Поставянето на ботулинов токсин от дерматолог за блокиране на мимическите бръчки е може би най-разпространената естетична процедура при дами и суетни господа на 30+.
Според статистиците това е най-често прилаганата терапия в САЩ, откъдето и у нас долетя модата на т.нар. „ботокс партита”.
„Ефектът на ботулиновия токсин продължава от 3 до 6 месеца, след което бръчките се появяват отново. Добрата новина е, че учените са открили субстанции, които удължават действието на ботокса”. Това разкри пред Епицентър.бг д-р Сияна Живкова.
Според дерматолога на Jewel Skin Clinic “Става въпрос за три олигопептида със сложните химически наименования пентапептид-3, хексапептид и ацетилглутамилхептапептид-1. Те представляват особени белтъчни молекули, които имат способността да понижават освобождаването на ацетилхолин.
Именно ацетилхолинът е този, който кара мускулите да се съкращават и е отговорен за мимическите бръчки. Ето защо тези олигопептиди могат да удължат действието на ботокса.
Има пациенти, които се притесняват от приложението на ботулинов токсин. Той напълно блокира освобождаването на ацетилхолин, а новите пептиди – частично”, обясни същността на новата процедура Skin Relax д-р Живкова.
При такива пациенти има възможност за лека релаксация на мимическите бръчки на челото, зоната между веждите и пачия крак, без блокиране на изражението. Това се постига чрез инжектирането им в кожата в определени точки.
Същите пептиди са вложени и в нови кремове за лице. Комбинацията от трите пептида за релакс на мимическите бръчки е известна като BONTA568.
“Комплексът трябва да бъде инжектиран неколкократно в рамките на един месец, за да се постигне задоволително заличаване на бръчките. Изражението на лицето изглежда по-спокойно и без напрежение”, допълни дерматологът. - Важно е да се знае, че пептидите се разрушават от висока температура. Ето защо, пациент подложил се на подобно третиране трябва да избягва сауна, хамам и излагане на слънце.
Приложението на тези пептиди е неподходящо при пациенти, които приемат кортикостероиди или са на имуносупресивна терапия. Някои заболявания също изключват възможността за интервенцията. Такива са автоимунните заболявания, декомпенсирания захарен диабет, остър ставен ревматизъм”.