Днешният ни гост Венелин Праматаров, който само след три дни е юбиляр, е трайно свързан с журналистиката и кулинарията. Жалони в професионалния му път са вестниците „Средношколско знаме“, „Земеделско знаме“, където работи 18 години, възстановеният от него в. „Футбол“ и „Експрес“. Работил е и в програма „Хоризонт“ на БНР, бил е отговорен редактор в телевизията (навремето само една)... Но слабостта му към кулинарията е още по-дългогодишна - може би предадена по наследство. Защото баща му, роден в Малко Търново, обичал да готви и често сюрпризирал семейството с пикантни ястия от Странджанския край. Интересът на сина му се разпалил постепенно, но се оказал сериозен и траен - шест години гостът ни води кулинарна рубрика във в. „Стандарт“.
Венелин Праматаров е обиколил Европа и Южна Америка, бил е и в много азиатски страни. През последните години обаче го влече към Атон за отдих и духовно пречистване - а и помага в библиотеката, в манастирската кухня и в брането на маслини, разговаря с монасите, сред които има изключителни личности.
От пътуванията си из различни манастири гостът ни е събрал множество рецепти, които може да събере в книга, ако издателите проявят интерес. Една от любимите си ястия от Атон той предлага и на читателите на в. „Преса“.
Необходими продукти
1 пресен лаврак (около 2 кг)
4-5 тиквички
4 картофа
1 връзка магданоз
4 лимона
150 г зехтин
Начин на приготвяне
1. Изчистваме и измиваме лаврака, осоляваме го с по-едра сол и го слагаме на скара върху въглени. Огънят не трябва да бъде силен, защото тогава рибата ще се изпече само външно, а вътрешността й ще остане сурова. Трябва често да обръщаме рибата и от двете страни, за да се изпече равномерно, така че кожата й да добие златист цвят.
2. Докато се пече рибата, измиваме и варим картофите и тиквичките. Приготвяме и заливката от зехтин и лимон.
3. Когато рибата се изпече, я поставяме в продълговата овална чиния. Около рибата нареждаме варените тиквички и варените картофи - нарязани. Всички ние, които се занимаваме с готварство, не бива да забравяме, че успехът се крие и в това как ще поднесем ястието на масата. Древните гърци казвали: „Първо гледаш, а после пожелаваш.”
4. Нарязваме на ситно магданоза и посипваме върху рибата, картофите и тиквичките. Половината количество от заливката сипваме върху рибата, а останалата половина - върху гарнитурата.