Напълно се забранява строителството в свлачищни райони, ако няма изградена канализация. Това гласят промени в Закона за устройство на територията, приети от регионалната комисия в парламента.
Депутатите затегнаха режима на застрояване в опасните райони след зачестилите свличания на земни маси в последните месеци, както и заради пропуските при издаване на разрешения за строеж.
Жилищни сгради, които не са свързани с канализационната мрежа, се смятат за опасни, защото отпадните води от тях може да предизвикат активизиране и ускоряване на свлачищните процеси.
С приетите текстове в закона ще се ограничи и действието на т.нар. предварителни съгласия за строителство в свлачищни райони. В ЗУТ съществува вратичка, която позволява на собствениците на имоти да вдигат къщи в опасните местности още преди да са извършени геозащитни мерки. В бъдеще предварителните съгласия ще се издават, след като бъдат приключени всички укрепителни дейности и строителната забрана бъде отменена.
По данни на регионалното министерство броят на незаконните строежи върху свлачищни райони надвишава 5400. Повечето са получили разрешение от общинските служби в нарушение на закона. Проектите е трябвало да се съгласуват със съответните служби по геозащита, след това да се предпишат мерки за укрепване, но това не е направено.
С одобрените от комисията текстове строителните надзорници ще бъдат задължени да проверяват и контролират влаганите строителни продукти в обекта. Досега тази функция беше пожелателна. Целта е да се ограничи използването на некачествени материали, които не отговарят на изискванията.