Предстоят ни поредните предсрочни избори. Имайки предвид изявленията на политическите актуални лица, то основният проблем е каква управленска коалиция да бъде сформирана след изборите. Това показва единствено и само борба за власт, а не за далновидно управление. И именно поради това смятам, че тази философия ще определи отново кратък срок на следващия парламент.
Значи ли това обаче, че изборите са безполезни?
Не, те са достатъчно полезни, стига човек да може да ги осмисли. Поредицата от предсрочни избори ще приключи най-накрая така наречения преход.
Основната задача на бившата ДС и висшата номенклатура на режима до 1989 г. бе да планират и управляват така наречения по-късно преход в частна полза. За тази цел трябваше да бъдат отстранени всички политически лица, които можеха да поведат България в друга посока. Най-голяма заплаха за инженерите на прехода бе Илия Минев и създаденото през януари 1988 г, от него и негови съратници политически затворници, Независимо дружество за защита правата на човека. За тази цел режимът си отгледа ДС-денти, които трябваше да успеят да изолират от политическия живот на България Илия Минев. Това се случва през лятото на 1989г и през декември НДЗПЧ влиза в СДС, който покойният Илия Минев определи като съюз на ДС.
Натоварените от режима преди 1989 г инженери на прехода организираха и Кръглата маса, която успя да ликвидира възможностите за реални демократични промени в българското общество.
БКП смени името си, но не и олигархията си.
ДС успя да реализира и най- успешния си проект, с който повече от 30 години успява да контролира прехода – Ахмед Доган. И така до днес.
Но инженерите на прехода вече физически напускат този свят. Техните синове и внуци не могат да ги заместят като социални инженери, защото просто са отгледани като консуматори. Съществена грешка в социалното инженерство на прехода бе вярата в неговата безсмъртност.
Именно тази грешка приспа останалите живи инженери на прехода и те не разбраха как в резултат на инженерен кросинговър на политическата сцена се появи с гръм и трясък Делян Пеевски. Какъв е резултатът от неговата поява? Според мен, той приключва социалните инструменти на инженерите на прехода. Каквито и да са изборните резултати на водените от Ахмед Доган политици, то той вече е минало.
В миналото ще останат и всички онези социалисти, които се различават съществено по жизнен стандарт с обикновените членове на БСП. А десницата пи такова турско кафе в скута на Пеевски, че и днес не могат да разберат техния път накъде ги води – нагоре или надолу.
След изборите на дневен ред ще бъде и ГЕРБ.
Най-голямата победа в тези поредни предрочни избори се очертава да бъде извоювана от негласуващите. Те постигат нещо много важно, което на пръв поглед е незабележимо. Те бавно, но устойчиво, делeгитимират досегашните политически фактори. Именно тези навярно вече повече от 70% негласуващи показват, че те биха подкрепили партии и лидери, които не са продукт на инженерите на прехода.
Как ще изглежда след предстоящите избори България? България просто ще започне да конструира своята демократична политическа инфраструктура. Това казано по-простичко означава, че ще се създадат партии, които няма да са резултат на инженерите на прехода.
Сега се създава възможност да бъде създадена истинска социалистическа партия. Както се казва социалисти има достатъчно, а те си имат и лидер, който припознават – Корнелия Нинова. Тази нова социалистическа партия ще отнеме и възможността на Радев и приближените му да инженерстват политически.
Като човек, който макар и в малка степен познавам особеностите на българските турци, както и инструментариума на Анкара, предполагам, че ще бъде създадена и нова политическа формация с подкрепата на Анкара. Но мисля, че крепостническият период в политическото представителство на българските турци вече е приключил.
Сериозен е проблемът с дясното пространство. То ще се конструира най-трудно, но ще се създаде. Макар и трудно ще намери и своите истински лидери.
Сега ще изкажа едно мое предположение, което към настощия момент ще звучи повече от еретично – възможно е Делян Пеевски да се ориентира към дясното пространство. Битката му за ДПС може да му даде къс политически хоризонт. Но ако стъпи в дясното пространство то там няма да срещне в скоро време конкуренция. Дали той може да бъде приет в дясното пространство?
Ако след Ахмед Доган успее да пенсионира и Борисов, то мнозина дясно мислещи хора ще му простят миналото или поне ще се направят, че това не е актуален за тях въпрос Обикновено политиците започват с ОСАННА и завършват с РАЗПРИ ГО. Пеевски започна с РАЗПНИ ГО. Дали може да извърви пътя до ОСАННА зависи само от него и неговия екип.
С теми обаче като възродителен процес и ролята на български турци агенти на бившата ДС трудно може да достигне до ОСАННА. Дори и средно интелигентен човек, който е живял сред български турци преди 1984г знае, че почти всеки по-влиятелен и образован човек от тях бе обект на ухажване от бившата ДС. Тук мисля, че някой сериозно е подвел Пеевски.
Вместо да се занимава с възродителния процес и агентите на ДС, по-сериозно би било да се заинтересува кои права и свободи бяха защитавани от ДПС през тези повече от 30 години? Оказва се, че това е правото да станеш поредния гастърбайтер и свободата да го направиш. Тази тема би била по-актуална днес и в бъдеще.
Но каквото и да си говорим до изборния ден остава по-малко от месец. Маските вече са паднали. Сглобката е най-съкровенната дума за бъдещите народни представители. Те и за друго не говорят.
Но историята просто си има своите неписани закони.
Те не се влияят от законодателната власт на народните представители.