Пеевски VS Радев. Това е знакова битка!

Президентът превърна служебната власт в лична и безконтролна амбиция

Пеевски VS Радев. Това е знакова битка!

16553 | 5 авг. 2024 | 12:24

Ако бъдат изнесени сериозни факти за злоупотреби в управлението на президента, то и образът му на бъдещ партиен лидер ще бъде компрометиран


Напрежението между Радев и Пеевски не е просто поредният скандал. Това е знакова битка! За властовите амбиции на Радев и за натрупаните от него нерегламентирани финансови ресурси се говори открито през последните години.


Това пише в свой анализ Снежана Тасева, публикуван във Факти.

Радев е първият президент, който си позволи да злоупотребява с института на служебната власт, предвидена в Конституцията. От служебен кабинет, който трябва преди всичко да организира и проведе честни и прозрачни избори, Радев превърна служебната власт в лична и безконтролна амбиция. 


През по-големия период на политическата криза, реално управляваше той. Кабинетите му бяха негови лични екипи от хора, които споделят политическите възгледи на Путин и са лоялни персонално на Р. Радев.
Същият многократно получи цялата власт в държавата и се изкуши да предложи себе си за официален властелин. Назначи си министри, които да прокарват неговата линия (т.е. тази на Путин). Пусна говорителите си да убеждават обществото, че е необходимо да направим от България президентска република.

Беше ясно, че „републиката“ на Радев ще е като тази на Путин, а не като тази в европейския свят. Радев злоупотреби с властта, като това определено съответстваше на политическите му амбиции и възгледи да служим на проруската линия и да сме критични към Запада.

Радев беше защитен от общественото мнение, от конюнктурата на кризата и най-вече от политици, които искаха да правят с него „ала-бала“, но и той с тях. Тези фактори защитиха Радев от разследването на прокуратурата, която го беше хванала в злоупотреба с влияние на хората от неговия кабинет. Ясно беше, че Радев трупа влияние, ресурси и активи от кризата. Той се превърна в мощна фигура, срещу която никой политик не смееше директно да се изправи.

Преди кампанията на Пеевски срещу злоупотребите на Радев и критиките към него бяха единствено по гео-политическа линия. Само неофициално се говореше колко ресурси си е осигурил, за да създаде партия и да интервенира в българския политически живот по путински образец.
И докато другите клякаха по площадите и му се молеха, Пеевски избра друг път – тръгна с рогата срещу руския генерал губернатор и зловещия му сценарий със съзаклятниците му Доган, отбора на ДС и т.н. деребеи.

Дали няма друга игра – възможно ли е недолюбваният Пеевски да си е стиснал ръцете със Запад? А ако той изобличи задкулисните игри на руския Радев. Има поне две причини за такъв пробив:

 

1. Геополитически Радев е компрометиран като политик симпатизиращ на Путин, а Пеевски настойчиво показва евроатлантическа политика, свързана с консолидираната подкрепа на цивилизования свят за Украйна. Реалността е такава – докато Радев саботираше НАТО и помощта за Украйна, Пеевски като лидер на ДПС от парламента даваше подкрепа и гласуваше помощ.


2. Обвиненията в корупция към Пеевски в началото на политическата криза легитимираха либералите и Радев пред Западния свят. Но ако бъдат осветени злоупотреби с влас на Радев, то той и всички промотирани от него политици ще бъдат компрометирани. Западът подкрепяше Радев като натовски генерал и борец срещу корупцията.

 

Очевидно Пеевски е решен да докаже, че и двете не са верни! Западът подкрепяше Радев като натовски генерал и борец срещу корупцията. Хибридната разработка на образа му целеше точно тази заблуда за обществото и донякъде за съюзниците ни в ЕС и НАТО. Трябваха му и десни гласове за да стане президент, затова го промотираха като натовец, американски човек, а всъщност той си беше руски лобист за оръжия, самолети и политика. Заблудата за съюзниците му беше нужна за да влезе в Европа, като троянски кон на Кремъл и да адвокатства на Путин на ниво европейски форуми. Тези митове рухнаха вече, но остава имиджът на Радев, като алтернатива на парламентаризма.

 

Ако бъдат изнесени сериозни факти за злоупотреби в управлението на Радев, то и образът му на бъдещ партиен лидер ще бъде компрометиран. Затова Пеевски все повече се превръща в истински опасен за Радев, но такива битки са полезни за изчистване на истината в задръстената от кризи политическа система.

Източник: https://fakti.bg/mnenia/902206-peevski-vs-radev?fbclid=IwY2xjawEdd7pleHRuA2FlbQIxMAABHQKQcnm4KPkrdc1oXwIAM75er9sbbya3sT-9lDZjCANXRh26X8wcGoMpgg_aem_J55OqogQlXk7fzibTsP4iA

 

 


От категорията

Кеворк Кеворкян: Малкият Брат. Хамстерът

Кеворк Кеворкян-Kevork-Kevorkyan_1669805378.jpg

Днес цензурата е заляла с мътилката си буквално всичко. Няма кой да измисли ...

19 апр. 2025 | 12:16

Симеон: С влошаването на политическата ситуация усещам, че се връщам към ролята на стария мъдър цар

-1512562043.jpg

Симеон II въплъщава самата История – онази голямата, която превърна някогашната ...

