Огнище на болестта бруцелоза сред дребните преживни животни е потвърдено на територията на община Рила.
От БАБХ обявиха, че проби от 15 кози, отглеждани в 3 животновъдни обекта в град Рила, са се оказали положителни. Животните ще бъдат умъртвени по хуманен начин и насочени за обезвреждане в екарисаж. Ще бъде извършена дезинфекция на дворовете, помещенията, инвентара, амуницията и торищата в животновъдните обекти с болни животни.
По БНР директорът на Националния център по заразни и паразитни болести, проф. Тодор Кантарджиев, съобщи, че 11 души са заразени с бруцелоза. Двама от тях са известни на здравните власти още от миналата седмица, а пробите на останалите девет са получени тази сутрин.
Мъжът от Рила, за който бе съобщено по-рано, най-вероятно не се е заразил от биволите си, а от други животни, които гледа, или от нетермично обработени мляко или млечни продукти, каза националният консултант по микробиология.
"Бруцелозата е неприятно заболяване, защото протича като туберкулозата. Предава се при контакт с болни животни, колене, дране и най-вече, което е най-опасно за населението - консумация на мляко от тези животни. Боледуват най-много козите и овцете и по-рядко едрите животни. Човек не може да се зарази от болен човек, не може да се зарази и ако не е в непосредствен контакт с болни животни", обясни проф. Кантарджиев.
За лечението на заразените са необходими антибиотици, които се приемат продължително време. Може да се стигне и до болнично лечение.
"Варенето на мляко е достатъчно, за да унищожи микроба", обобщи Кантарджиев и призова хората да внимават, ако консумират сирене от неварено мляко. Те трябва да бъдат изследвани, ако температурата им се повиши, каза той.
Ако болестта не се лекува, тя засяга вътрешните органи, ставите и черния дроб. Възможен е фатален край, но много рядко, тъй като квалифицираните лекари се ориентират бързо по симптомите.
БАБХ ще извърши серологично изследване на всички животни, отглеждани в град Рила. Забранява се придвижването и клането на животни в и от града. Прави се епизоотично проучване за установяване на източника на инфекцията. Извършва се инвентаризация на всички животни на територията на Областна дирекция по безопасност на храните Кюстендил и проследяване на придвижването на животните от началото на годината досега.
Наличното мляко и млечни продукти собствено производство от болните животни ще се унищожи с цел предпазване от заболяване на стопаните. Млякото, добивано от животните от град Рила, които не са показали положителна реакция към теста за бруцелоза може да бъде използвано за лична консумация след сваряване и за производство на сирене в домашни условия с период на зреене най-малко 60 дни.
Жителите на Рила и населените места в граничните общини ще бъдат запознати с клиничните прояви на болестта и начините за предпазване от заразяване с бруцелоза на животните и хората.