Референдум и местни избори ще могат да се провеждат на една и съща дата. Това решиха в пленарната зала депутатите, след като близо един час спориха около предложените промени в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 88 народни представители, 12 бяха "против", 11 - "въздържали се".
Президентът ще определя датата за провеждането на национален референдум след посочените в ал. 1 от закона срокове, когато в едногодишен срок от датата на обнародване на решението на НС предстоят избори. По този начин националният референдум и предстоящите избори ще могат да се проведат на една и съща дата.
Парламентът реши да се намали от 500 хиляди на 400 хиляди броят на подписите, с които ще може да се инициира задължителен референдум и Народното събрание няма да има право да отказва допитването или да изменя въпроса. Припомняме, че докато от повечето парламентарни групи предлагаха намаляването на подписите дори до 150 хил., от ДПС изненадващо предложиха цифрата да стане 800 хил.
Според Четин Казак (ДПС) подобен текст в закона изобщо не трябва да има, защото така се реализира диктатура на малцинството, отбелязва topnovini.bg. Той обобщи, че дискусията в пленарната зала представлява превръщане на пряката демокрация в търг с явно наддаване кой по-малко ще даде. Неговият съпартиец Хамид Хамид пък предложи необходимите подписи за свикване на референдуми да нараснат на 800 хил. Той се мотивира с това, че с предложенията за намаляване "можело 150 000 фена на ЦСКА да съберат подписи за връщането на отбора в „А“ група". В края на дебата обаче той оттегли предложението си.
В същото време депутатите запазиха прага за признаване на валидност на референдума, предаде агенция „Фокус” . Запазва се досегашният начин, а именно предложението, което е предметът на референдума, да се счита за прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание и ако с "да" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.
Беше отхвърлено предложението на АБВ - референдумът да бъде признат за валиден, ако в гласуването са участвали не по-малко от 40 на сто плюс един глас от гражданите с избирателни права и не по-малко от половината плюс един глас за въпроси по чл. 153 от Конституцията и с „да” са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.