Българската независима енергийна борса (БНЕБ) тества за първи път днес борсова търговия с електроенергия. В демонстративната сесия се включиха 15 търговци. Сключването на действителни сделки на борсата ще започне в някой от първите дни на 2016 г.
Създаването на борсата се смята за важна стъпка в по-нататъшната либерализация на пазара на електроенергия в България. Около това мнение се обединиха участниците в откриването на пробната работа на БНЕБ – енергийният министър Теменужка Петкова, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Жаклен Коен, Клаус Дитер Борхард от Главна дирекция „Енергетика“ на Европейската комисия и шефът на борсата Константин Константинов.
"Преминаването към либерализация не е лесен процес и дори може да се окаже болезнен процес", предупреди Борхард. Той припомни опита на други страни в ЕС, че при освобождаването на пазара цената на електроенергията може да нарасне, особено в началните етапи. След това обаче добре функциониращият пазар държи цените под контрол и води до тяхното намаление.
„Никой не трябва да се притеснява за шоково поскъпване на електрическата енергия. Ще има междинен период, в който българските потребители ще продължат да плащат своите сметки в тези условия. Този процес ще се случи бавно, постепенно, като всеки един етап, който трябва да извървим, ще бъде много добре анализиран и ще бъдат оценявани всички възможни рискове“, успокои министър Теменужка Петкова в отговор за Епицентър.бг.
„Целта на процеса по пълната либерализация е да изберем такъв модел, който да защити потребителите, да защити индустрията и в същото време да въведе пазарните условия за развитието на българската електроенергетика. Но пак казвам – това е процес, който ще продължи. Никой не трябва да се притеснява, че на 1 януари ще трябва да бъде на свободния пазар. Хората трябва да бъдат спокойни!“, допълни тя.
Според министър Петкова подчерта, че на 1 януари 2016 г. нищо няма да се промени за битовите потребители, а сегашните цени на електроенергията за населението ще се запазят до лятото.
БЕХ поема ангажимент да осигури ликвидност на борсата - нейните дъщерни дружества АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК да предлагат за търгуване достатъчни количества електроенергия, стана ясно от думите на шефа на холдинга Жаклен Коен. В демонстрационната сесия участва ТЕЦ "Марица-изток 2".
НЕК засега няма да участва, тъй като на регулирания пазар получава добра цена, определена от КЕВР - 115 лева за мегаватчас през всички часове на денонощието, обясни изпълнителният директор на компанията Петър Илиев. Освен това през зимата НЕК няма свободни мощности. В същото време компанията се стреми да пести тока от ВЕЦ, тъй като големите енергийни язовири не са достатъчно пълни. В някои от тях водата е едва 40% от полезния обем.
Търговци на електроенергия от своя страна критикуваха високите такси, които иска БНЕБ. "При сегашните цени на енергията таксите оскъпяват всеки мегаватчас на свободния пазар с 68 стотинки", обясниха от бранша и призоваха тарифата на борсата да бъда преразгледана.
В първата демонстрационна сесия на борсата беше постигната средна цена на електроенергията за утре - 12 декември, от 74.56 лв. за мегаватчас, като в отделните часове тя беше между 44 и 85 лв. за мегаватчас. Общият търгуван обем в тестовата сесия за 24 часа беше около 1100 мегаватчаса, което отговаря на среден товар от близо 46 мегавата на час.
Сутринта преди демонстрационната сесия на борсата министър Петкова и Клаус Дитер Борхард решиха, че между България и ЕК се създава експертна работна група за изработване на пътна карта за пълната либерализация на пазара на електроенергия у нас.
Страната ни ще получи от Брюксел техническо и експертно съдействие. Основната задача на работната група е да определи кои са уязвимите потребители в България и да набележи мерки за тяхната защита в процеса по пълната либерализация на пазара.