Когато се ражда преди 50 години в Мадрид, бъдещето й изглежда безоблачно. Баща й Хуан Карлос вече е постигнал споразумение с генерал Франко, че един ден ще бъде крал, а малката Кристина ще се нареди директно в линията за наследниците на трона (по това време така чаканият мъжки наследник принц Фелипе още не се е появил - б.р.). Пред новородената принцеса се очертава бляскав живот на приеми, галавечери и екзотични почивки, където да срещне своя принц и да заживеят щастливо завинаги.
Половин век по-късно Кристина посрещна юбилея си не с пищно парти в Мадрид с гости от цял свят, а в изгнание в Швейцария, смазана и с разрушена репутация. В последните три години тя се превърна в черната овца на семейството заради финансовите далавери на съпруга й Иняки Урдангарин. Баща й я отстрани от всички официални прояви, а последния удар 24 часа преди рождения й ден на 13 юни нанесе собственият й брат. Крал Фелипе VI я лиши от титлата херцогиня на Палма и скъса окончателно връзките с любимата си сестра.
Началото на края за Нейно кралско височество инфанта Кристина Федерика Виктория Антония де ла Сантисима Тринидад де Бурбон и де Гресия започва на олимпийските игри в Атланта, САЩ, през 1996 г. 31-годишната Кристина отива да се запознае със състезателите от испанския национален отбор по хандбал, спечелили бронзови медали.
Забелязва отдалеч високия красив баск Иняки (28 г.) и пита асистентката си: „Кой е онзи русият?“, след което иска телефона му. Принцесата и хандбалистът започват да се срещат тайно. Кристина лягала на задната седалка на колата, за да не видят папараци, че излиза от двореца, а на следващия ден Иняки (който имал приятелка) правел същото, пътувайки към дома на любимата си.
Шест месеца след запознанството им Кристина събира смелост да представи Иняки на баща си - крал Хуан Карлос. Чаровният спортист бързо печели сърцето на монарха и най-вече на тъща си кралица София.
Сватбата не закъснява. На 4 октомври 1997 г. Хуан Карлос устройва на дъщеря си истинска кралска сватба в Барселона и дава на Кристина и Иняки Урдангарин титлите херцози на Палма де Майорка.
„Идеалният зет“, както го определят светските издания, не разочарова краля и само две години по-късно го дарява с Хуан Валентин - първия от общо четирима внуци.
Разточителен живот
Хандбалистът замества активния спорт с бизнеса. През 2001 г. става член на испанския олимпийски комитет, а през 2002 г. - и вицепрезидент. Тръгват слухове, че го готвят и за председател, но настава брожение заради неговия „парашутизъм“ и идеята е изоставена.
През 2004 г. Иняки оглавява института „Ноос“ - неправителствена организация, която изпълнява обществени поръчки с държавни средства. Освен високо положение тази длъжност му дава възможността да се разпорежда с милиони евро бюджет, а надзорът е минимален - все пак става дума за кралския зет. Урдангарин не пропуска да се възползва - с помощта на съдружника си Диего Торес той сключва договори за организирането на спортни събития на Балеарските острови и във Валенсия на значително завишени цени, както доказва пет години по-късно Хосе Кастро - първият магистрат, осмелил се да изправи пред съда член на кралското семейство.
В испанските медии започват да се прокрадват въпроси за разточителния живот на семейството на инфантата, която се сдобива с луксозен имот в Барселона с 1200 кв. м застроена площ и 1300 кв. м градина - всичко това на стойност 6 млн. евро. Именно тогава тръгват слуховете, че приходите на кралския „зет мечта“ надхвърлят видимата му трудова дейност.
В края на 2011 г. на Иберийския полуостров избухва невиждан скандал. Във флашки на арестувания две години по-рано Хосе Луис Байестер, бивш директор по спортните дейности на балеарското правителство, са намерени доказателства, че той и Иняки Урдангарин са надули цената на нова спортна зала във Валенсия. Изкуствено са завишени цените и по два проекта през 2005 и 2006 г., които да лансират Балеарските острови като дестинация за елитен спортен туризъм. За тях „Ноос“ получава 2,3 млн. евро, въпреки че те са стрували общо не повече от 1 млн. евро.
Паралелно текат и преговори за организирането на европейски спортни игри пак във Валенсия - начинание, което така и не се осъществява. Но „Ноос“ си взема 6% от договорената сума, или 382 000 евро, за „предварителни дейности“, каквито според местни депутати въобще не е имало.
До кралския двор стигат слуховете за далаверите на зетя и Хуан Карлос настоява Иняки да прекрати бизнес дейностите си. Бившият спортист игнорира молбата.
