от името на 2160 лекари, медицински сестри и други експерти
Още преди фиаското на 1 май с незаконната и неправилна отмяна на разрешението за нова модерна многопрофилна болница ‚Мама и Аз‘, извършена по късни доби, еднолично от служебния премиер Главчев, в което участваха президентът, вицепрезидентът и лидери на политически партии, предупредихме за бедата да се яхне примитивният популизъм – без да се отчитат реалните търсения на хората и непосрещнатите тежки дефицити. 20% не знаят дали, а цели 60% от хората искат частна детска болница в София, но такава не се предлага и предвижда от инвеститори. Държавата пак се зае с Националната детска болница. „Лъжа е“, обаче, „[…] аргументът, че има обществен натиск против частна детска болница“, казва Кънчо Стойчев. Нещо повече, 80% от хората предпочитат да се лекуват в частни многопрофилни болници – и това е естествено и добре известно от години, предвид редица тежки и трудни за решаване от държавата въпроси:
• Как и кога ще намалим рекордната детска смъртност и много високата обща смъртност и кога ще пресечем задълбочаването на демографската криза в страната и продължаващото „изтичане на мозъци“ в медицината?
· Как ще напълните над 50-те процента празни непривлекателни болнични легла в столицата и как ще преодолеете тежкия дефицит на медицински кадри, които не искат да работят в заварените болници?
· Кога и как ще въведем конкуренция по качеството в здравеопазването, което е единственият път за повишаване на клиничните резултати и издигане на задоволството на пациента и за създаване на квалифицирани кадри?
· Кога даже и поне българското правителство ще спазва закона и държавните органи ще се освободят от всякакви идеологически, материални и емоционални зависимости, за да могат да управляват свободно – без външна намеса и грубо вмешателство – да се приеме и приложи единна национална политика на реструктуриране и да се признае „необходимостта от нова високотехнологична болница в столицата“?
• Какво очакват от населението българските политици, когато не са причастни към неговата мъка и въжделения, а се занимават само с отрицание и негативизъм? Хората са отвратени от пълната липса на съзидание и отричане на съвременните модернизационни инициативи.
Политическата криза се задълбочава, а партиите и политиците, които са против нова модерна болница в София, загубиха и ще загубят още повече популярност, изпаднаха даже във вътрешни противоречия по тази тема и по много други въпроси на демокрацията. Нали целият политически спектър в страната се определя и разграничава или като националисти и патриоти, или като евроатлантици, но уж всички са за „социалната държава“? Е, как ще я постигнем, като закриляме заварените болници от съветско време и спираме новите модерни инвестиции, които със сигурност изпълняват държавната политика в здравеопазването! Новите болници ще издигнат конкуренцията по качеството, ще обучат и развият много нови кадри, които естествено ще изберат родината, ще допринесат за намаляване на рекордната детска и много високата обща смъртност.
Освен това, традиционно доста, не всички, български политици мразят модерните и независими инвеститори и бизнеса, освен ако скрито не участват в него. Как може да очакват да са популярни и подкрепени, когато над 2 милиона българи, сред които много български лекари и медицински сестри, постоянно живеят и работят в чужбина? Нови чужди инвеститори в България почти няма и няма да има, докато гледат как се третират, включително с брутални закононарушения, малкото изявили желание да инвестират.
Хората могат да бъдат лъгани и заблуждавани за много неща, известно време, но когато става въпрос за качествено здравеопазване, своевременна диагностика и съвременно лечение или обречено дълголетие – всички популисти получават заслуженото.