начин. Веднага след изборите президентът заяви, че ще даде достатъчно време на политическите сили за консултации. В момента обаче никой не се възползва от нея. Няма консултации, няма разговори дори, да не говорим, че изобщо не се оформя бъдеща управленска коалиция, както бе миналата есен, когато бяха проведени прословутите "консултации в мола". Всъщност, левицата и тогава критикуваше държавния глава, че бави свикването на Народното събрание.
Позицията на най-голямата парламентарна сила - ГЕРБ, е ясна - ГЕРБ не води консултации, консултациите ще водят посочените от партията комуникатори Росен Плевнелиев и Соломон Паси. Самият Плевнелиев вече обяви, че разговори ще има, след като стартира парламентът и те ще се водят на негова територия.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков също обяви, че, ако има консултации, те ще са само в рамките на Народното събрание. Другият съпредседател - Асен Василев, бе по-рязък - "няма смисъл да се среща с Плевнелиев, ако въпросът на разговора е преговори за правителство с ГЕРБ."
Сред политическите мотиви в полза на по-бързо свикване на 48-ото Народно събрание е, че трябва време, за да се изработи новият бюджет. Повечето парламентаристи са категорични, че не е работа на служебно правителство да пише бюджет, затова час по-скоро депутатите финансисти и икономисти трябва да сторят това. Защото смисълът на бюджета е именно да даде финансов израз на дадена политика, т.е. на политически обещания.
И тук изниква средващият въпрос - консенсусът.
Йордан Цонев от ДПС обобщи, че проблемът с бюджета не е свързан с времето, необходимо за изготвянето му, а със събирането на мнозинство, което да застане зад него. "Бюджет без мнозинство е харакири за финансовата система", категоричен е Цонев.
В този смисъл президентът Румен Радев свиква парламента в обичаен срок, показа проверка на Епицентър.бг.
Както стана ясно, според указа на държавния глава, първото заседание на парламента трябва да е на 19 октомври - 17 дни след вота на 2 октомври.
Също толкова време - 17 дни, е бил срокът, в който е свикан 45-ият парламент след изборите на 4 април 2021 г.
Най-дълго да седнат на банките в пленарната зала са чакали народните представители от 43-ия и 44-ия парламент, съответно 22 и 24 дни.
Най-бързо - само за девет дни след изборите, са се събрали парламентите през 2009 година (41-ият) и през 2013 година (42-ият).
Може би "най-предвидимото" Народно събрание в историята на последните 30 години - 38-ото, е ударило първия си звънец също в този срок - 18 дни след предсрочните парламентарни избори през април 1997 г. Това е парламентът, излъчен след т.нар. Виденова зима, когато бе ясно, че победата ще бъде за СДС. Президентът - Петър Стоянов, също бе от СДС, както и служебното правителство, което той назначи.
Засега едно е ясно - на 19 октомври народните представители ще се съберат за пръв път заедно, без никакво съгласуване по-рано на каквото и да е ниво.
И за това колко остри ще бъдат камъните, които ще се сблъскат в политическата борба, ще стане ясно при първия вот - за избиране на председател на Народното събрание. По традиция той трябва да бъде излъчен от най-голямата политическа сила - ГЕРБ, но гласуването ще покаже как останалище ще "разчетат" тази традиция - ще я уважат, ще я бойкотират или просто ще пасуват.
А ще има ли консенсус и ще се завърти ли колелото на 48-ото Народно събрание - ще висим много скоро.