Парите за пенсионерите в бюджета се орязват, но в същото време депутатската заплата ще нарасне с цели 800 лв.! Управляващите не показват намерение да демонстрират съпричастност и например да замразят собствените си заплати.
За да изпълни критериите за влизане в еврозоната и да се вмести в дефицит 3%, управляващите посегнаха на парите на най-бедните - пенсионерите, като парите за старост ще се актуализират с по-малко от предвижданото по т.нар. швейцарско правило. Пенсиите ще бъдат увеличени с около 5% вместо с очакваните 8-9% от 1 юли. Освен това майчинските не се вдигат, минималната работна заплата остава на същото ниво, всички социални плащания се замразяват.
В същото време обаче народните представители не променят правилата, за да намалят собствените си доходи. Те се формират на базата на средната заплата, но само от бюджетната сфера, където тя пак зависи от тях, а не и от частния сектор. Това става въпреки уверенията, особено на социалистите в правителството, че ще бъдат социалният гарант в това управление.
Фискалните намерения на правителството удрят и работещите, и бизнеса, тъй като проектът за бюджет за 2025 година предвижда повишаване на осигурителната тежест с вдигането на максималния и минималния осигурителен доход.
И така - 7872 лв. заплата ще получават депутатите в Народното събрание, което е с 800 лева повече от досегашното им възнаграждение.
Причината - нарастването на средномесечната заплата в обществения сектор през последното тримесечие. През декември 2024 НСИ отчете скок в средната за страната - 2624 лв.
Депутатската заплата се формира на нейна база, умножена по три заплати.
Ако народният представител има докторска степен, тази сума се увеличават с още 5%, което прави почти 400 лв. отгоре.
За сравнение - предишното тримесечие сумата е била 7080 лв. (2360 лв. средномесечно възнаграждение в обществения сектор за септември - последния месец от предходното тримесечие х 3).
Заплатите на премиера, на председателя на Народното събрание и държавния глава се изчисляват на базата на депутатските заплати, така те също са актуализирани.
Според Правилника за организацията и дейността на Народното събрание председателят на парламента получава месечно възнаграждение с 55 на сто по-високо от основното месечно възнаграждение, заместник-председателите на Народното събрание - с 45 на сто, председателите на парламентарните комисии и председателите на парламентарните групи - с 35 на сто, заместник-председателите на комисии - с 25 на сто, членовете на постоянна комисия - с 15 на сто, и секретарите на Народното събрание - с 10 на сто.