Планът за възстановяване е такъв, какъвто е - това са нещата, които България трябва да прави. Имаме програма от закони и за модернизация. Сега явно се отказваме от парите по ПВУ, защото трябва да променим закони.
Това заяви пред БТВ Атанас Пеканов, бивш вицепремиер по управлението на европейските средства в служебния кабинет на Гълъб Донев.
"Едно заседание на Народното събрание няма да спаси втория транш, защото трябва да се приемат пет неща - три по върховенство на закона и отделно по Пътната карта", допълни Пеканов.
"Преди години имаше огромен протест пред Министерския съвет заради въглищните централи. Тогава се разбрахме затварянето да е през 2038 г. с Пътна карта", припомни той. И обясни, че се отказваме от парите от ЕС, за да плащаме и да продължим да плащаме на въглищните централи и едновременно с това да плащаме за по-скъп ток.
Този план е за устойчиви проекти и реформи, а не да се правят чешмички, каза още той.
Нашата мечта в България беше да настигнем Люксембург по доходи, а те ни настигнаха по футбол. Не се движим правилно, каза още той. И обясни, че социалните разходи са нараствали през последните години. При нас данъците са ниски и има възможност те да се повишат в някои сектори, каза още той.
Все повече страни от Шенген връщат границите. Миграцията ще е една от темите през последните години, каза още той.
"Търпението на европейските институции към нас е изчерпано заради проблема по Плана за възстановяване."
"Благодарение на Плана се случиха промените за главния прокурор", смята Атанас Пеканов.
"Към днешна дата очакваме второ от общо 7 плащания", допълни бившият вицепремиер.
Атанас Пеканов отговори и на въпроси, свързани с финансите на държавата.
"Имаме голяма дупка в бюджета от 18 млрд. лв. Това се случи заради разходите, които бяха вдигнати много през последните години. Бяха намалени капиталовите разходи - като за болници и ремонт на инфраструктура, а се увеличиха тези за социалните разходи."
Не се движим правилно, каза още Пеканов. Добави, че социалните разходи са нараствали през последните години. При нас данъците са ниски и има възможност те да се повишат в някои сектори, каза още той.