Един от ГЕРБ-СДС, и то лидерът Бойко Борисов, не гласува за Рая Назарян.
51-ото Народно събрание не успя да избере председател при първото си заседание, продължава работата си в сряда.
Лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, ядосан от номинацита на ПП-ДБ, стана гневно и напусна залата точно, когато стартира процедурата по гласуване на втори тур.
За герберите това беше първото им поражение в новото 51-во Народно събрание. Те се оказаха сами срещу всички и кандидатът им Назарян не получи нито един глас подкрепа от другите формации. ДПС-НН също отхвърли номинацията й - вероятно лидерът на коалицията Делян Пеевски е ядосан, че Бойко Борисов предложи правителство без него.
Петима бяха кандидатите за пръв измежду равни и двама от тях - Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от ПП-ДБ получиха равен брой гласове - 68. Но от депутатите от ГЕРБ-СДС във вота не е участвал един народен представител - самият Борисов.
ПП-ДБ обаче също не успяха да се наложат - зад гърба им стоят само АПС на Ахмед Доган и МЕЧ на Радостин Василев. Това означава, че ако ПП-ДБ искат председателския пост, трябва да търсят помощ от "Възраждане", ИТН или БСП.
След спешно свикан председателски съвет стана ясно, че заседанието за днес се закрива и ще продължи в сряда.
Решенията на председателите на парламентарните групи, които участват в председателския съвет, обяви най-възрастният депутат Силви Кирилов от ИТН, който води заседанията докато не бъде избран председател на 51-ото НС.
Тошко Йорданов от ИТН преди прекъсването предложи временно за председател на Народното събрание да бъде избран най-възрастният депутат - Силви Кирилов, който да остане на поста до момента, в който се сформира мнозинство, което да излъчи свой председател.
Този формула не срещна подкрепа на свикания съвет днес.
Заседанието на Народното събрание продължава в сряда, 13 ноември, от 11.00 часа.
"Добрата новина от това, което видяхме и чухме, е, че не се случиха ред неща, които можеха да се случат, не защото има взривоопасна ситуация, а защото голяма част от нашите народни избраници са хашлаци без някакво усещане за морал и приличие. Но те не го направиха - не провалиха първото заседание. Дори онези, които силно атакуват резултатите от изборите и изобщо ситуацията в България, не се държаха така, че да провалят нещата. Това показва, че всички тях ги е страх много повече от нови избори отколкото от едно, макар и нескопосано, скалъпено правителство", коментира Деян Кюранов.
По думите му казаното в НС са само думи, зад които не стоят реални намерения и действия. Според него реалните действия и намерения ще се разберат, след като свършат пазарлъците за председател на НС и евентуално след това за правителство.
"По-добре е да имаме правителство на парламента, какъвто и да е той, отколкото правителство на президента, защото президентът се казва Радев", убеден е Кюранов. И добави:
"Искат ново президентско служебно правителство и така до амина".
За предложените кандидати за председател на Народното събрание, Деян Кюранов коментира:
"Не е толкова важно кой е председател на този парламент. Това, че искат да е точно техният човек, е поредната борба за властчица".
"Ние сме изправени на ръба на катастрофата. От една страна стоят олигарсите и целият този олигархичен ред, създаден след 1989 г. и който в момента се опитва да се трансформира в някакъв нов вариант. От друга страна стоят националисти, национал-популисти, фашизоиди, поклонници на Путин и т.н., които искат радикално преразглеждане на либерално-демократичния ред, установен след 1989 г. Между тези две крайности пътеката се стеснява все повече и всички политици от всички партии би трябвало да си дават сметка за това и да разберат, че ако те не намерят решение на този проблем, а именно как България едновременно да се отърси от олигархичния модел на управление, установен след 89-та година, и как да избегне авторитаризма и фашизацията - ако те не намерят решение на този проблем, много лоши неща предстоят за нас и за поколенията след нас. Като че ли думите се изпразниха от съдържание. Това, което в най-голяма степен липсва на европейците днес, е солидарността и необходимостта да преосмислим отношението си към ЕС - европейската идея и мечта".
Това заяви пред БНР Кирил Василев - главен асистент в Софийския университет "Св. Климент Охридски"