- Проф. Стойков, какво мотивира хирург с успешна кариера като вас да се захване с управлението на една от големите общини в страната?
- Плевен е градът, в който аз и семейството ми избрахме да живеем. През последните 25 години имах 4-5 предложения за работа като хирург в София. Не приех нито едно от тях, въпреки че всички бяха много изгодни. Столицата е голям град. Много хора се опитват да се устроят с работа и жилище в нея, но не и аз. След като два пъти бях директор на плевенската университетска болница постепенно придобих сериозен административен опит. Точно той ми даде увереност да се кандидатирам за кмет. Мотивира ме и желанието ми да направя нещо ново за Плевен, да помогна за това животът в града да се подобри.
- Безработицата е под средната за страната, но продължава да е един от сериозните проблеми в общината. Как Плевен се опитва да привлече външни инвеститори?
- Още през 2012 г. бяхме единствената община у нас, която не само не повиши размера на местните данъци и такси, но ги намали. И вече 3 години не ги увеличаваме. За инвеститорите осигурихме много преференции и това даде резултат. Вече бяха реализирани няколко значими инвестиции. „Марица ойл“ направи в с. Ясен свое предприятие със 114 работни места. В началото на тази година заработи първият завод в България на германската компания „Нексанс аутоелектрик“ - инвестиционният им проект е в няколко етапа и след завършването му ще бъдат осигурени 500 нови работни места. В преговори сме с друг чуждестранен инвеститор, който смята да построи тук завод за преработка на селскостопанска продукция със 120 работни места. Суровината ще се произвежда в региона и това ще осигури работа на още доста хора. Мащабни инвестиционни намерения в града има и местен бизнесмен, който планира да построи три фабрики - за производство на ризи, обувки и спортни стоки, с общо 750 работни места. Общината пое ангажимент да изгради необходимата инфраструктура и дори е заложила в бюджета за тази година средствата за нея.
- Колко европейски средства привлече Плевен от началото на мандата ви?
- Досега имаме подписани договори по европейски програми за 135 млн. лв. За съжаление най-големият проект - за водния цикъл, който разработихме заедно с община Долна Митрополия, през миналата година беше „вдигнат на трупчета“, защото Европейската комисия спря плащанията за България по програма „Околна среда“. Той е за над 155 млн. лв. Ако беше започнал, Плевен щеше да бъде сред градовете, които усвояват най-много европейски средства. Търсим, разбира се, и други начини за финансиране на важни за града проекти. При първото правителство на премиера Бойко Борисов получихме целево от държавата 5 млн. лв. С тях направихме частичен ремонт на градския стадион. Превърнахме в арт център знакова за Плевен картинна галерия, която беше изоставена от години. Ремонтирахме Регионалния исторически музей. Направихме закрит плувен басейн, който отдавна липсваше на плевенчани. С 2 млн. лв. построихме нова детска градина. Пак с пари от държавата подготвихме площадка за изграждане на спортна зала с над 3000 зрителски места. Надявам се, че сегашното правителство ще ни отпусне необходимите 11 млн. лв., за да построим това съоръжение. Имаме и готов проект за обновяване на спортната база около стадион „Плевен“ и ще търсим начин да осигурим средства за изпълнението му.
- На кои европрограми ще разчита Плевен в следващите години?
- Имаме 45 готови проекти, които са на стойност над 500 млн. лв. С тях можем да кандидатстваме за финансиране по много от програмите през новия период - до 2020 г. По Трансгранично сътрудничество можем да преобразим парка край с. Гривица и да го направим по-красив дори от Кайлъка. Пак по същата програма ще търсим финансиране за основен ремонт на четвъртокласните пътища в общината. За тях сме подготвили три проекта по 6 млн. лв. Вече търсим партньор в Румъния за изпълнението им. Надявам се най-късно през юли да подпишем първите договори за ремонтите по тези пътища. Готов е и проект за Скобелевия парк под Панорамата „Плевенска епопея 1877 г.“.
- Кой от спечелените проекти ви струваше най-много време, тичане и нерви?
- По-лесно е да посоча онези, които не са ми стрували време, тичане и нерви - те са само един-два. През миналата година имахме доста инфарктни ситуации заради спряното финансиране на някои от проектите. Сериозни притеснения имахме около строежа на новото депо за отпадъци. То трябва да е готово до август т.г., но за известно време парите за неговото изпълнение бяха спрени. За да се разплатим със строителната фирма, трябваше общината да извади 7 млн. лв. от резерва си. Който не се е занимавал с мащабно строителство, само той не знае какво е напрежението, докато обектът бъде завършен в срок и качествено.
- Как ще продължи обновяването на центъра на Плевен?
- Вторият етап от проекта за реконструкция на централната пешеходна зона на града трябва да започне в края на юни и да бъде изпълнен до края на годината. Ще започнем с реконструкция на т.нар. пеещ фонтан в началото на градската градина. Той не „пее“ повече от 20 години. След това ще възстановим водните огледала под големия фонтан на площада. Ще обновим и пешеходната зона около тях. Проектът за обновяване на центъра на Плевен предвижда и ремонт на водната каскада, и преустройство на градската градина. Идеята ни е тази зона на града да стане още по-красиво и привлекателно място за разходка на плевенчани.
- Обществена тайна у нас е, че без лоби в централната изпълнителна власт нито един важен проект не може да се осъществи в провинцията. Как се справяте с този проблем?
- Имам стабилна подкрепа за плевенските проекти в много от министерствата. Председателят на парламента Цецка Цачева също помага на града ни. Имам и партийна подкрепа от ГЕРБ. Не се притеснявам да ходя по министерствата, за да искам помощ. Аз не прося, а искам това, което се е полагало на плевенчани от години, докато в Южна България държавата наливаше огромни средства за инвестиции.
- Повече от година мандатът ви обаче премина при управлението на БСП и ДПС...
- И тогава обикалях министерствата и исках средства за развитието на Плевен. Дори когато ГЕРБ беше в опозиция, не се отказах да търся инвестиции за града и да настоявам за тях. Правех го, защото Плевен е изостанал от другите големи градове в страната. Инвестициите са важни за жителите му, а сред тях има членове и привърженици на различни партии. Последните две преброявания показват, че населението на града е намаляло с над 20 000 души. За съжаление тази тенденция продължава, въпреки че вече е по-слабо изразена. Трябва да я спрем напълно и това ще стане, като осигурим работа за младите хора и добри условия те да си отглеждат децата тук, като направим спортни площадки, спортната зала и т.н.
- Какво ще пожелаете на плевенчани на днешния празник?
- Искам да ги поздравя и да благодаря на всички, които работиха и работят в името на града ни. Благодаря и на инвеститорите, които изпълняват своите бизнес проекти тук и осигуряват трайни работни места. Вярвам, че Плевен ще става все по-добро място за живеене, а нашите деца, след като се изучат в престижни университети, ще се връщат да работят в него. Трябва ни само малко повече вяра и още много работа в посоката, в която сме поели.