Столичната улица „Сан Стефано“ е прочута из всички кътчета на страната. Там се намира сградата на Българската национална телевизия, а чар привнасят няколко аристократични сгради красавици. След броени месеци улицата ще си има още една забележителност - луксозния комплекс „Сан Стефано Плаза“.
За строителството му за първи път се заговори точно преди 10 години. През 2005 г. група български предприемачи обявиха, че ще строят многофункционален обект на мястото на бившата бирена фабрика „Братя Прошек“. Новината се превърна в топсъбитие за имотния пазар.
Парцелът беше уникален
не само с местоположението си - заключен между ул. „Шейново“ и ул. „Сан Стефано“, но и заради големината си. Незастроен имот с площ 6,5 дка в топцентъра на София се намира по-трудно от четирилистна детелина.
Проектът беше разработен от едни от най-талантливите и уважавани архитекти - Стефан Добрев, Илиян Николов и Филип Захариев. Задачата им бе да вдъхнат живот на мащабен комплекс с 54 000 кв. метра разгъната застроена площ и да примесят сполучливо жилища, магазини, заведения, офиси и подземни паркоместа.
Първото предизвикателство пред изграждането на комплекса се оказа строителният изкоп - трябваше да се изкопае 18,5-метрова дупка за подземните нива. Подобна дълбочина се достигаше за първи път след 1989 г., а абсолютният рекорд от соцвреме е при изграждането на Националния дворец на културата (НДК) - над 22 метра. За анкерното укрепване на изкопа през 2007 г. в София пристигнаха едни от най-добрите специалисти от Германия. Те разкриха, че същата технология е използвана за първи път при строителството на Баварското радио в Мюнхен през 1958 г.
През 2008 г. започна тежката имотна криза и проектът до БНТ бе замразен. Дотогава се работеше само по подземните нива. Дейността бе подновена едва през 2012 г. Малко преди това настъпиха промени в собствеността на компанията инвеститор. „Сан Стефано Плаза“ започна своя втори живот. Собствениците на апартаменти ще разполагат с толкова модерни системи, колкото не са вградени накуп в нито един жилищен блок у нас. Например осветлението ще следва човека и ще се включва/изключва в зависимост от присъствието в стаите. Ако навън се стъмни или облаци скриват дневната светлина, енергоефективните LED тела и щорите отново ще реагират автоматично.
Всеки апартамент ще разполага с автономна система за отопление, охлаждане и вентилация, независимо от централното. Собствениците дори ще контролират температурата в дома си от мобилния си телефон чрез специално приложение.
За всеки апартамент е предвидено гарантирано захранване с електроенергия, дори да няма ток в цяла София. За целта в комплекса е доставен дизелов агрегат. Всяко жилище е оборудвано и с т.нар. дефектнотокова защита, която предпазва човек от удар, ако неволно се докосне до елинсталация. Тази система изключва веднага електричеството в дома, щом установи нередност във веригата над 30 милиампера, които се смятат за опасни за човешкия организъм.
Предвидена е
система против лед и сняг
която не позволява замръзване на тераси, водостоци, улуци и рампи. Обитателите ще имат на разположение вътрешна мрежа от няколко сателитни чинии. Чрез нея ще имат достъп до програми от почти всички спътници, чийто сигнал се приема в България.
За довършване на строителството са предпочетени естествени материали - гранит, дърво, варовик. Фасадите са вентилируеми, с керамична облицовка, осигуряващи самопочистващ ефект. Ниската нужда от енергия се гарантира от тройни стъклопакети и солидна топлоизолация.
За бъдещите собственици сигурността е от изключително значение и в комплекса не са пестени ресурси. За спокойствието на живеещите ще отговаря специален център за охрана. Видеонаблюдението ще се извършва със 144 камери, чрез които ще се следи движението във и около комплекса. Ще има и контрол на достъп - външните посетители ще могат да влизат само в търговската и в офис частта.
Умните технологии продължават - ще има система за отчитане на повишена концентрация на изгорели газове, метан и пропан-бутан, както и пожароизвестителна система, откриваща в начална фаза рязко повишение на температурата и дим във въздуха.
И още нещо - това ще бъде първата сграда у нас със зарядни станции за електромобили в подземния паркинг. Енергията за тях ще се добива от фотоволтаични панели, разположени на покрива на комплекса.
Колко ще струва този лукс, ще стане ясно на по-късен етап. Инвеститорите още не са започнали с продажбите на апартаменти и в момента разработват ценовите си предложения. През 2008 г. за луксозните домове се споменаваха предварителни цени от 2500-3000 евро на квадрат. Тогава баснословните суми не уплашиха заможните кандидати, които искат да притежават трофеен имот в сърцето на София.
В комплекса ще има над 110 жилища, като средната им нетна площ (без общите части) е 100 кв. метра. Проектирани са 2-стайни, 3-стайни и 4-стайни апартаменти, както и мезонети на две нива (виж повече в интервюто с Николай Караянев). Безспорно най-голяма атракция ще бъдат имотите на високите етажи, от които се открива
чудна гледка в най-различни посоки на града
- към Борисовата градина и Витоша на юг, към „Св. Александър Невски“ на запад, към китните кооперации около Докторския паметник на север. Между двете жилищни сгради е оформена красива градина с напоителна система, до която ще имат достъп само собствениците.
За неуспелите кандидати ще остане да мечтаят. Или да пият по една бира, която ще се прави по чешка технология в бъдещата двуетажна бирария „Прошеково пиво“, също част от новия комплекс.
