Лидерът на основната опозиционна Републиканска народна партия /РНП/ Кемал Кълъчдароглу заяви на пресконференция снощи, че резултатите от референдума, показващи над 50% гласували с „Не“, не могат да бъдат основание за задействане на поправките в конституцията на страната, предаде кореспондентът на БГНЕС.
Според Кълъчдароглу решенията на Висшия изборен съвет (турската ЦИК) подлежат на оспорване и опозицията ще направи всичко възможно за това.
Опозиционният водач подчерта, че референдумът е проведен при безпрецедентни обстоятелства, а активът на партията му е направил всичко възможно, за да възтържествува демокрацията. „Новата конституция трябва да е валидна за 80 милиона души в тази страна и тя щеше да стане такава, ако всички бяха подкрепили референдума. Но той показа съвсем друга истина, най-малко 50% от обществото казаха „Не“ на исканите поправки. Така резултатите не могат да бъдат база за реалните промени в конституцията, липсва общественият консенсус.
А ролята на Висшия изборен съвет /ВИС/ подлежи на дебат и оспорване, както и самите резултати. Концепцията за върховенството на закона е много важна“, заяви Кълъчдароглу и цитира членове от изборния закон, които съветът е нарушил грубо с официално обявените си решения. Политикът подчерта, че на практика ЦИК е поставила под въпрос сигурността на вота и трябва да понесе отговорност.
Малко след полунощ централата на РНП в Истанбул бе под обсадата на партийни активисти, които скандираха за оставката на Кълъчдароглу, а преди това той свика извънредно съвещание на ръководството.
Ертурул Йозкок, един от анализаторите от в.“Хюрриет“ заяви пред телевизия "Фокс, че де факто няма победител на този референдум. „Ако съм на мястото на управляващите от ПСР, бих се замислил дълбоко при вида на тези резултати. В случая няма нито политическа, нито социологическа победа. Дори в столицата гласовете с „Не“ са водещи, така е и в най-оживените в икономическо отношение райони“, коментира журналистът.
Влиятелният всекидневник акцентира на факта, че в провинциите Анкара, Истанбул и Измир при преброени 98% от бюлетините убедително водят гласовете с „Не“.
Журналистът Джем Кючук от проправителствения в. „Star“ написа в Туитър „Готови ли сте за война?“.
Говорителят на прокюрдската Партия на демократичните народи /ПДН/ Осман Байдемир заяви пред журналисти, че има категорично разминаване между резултатите от паралелното преброяване на партийния щаб и изнасяните от държавната Анадолска агенция, а референдумът всъщност ще приключи след разглеждането на множеството жалби, поради което кабинетът не бива да бърза с официалното огласяване на победата си.
Опозиционната партия е изготвила доклад от 65 страници за бруталните нарушения на човешките права от старта на кампанията за референдума, който ще бъде огласен в близките дни. В него ще бъдат изложени конкретни факти като постоянното задържане под стража в затворите на двамата съпредседатели на партията, изстъпленията в условията на извънредното положение, военното положение в кюрдските региони и безпрецедентния политически натиск, които и без друго щяха да доведат до криза на легитимността на референдума.
Байдемир подчерта, че от самото начало на гласуването са допуснати стотици престъпни нарушения като блокиране на достъпа на наблюдателите до секциите, а сред тях е имало и потърпевши от побои.
Освен това Анадолската информационна агенция през целия изборен ден е подавала подвеждаща информация, а въпреки задължението си по закон, Висшият изборен съвет е информирал погрешно партийните щабове и малко преди финала на гласуването е прекратил изпращането на данните до РНП и ПДН. Според него резултатите от протоколите, предоставени в партийния щаб и тези на изборния съвет се различават особено много и това е в полза на управляващите, но никой няма право да подменя вота на народа.
Президентът Реджеп Ердоган събра правителството на съвещание, а преди това в обръщение към нацията заяви, че веднага след референдума първата му работа е да върне смъртното наказание, за което ще разговаря с премиера Бинали Йълдъръм и лидера на Партията на националистическото движение Девлет Бахчели. Ако това предложение не мине в парламента, то ще бъде предмет на нов референдум, посочи Ердоган.
/БГНЕС