17 апр. 2025 | 11:50

Калина Андролова: Кирил Петков занимавал папата с диагнозата си. Само Фройд може да каже какво му е

Калина Андролова: Кирил Петков занимавал папата с диагнозата си. Само Фройд може да каже какво му е-Kalina-Androlova-Dogovorat-s--Botash--e-alarmena-emblema-na-provalenata-balgarska-darzhavnost_1737906421.png

Наистина Кирето Петков няма спирачка в претенциозната си пошлост. Да използваш ...

21 апр. 2025 | 19:24

От Египет до Голгота: Пътят на великденското агне

Агнето винаги се свързва с Исус - той често е сравняван с кротко и добро агне, което се жертва заради всички хора-Agneto-vinagi-se-svarzva-s-Isus---toy-chesto-e-sravnyavan-s-krotko-i-dobro-agne--koeto-se-zhertva-zaradi-vsichki-hora_1745143330.png

Великденските зайчета са свързани със символиката на дивия заек, който още в ...

20 апр. 2025 | 12:59

НАЙ-ВАЖНОТО

Зеленски потвърди, че Киев изпраща делегация в Лондон за среща със САЩ и други западни държави в сряда

За първи път! Путин обяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

За първи път!  Путин обяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна-Za-parvi-pat--Putin-obyavi--che-e-gotov-za-preki-mirni-pregovori-s-Ukrayna_1745270050.jpg

Владимир Путин заяви пред руската държавна телевизия, че бойните действия са се ...

22 апр. 2025 | 00:13

Това ще е първото му пътуване до Европа по време на втория му мандат в Белия дом

Reuters: Тръмп идва в Европа за погребението на папата

Reuters: Тръмп идва в Европа за погребението на папата-Reuters--Tramp-idva-v-Evropa-za-pogrebenieto-na-papata_1745271702.jpg

Дата за траурната церемония, църковните служби и поребението още не е обявена. ...

22 апр. 2025 | 00:40

Франциск е първият папа от близо век, който няма да бъде погребан във Ватикана

Папа Франциск пожелал да бъде погребан в „Санта Мария Маджоре“, където е осветена българската азбука

Папа Франциск пожелал да бъде погребан в „Санта Мария Маджоре“, където е осветена българската азбука-Papa-Frantsisk-pozhelal-da-bade-pogreban-v--Santa-Mariya-Madzhore--kadeto-e-osvetena-balgarskata-azbuka_1745266978.jpg

разходите по погребението ще бъдат поети от анонимен благодетел и че сумата ...

21 апр. 2025 | 23:21

Ватикана разкри причината за смъртта на папа Франциск

Официално: Светият отец е издъхнал от мозъчен инсулт и сърдечна недостатъчност

На последната си публична проява папата беше с омофор от България, подарена му при пристигането му в България през 2019 г. -Na-poslednata-si-publichna-proyava-papata-beshe-s-omofor-ot-Balgariya--podarena-mu-pri-pristiganeto-mu-v-Balgariya-prez-2019-g--_1745267458.jpg

Мозъчният инсулт е довел до кома и необратима сърдечна недостатъчност, се казва ...

21 апр. 2025 | 23:28

Той е и първият йезуит, избран на престола на Свети Петър – в миналото Рим е гледал на йезуитите с подозрение

Папата на бедните: Отказа се от папските апартаменти и се настани в скромна резиденция във Ватикана

Папата-реформатор: Отказа се от папските апартаменти и се настани в скромна резиденция във Ватикана-Papata-reformator--Otkaza-se-ot-papskite-apartamenti-i-se-nastani-v-skromna-rezidentsiya-vav-Vatikana_1745269025.jpg

Папа Франциск ще остане в историята като понтификат, който се е стремял да ...

21 апр. 2025 | 23:47

Кардинали от цял свят пристигат във Ватикана, като ежедневно те провеждат срещи

Римокатолическата църква скърби за Франциск, търси нов папа

Римокатолическата църква скърби за Франциск, търси нов папа-Rimokatolicheskata-tsarkva-skarbi-za-Frantsisk--tarsi-nov-papa_1745268065.jpg

Траурът и съпътстващите го ритуали продължават девет дни, а датата на ...

21 апр. 2025 | 23:38

Сарафов изпрати писмо до Киселова относно имунитетите на шестима народни представители

Киселова: На следващата сесия в НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

Киселова: На следващата сесия в НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати-Kiselova--Na-sledvashtata-sesiya-v-NS-shte-badat-postaveni-vaprosite-s-iskanite-imuniteti-na-deputati_1745233339.jpg

На 4 февруари в парламента бяха внесени повторни искания за сваляне защитата на ...

21 апр. 2025 | 14:02

Борисов не е премиер, но от него се търсят решения и има огромно влияние , заяви Павел Вълчев

Анализатори: Животът на това правителство не зависи от опозицията, Пеевски има ключова роля

Анализатори: Животът на това правителство не зависи от опозицията, Пеевски има ключова роля-Analizatori--Zhivotat-na-tova-pravitelstvo-ne-zavisi-ot-opozitsiyata--Peevski-ima-klyuchova-rolya_1745217560.jpg

Животът на това правителство не зависи от опозицията, а от управляващите. Не ...

21 апр. 2025 | 09:35

Той обясни, че целта на атаката е била "възмездие" за действията на украинските сили в граничните райони

Путин призна за ракетни удари по граждански обекти в Суми и Кривой Рог, били възмездие

Путин призна за ракетни удари по граждански обекти в Суми и Кривой Рог, били възмездие-Prezidentat-na-Rusiya-Vladimir-Putin-Snimka--BTA_1744383984.jpg

Той не изключи за спирането на ударите по граждански обекти да са нужни преки ...

21 апр. 2025 | 18:37