Братя Прошек правят Орлов и Лъвов мост
Пивоварната „Братя Прошек“ е открита през 1884 г. Там се прави реномираното „Прошеково пиво“ - в светъл и тъмен вариант. Малко по-късно предприемачите инвестират в бирария на ъгъла на бул. „Цар Освободител“ и ул. „Сан Стефано“. На същото място по-късно работи известната кръчма „Дълбок зимник“.
Пивоварната е национализирана през 1947 г. и по-късно става част от държавния комбинат „Софийско пиво“. След настъпване на демокрацията предприятието е купено от чуждестранни компании. Там се правеше бира до края на 90-те години, след което мощностите бяха спрени.
Братята Георги и Богдан Прошек са вплели съдбите си в два моста символи на София. До Освобождението на мястото, където сега е Лъвов мост, са екзекутирани борци за свобода и участници в Априлското въстание. След 1878 г. книжовникът Христо Г. Данов предлага там да се изгради паметник на обесените революционери. Изпълнението е в периода 1889-1891 г. от строителната фирма „Братя Прошек“. Проектът е на братовчед им Вацлав Прошек и на чешкия архитект Антонин Колар.
Дружеството на двамата братя изгражда и Орлов мост. През 1895 г. по тяхна инициатива е построен паметникът на Васил Левски в столицата. Георги и Богдан са развивали революционна дейност заедно с Апостола.
Инж. Николай КАРАЯНЕВ, изпълнителен директор на компанията инвеститор „Сан Стефано пропърти дивелопмънт“:
Комплексът е пример за екологично строителство
- Г-н Караянев, кога се очаква да бъде пуснат в експлоатация „Сан Стефано Плаза“?
- Очакванията ни са през септември тази година да приключим строително-монтажните работи и благоустройството на околното пространство на комплекса и да се проведе държавна приемателна комисия.
- Какво ще отличава комплекса от другите сгради в района?
- Някога пивоварната се е намирала в края на София, но днес мястото е до самия център на разрасналата се столица. Естествено, основната отлика на комплекса произтича от големината на неговия имот - съизмерим с намиращия се в района Софийски университет.
Съгласно действащия Общ устройствен план на София основната характеристика на този район е съчетаване на функцията обитаване с елементите на многофункционална зона. По тази причина в новия комплекс приоритет има жилищната част, но съчетана с обществено обслужващи обекти - магазини, няколко заведения за хранене, медицински център, учебен център, детска занималня, офиси. Така новият обект се превръща в регионален обслужващ център за една централна зона, в която досега обслужващите функции не са достатъчно развити.
- Кои бяха най-големите проблеми при изграждането и как се справихте с тях?
- От строителна гледна точка предизвикателство е било изкопаването и укрепването на изкопа с дълбочина над 18 м в гъсто застроена централна част. След излизане над терена от съществено значение беше успоредно с изграждането на конструкциите да се извърши пълно препроектиране на инженерните системи поради моралното остаряване на заложените в първоначалния проект. Освен това в процеса на строителството започнахме процедура по сертифициране на комплекса по водещ световен стандарт за устойчиво развитие на сгради (BREEAM), с който се извършва оценка на екологичните показатели на сградата. Това доведе до изпълнението на мероприятия, подобряващи енергийната ефективност, шумоизолация, осветеност, качество на въздуха, ефективно използване на водата, влаганите материали, управление на отпадъците и др.
- Какви са параметрите на комплекса?
- Комплексът е с над 54 000 кв. м разгъната застроена площ, включващи над 110 апартамента, 40 търговски обекта, 7 офиса, учебен център с офисна част и 485 паркоместа, с около 90 повече от изискваните по норматив.
- Жилищата с какви характеристики ще бъдат? На етап „шпакловка и замазка“ ли ще бъдат продавани?
- Основно жилищата са двустайни, тристайни и четиристайни и мезонети. Част от тях ще бъдат продавани на шпакловка и замазка с изградени инженерни системи, а други ще бъдат завършени до ключ и отдавани на дългосрочен наем. Водещата ни цел е била да осигурим сигурност, безопасност и комфорт на обитаване.
- Има ли предварителен интерес към апартаментите и на какви цени ще бъдат оферирани?
- От самото начало има интерес към жилищата. Към момента нямаме приета ценова политика, всичките ни усилия са отправени към успешното завършване.
- Ще продавате ли търговските площи и офисите, или ще ги отдавате под наем?
- Търговските площи и офисите ще се отдават под наем.
- По какъв начин ще бъде решен въпросът с поддръжката на общите части в комплекса, коя компания ще се грижи за това и каква такса ще плащат собствениците?
- В момента работим много сериозно по всички въпроси, свързани с управлението на комплекса. В контакт сме с водещи фирми във фасилити мениджмънта. Разбира се, сервизните такси ще бъдат определени изключително прецизно. За всички обекти са предвидени уреди за мерене, така че да има пълна прозрачност при определяне на таксите.
- По какъв начин в комплекса ще бъде загатнато, че на това място е била прочутата пивоварна „Братя Прошек“?
- Тази тема е изразена главно чрез триетажната сграда, ориентирана към петклонното улично кръстовище на улиците „Шейново“, „Сан Стефано“ и „Тулово“, което вече е площад „Братя Прошек“. В този елемент на комплекса ще бъде разположена двуетажна бирария „Прошеково пиво“, включително с маси на тротоара, като с оформлението си ще бъде тясно свързана със спомена за пивоварната и въобще с дейността на братя Прошек. Още повече че се предвижда инсталиране на микропивоварна, която да произвежда на място бира по реномирана чешка технология. Архитектурното оформление на новите фасади на въпросната сграда обаче не е дословно заимствано от вече разрушената пивоварна; тя даже не беше обявена за паметник на културата. Важно е да се отбележи, че прочута е не самата сграда на пивоварната, а многостранната дейност на братя Прошек, с която тя е свързана.