След остри спорове депутатите гласуваха на второ четене спорните текстове в промените в Закона за отбраната и въоръжените сили с 96 гласа „за”, 34 - „против” и 14 „въздържали се”. Там е записано, че охраната на въздушното ни пространство да се осъществява от българската армия самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави.
Преди гласуването по време на дебатите Валентин Радев от ПГ на ГЕРБ подчерта, че „ние ще решим коя да бъде държавата, с която съвместно да охраняваме въздушното си пространство – тя няма да бъде Турция”.
"от 12 години сме в НАТО, съюзници на България са САЩ, Германия, Франция, Гърция и Турция включително. Колеги предлагат да се добави в текста на закона въздушното пространство да се охранява със съюзническите държави, но тези от тях, които нямат обща държавна граница с България - изключваме Турция и Гърция. Няма такава държава в НАТО, която да поставя такива условия - общото въздушно пространство на НАТО се защитава от всички държави, посочи Радев. То е натовско и не ние определяме правилата, а казваме на глас на нашите съюзници, че ако се наложи и нашата авиация не може да охранява въздушното пространство, тогава с допълнителен договор да ни помогне", подчерта депутатът.
"Доказахме, че България може да бъде всякаква, но не и българска за хора, които имат традиция 5 века да го правят. Доказахме, че България може да бъде по-разграден двор, отколкото е днес." Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП лява България Таско Ерменков след гласуването. Преди това колегата му Атанас Зафиров нарече решението "национално предателство".
"Законът е неприемлив и неприложим, не са уточнени процедурите", заяви в своето изказване по време на дебатите и ген. Михо Михов от АБВ.
"Не бива да намесваме силно народопсихологията", предупреди той. "Ние днес най-вероятно ще приемем този закон, но технически нещата не са приемливи, законът няма да е приложим, защото днешното правителство трябва да вземе мерки, за да подобрим състоянието на авиацията ни", отбеляза Михов.