Народното събрание отхвърли ветото на президента Росен Плевтнелиев със 135 гласа „за" сегашния текст на член 14 от Изборния кодекс, уреждащ секциите в чужбина.
В пленарна зала 27 народни представители гласуваха против, а трима се въздържаха.
Ветото събориха 80 депутати от ГЕРБ, 17 от Патриотичния фронт, 14 от "Български демократичен център", 12 от РБ, 11 представители на "Атака" и един независим.
Против гласуваха само 3 от Реформаторския блок, 18 от ДПС и шестимата независими на ДОСТ.
Така след тричасови дебати за гласуването в чужбина и как да гарантира то правата на сънародниците ни зад граница дори прогнозата на Каракачанов бе надмината и вместо 130, дори 135 депутати отхвърлиха ветото на президента, като приеха повторно Изборния кодекс.
Симеонов: Кошмарни за българите в чужбина са говорещите глави на „Протестна мрежа”
„Кошмарни за българите в чужбина са говорещите глави на „Протестна мрежа”, които са узурпирали правото да говорят от тяхно име- на какво основание?”. Това запита днес от парламентарната трибуна съпредседателят Патриотичния фронт Валери Симеонов, обръщайки се към депутата Радан Кънев от РБ.
Симеонов оспори аргументите на ДСБ за тяхната подкрепа без никакви условия за ветото, наложено от президента Росен Плевнелиев.
Промените в Изборния кодекс не ограничават гласовете на българите в Европейския съюз, подчерта той. И се обърна пак към депутата Радан Кънев: „Във вашето изказване нямаше факти, нямаше аргументи- имаше лъжи и първата лъжа е, че няма да има ефект от гласуването в Турция. По сега приетия закон, в Турция ще има 8 секции и може би, трябва да ми обясните как така няма да намалеят гласовете от 139 секции. Може би, не Ви е силна математиката, но все пак трябва да се опитате да отговорите на този въпрос. Второ, казвате, че българите в ЕС ще бъдат затруднени в своето гласуване, и за това също трябва да се аргументирате, тъй като текстовете в този кодекс, които приехме и все още не са влезли в сила, по никакъв начин не ограничават българите в ЕС, напротив. Има възможност да се открият безброй секции, посочи Симеонов.
ДПС: Съжаляваме, че президентът изпусна възможността да върне много други текстове
Днес съжаляваме, че президентът изпусна възможността да върне много други текстове от Изборния кодекс, за които ние категорично посочихме, че са в крещящо противоречие с конституцията.
Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от ДПС Четин Казак по време на обсъждане на промените в Изборния кодекс, приет от Народното събрание на 28 април 2016 г. и върнат за ново обсъждане с Указ № 127 от 9 май 2016 г. на президента по чл. 101 от Конституцията на България.
Това са текстовете за т. нар уседналост, за трасформиране на основното конституционно право- правото на глас- в задължение, ограничаването на възможността да се провежда предизборна агитация на език, различен от официалния, даде пример депутатът от ДПС. Ние не сме удовлетворени от това и очакваме НС да коригира тези пропуски. Когато ние заявихме, че прибързаното, хаотично приемане на промени в ИК ще се превърне в едно недоносче, мнозина не вярваха, но то стана истина. Сега виждам, че и вие от парламентарното мнозинство се убедихте в това и виждате грешки в ИК, подчерта Казак.
Но преди това единодушно си затваряхте очите и гласувахте. Когато прогнозирахме, че президента се очаква да наложи вето над тези промени, вие не вярвахте, но това се случи. Слава Богу, че държавният глава се вслуша в нашите резерви, поясни Казак.
"Днес имате възможността да е самокоригирате, обърна се той към народните представители. Нека този път всички народни представители да загърбят тясно партийните интереси и тези колеги, които претендират, че споделят европейските ценности, да не се поддават на ултранационалистически сили, пък били те и коалиционни партньори, предупреди депутатът от ДПС. Очаквам от европейските партии да покажат, че са такива и да възстановят демократичния облик на ИК и на целия демократичен избирателен процес, заключи Казак.