На 29 декември 2011 г. съдия Хосе Кастро от съда в Палма де Майорка предявява обвинения на Иняки Урдангарин за пране на пари и укриване на данъци в размер на 6 млн. евро. Семейството на инфантата е пратено незабавно в изгнание в Швейцария и поставено в пълна изолация. Година по-късно - на 7 януари 2014 г., с обвинение се сдобива и самата инфанта. Съдът прие за основателни аргументите на Хосе Кастро, че тя не може да не е знаела за сделките на съпруга си.
Не знам, не помня
Месец по-късно за първи път в историята на монархията член на кралското семейство застана на подсъдимата скамейка. През продължилия пет часа разпит Хосе Кастро се обръща към инфантата с „госпожо“ вместо с „Ваше височество“ и й задава над 400 въпроса. Най-често използваните от Кристина фрази са „Не знам, не съм осведомена, не съм информирана, не помня“. Инфантата заявява, че не е имала представа за бизнес делата на мъжа си, защото била една „влюбена жена“, която му имала пълно доверие.
Хосе Кастро наложи 6 млн. евро глоба на Иняки Урдангарин, което се равнява на сумата, с която според съда е ощетил хазната.
По испанските закони финансовата санкция може да бъде наложена дори ако обвиняемият не е осъден на последна инстанция. За да платят глобата, херцозите на Палма обявиха за продажба имението в Барселона, от което тръгнаха подозренията за незаконните им доходи.
Прокуратурата поиска 16 години затвор за Иняки и 8 години за Кристина като негов съучастник. Отделно съдия Кастро доказа, че семейството е ощетило хазната най-малко с 330 000 евро данъци, като е представяло лични разходи за служебни. Камериерките и детегледачките в дома им са се водели като служителки на държавни фирми, сметки за детски рождени дни са представяни като харчове на страната. Делото продължава, а следващото му заседание е насрочено за началото на 2016 г.
Някога кралят обожавал по-голямата си сестра
Фелипе винаги е бил по-близък с втората си сестра Кристина, отколкото с първородната Елена. За най-голямото дете на Хуан Карлос казват, че е взела най-много от чертите на династията Бурбон и е най-близка с баща си. За Кристина - че в нея преобладават гените на майка й София, сестра на последния гръцки крал Константин.
Когато през 2002 г. Фелипе започва да се среща с журналистката Летисия Ортис, Кристина ги прикрива, докато решат как брат й да представи разведената си приятелка. Според кралския етикет предишен брак, макар и само граждански, я прави неподходяща за принца. Кристина лобира пред родителите си да приемат връзката.
Когато Фелипе решава да се ожени за Летисия, той праща зет си Иняки да избере годежния пръстен в Барселона. Откакто избухна скандалът, кралицата е свалила от пръста си ценното бижу.
След като й отне титлата херцогиня, единственото, което Фелипе не може да вземе на сестра си, е мястото й в линията за наследяване на трона, тъй като тя притежава това право по рождение. Единствено Кристина може да го поиска.
Фелипе VI на няколко пъти убеждава Кристина (включително след погребението на българския княз Кардам на 7 април - б.р.) да остави всички титли, за да не петни короната.
Неотстъпчивостта на инфантата доведе и до крайните действия на монарха на 12 юни. Веднага след като стана ясно, че Фелипе лишава Кристина от титла, адвокатът й обяви, че тя първа е поискала да бъде лишена от нея в писмо до краля. Дързостта на принцесата да противоречи на държавния глава бе заклеймена от двореца Сарсуела, а отношенията между брата и сестрата замръзнаха окончателно.
Жени и скъпи екскурзии свалиха от трона баща й Хуан Карлос
Любовници и скъпи екскурзии в чужбина, платени от арабски бизнесмени, принудиха и бащата на Кристина - крал Хуан Карлос, да абдикира в полза на сина си Фелипе на 2 юни 2014 г., след като одобрението за монархията стигна рекордно ниско равнище. Смяната на властта става само за 17 дни - нечувано кратък срок според монархическия протокол. Новият държавен глава сяда на трона на 19 юни, а целта е да се потиснат избуелите сред испанците републикански настроения.
Дълги години дори жълтите испански медии криеха слуховете за извънбрачните забежки на краля. Постепенно обаче журналистите свалиха копринените ръкавици. След 2006 г. при пътувания в чужбина около величеството все по-често се забелязваше германката със съмнителна репутация Корина цу Зайн-Витгенщайн (45 г.). Истината за отношенията им избухна чак през 2012 г., когато Хуан Карлос счупи тазобедрена става в Ботсвана. Оказа се, че на злополучното сафари той е бил придружаван от 27 години по-младата аристократка. Заради нея кралица София излезе от двореца Сарсуела и се нанесе в самостоятелно жилище наблизо, а със съпруга си започна да общува само на официални събития и семейни сбирки.