На 24 ноември православната църква почита Света великомъченица Екатерина, която покровителства майките, плодовитостта и здравето в семейството.
Според преданието Екатерина била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки трудовете на най-видните философи и учени.
Преданието разказва, как Екатерина се е срещнала с тогавашния император (вероятно Максимиан, Максимин II, или Максенций). Тя се опитала да го убеди, че извършва грешка като преследва християните.
Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството.
Императорът заповядва да я вкарат в затвора, където тя въвежда в християнството всички, които я посещават. Тя влиза в диспут с езически жрец, но въпреки, че го спечелила, била осъдена на смърт чрез разпъване на колело.
Колелото обаче се разпада, когато Екатерина го докосва, палачите не могат да я екзекутират по този начин и я обезглавяват през 305 година.
Екатерина загива за вярата си едва на 18 години.
На Запад я смятат за покровителка на учащата се младеж, особено по философия. Светата великомъченица почитат дори някои от езичниците, например задбайкалските монголо-буряти.
У нас почитта към светицата е свързана с лечителските й способности при лекуване на болестите бяс и шарка.
По стар български обичай стопанката на къщата замесва 7 или 9 питки и ги шари с вретено. Ако има малки деца в къщата, тя раздава хлебчетата на пътници и с благопожелания пресича пътя на болестите към дома си, предаде БНР.
Имен ден имат Екатерина, Катя, Катерина, Катина, Тина, Тинка и Катрин.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!