лед амбициозния дебют с картини и антикварни ценности миналия месец новата тръжна къща „Енакор“ предлага втори аукцион на 25 юни. Този път организаторите залагат само на изобразителното изкуство, а сред 175-те предложения са както произведения на стари майстори, така и на съвременни автори. Някои от творбите се появяват за първи път на явно наддаване у нас, тъй като са купени от родни колекционери от чужбина. Търгът ще се проведе утре от 19 ч. на столичната ул. „Денкоглу“ 30.
Три литографии на един от пионерите на илюстрацията у нас - Николай Павлович, тръгват с начална цена 3000 лв. Те са от цикъла „Райна княгиня Българска“ от 1874 г. по едноименната повест на Александър Велтман и са сред най-старите творби в каталога на „Енакор“. Отпечатъците са правени във Виена, изключително редки са и са в много добро състояние, уточняват организаторите.
Най-високо оцененото платно в сбирката е „Портрет на Андрей Тошев“ от Антон Митов. Бъдещия министър-председател на България (1935 г.) Митов рисува през 1898 г., в момент, когато той се насочва от учителството към дипломатическата кариера. Творбата е участвала в различни изложби, а цената, от която тръгва наддаването за нея, е 55 000 лв. Портретната живопис е представена и с изображение на Мария Бургуджиева, дело на Вера Лукова (7000 лв.), както и с „Портрет на момче“ от Елисавета Консулова-Вазова (15 000 лв.). С творба на Вазовата снаха е анонсиран и следващият аукцион на тръжната къща на 1 октомври.
Изглед от Търново на Никола Танев може да смени собственика си за най-малко 36 000 лв. Платното се предлага от наш колекционер, който се сдобил с него в Япония. Заедно с още една творба на Танев то заминало навремето за далечната страна като подарък на дипломат. Наследниците му предложили произведенията на тамошна галерия, от която ги купил новият им собственик. От Танев в каталога са още рисунки и акварели, вариращи от 750 до 3000 лв.
От Германия у нас се е завърнал пейзажът от Борис Денев „Река Струма“. Началната цена, от която ще се наддава за него, е 10 800 лв. За любителите на пейзажа интерес представляват и изглед от Родопите, рисуван през 1940 г. от един от майсторите в жанра Здравко Александров (5500 лв.), „Пейзаж от Мелник“ от 1938 г. на Мориц Бенционов (7000 лв.), „Софийски пейзаж“ на един от първите ни маринисти Александър Мутафов (3200 лв.). От Мутафов в каталога е включено и доста по-скъпо маслено платно - „Нощен риболов“ от 1933 г., оценено на 12 500 лв. Произведението е показвано за последно в голямата ретроспектива на художника през 2014-а в НХГ.
12 000 лв. е стартовата цена за „Баба и внучки“ от Елена Карамихайлова, първата жена художничка с академично образование у нас. Тя завършва Робърт колеж в Цариград, след което заминава да учи живопис в Мюнхен. Творби на Карамихайлова, чието име днес носи Художествената галерия в Шумен, не се появяват често на пазара, тя самата е била заможна и не е имала нужда да продава картините си, за да се издържа. Произведението, което сега се предлага, е подписано, което също е изключително рядко, коментират от „Енакор“. В колекцията, подготвена за търга, къщата е включила и творба на Донка Константинова, сестра на писателя Константин Константинов, ученичка на Мърквичка, живяла във Франция и Гърция. Нейни произведения също по изключение излизат на търгове, тъй като художничката завещава творчеството си на родния Сливен. За „Цветя“ арт ценителите ще наддават от 5500 лв.
От съвременните автори, които представя къщата, са Иван Георгиев-Рембранда - с два пейзажа, всеки оценен на 28 000 лв., Димитър Казаков-Нерон (също с две творби за по 5800 лв.), Генко Генков - с „Пейзаж“ (5500 лв.), Светлин Русев (с „Балчик“ - 7200 лв. и „Цветя“ - 5400 лв.)....
„Пазарът е слаб, но търговете са начин да се борим с шествието на т.нар. ментета - коментира Юлия Върбанова, шеф на Съюза на антикварите и съсобственичка на „Енакор“. - При нас клиентите могат да бъдат сигурни в произхода на произведенията, за всяко от тях ние се консултираме с изкуствоведи и художници и ако възникне и най-малкото съмнение, го оттегляме.“