Два пистолета, принадлежали на френския император Наполеон Бонапарт, с които той някога е възнамерявал да се самоубие, са продадени на търг за 1,69 млн. евро (1,4 млн. паунда).
Очакваше се оръжията, създадени от парижкия оръжеен майстор Луи-Марин Госе, да достигнат цена между 1,2 млн. и 1,5 млн. евро.
Те бяха продадени в аукционната къща Osenat в неделя - в непосредствена близост до двореца Фонтенбло, където Наполеон се е опитал да се самоубие след абдикацията си през 1814 г.
Продажбата на пистолетите идва, след като френското министерство на културата наскоро ги класифицира като национално богатство и забрани износа им.
Това означава, че френското правителство разполага с 30 месеца, за да направи предложение за закупуване oт новия собственик, чието име не се съобщава. Това означава също, че пистолетите могат да напуснат Франция само временно.
Пистолетите са инкрустирани със злато и сребро и имат гравирано изображение на самия Наполеон в профил.
Твърди се, че е искал да ги използва, за да се самоубие през нощта на 12 април 1814 г., след като разгромът на армията му от чужди сили е означавал, че трябва да се откаже от властта.
Великият му оръженосец Арман дьо Коланкур обаче премахва барута от оръжията и Наполеон вместо това приема отрова, но оцелява.
По-късно той подарява пистолетите на Коланкур, който от своя страна ги предава на своите потомци.
В продажбата са включени и оригиналната кутия на пистолетите и различни аксесоари, включително рог за барут и различни пръчки за подбиване на барут.
Аукционерът Жан-Пиер Осенат заяви, че заедно с предметите се продава и "образът на Наполеон в най-ниската му точка".
Вещите на Наполеон са изключително търсени. Една от трикорабните шапки, станала част от неговата запазена марка, беше продадена за 1,9 млн. евро през ноември.
Историческият лидер се завръща на власт през 1815 г. след изгнанието си на средиземноморския остров Елба, но след това е победен в битката при Ватерло.
Той умира през 1821 г. след второто си изгнание - този път на остров Света Елена в южната част на Атлантическия океан.
Източник: BBC