Премиерът Бойко Борисов обяви в парламента вчера, че страната ни няма да спъне Гърция да получи временно мостово финансиране от ЕС в размер на 7 160 000 000 евро и ще под-пише. Това изненада депутатите и предизвика скандал в пленарната зала. Една цяла група отсъства (ДПС заради рамазан Байрам), а ние научаваме току-що, възмути се Янаки Стоилов от БСП. Въпреки това, след като заедно с премиера информираха НС, финансовият министър Владислав Горанов обясни пред „Преса“ в 12,30 ч., че отива в МФ, за да подпише спешно документа, защото неговите колеги от ЕС го очаквали.
„Няма никакъв шанс България да загуби, да плати или да извади от собствения си бюджет пари за спасяването на Гърция. Просто участваме в механизъм“, многократно повтори Борисов пред депутатите. Той дойде за участие в парламентарния контрол, но след като отговори на Корнелия Нинова, поиска думата, за да информира депутатите по много важна тема. Каза, че току-що получил по факс уверение от страните от еврозоната, че ако България подпише, в случай на проблем в Гърция няма да й се наложи да плащаме дял, а цялата „сметка“ ще се покрие от страните от еврозоната.
„Ако анархията там продължи и не се овладее, това е пряка заплаха за България - за бизнеса, за границите, за миграционния натиск, за финансите, за контрабандата“, мотивира се премие- рът.
„Нека да покажем своето добросъседство, а съответно нашите съседи, ако имат доблест да излязат и да се извиняват за обидите“, призова още той. „Да не ги спъваме, без нашия глас този пакет не може да се задейства“, допълни Борисов. И напомни, че в сряда е казал OXI в Брюксел, така че българската позиция е била чута. А тя е, че не сме готови да платим и лев от „сметката“ на Гърция.
Решението на финансовите министри в ЕС от четвъртък е да се ползват средства от така наречения „стар фонд“ - Европейският фонд за финансова стабилност, където има останали малко над 13 млрд. евро. Причината за това е, че за ползването на каквито и да е суми от новия фонд на еврозоната са необходими определени процедури в държавите членки, включително и ратификация през парламентите, което отнема време, обясни вчера и вицепремиерът Томислав Дончев.
Макар че не бяха предвидени въпроси към премиера и финансовия министър по темата, Борисов остана в залата, за да чуе притесненията на Янаки Стоилов и на Атанас Мерджанов от БСП и да им отговори. От столетницата възразиха, че не са били информирани предварително, а очаквали дебат по темата. Освен това Мерджанов попита дали при проблем страната ни ще трябва да търси парите си по дадената гаранция от другия спасителен пакет за Гърция от 50 млрд. евро.
Тъй като напрежението леко се повиши, председателстващият наказа Мерджанов с порицание, защото репликирал от място. Голяма част от групата на ГЕРБ бяха по местата си, защото председателят им бе в залата. Ръководството на реформаторите обаче отново отсъстваше и се наложи Мартин Димитров да вземе отношение „в крачка“. Затова цялото му изказване беше не по темата „Гърция“, а насочено срещу БСП и левите партии, които трупали дефицити. Накрая каза, че ги призовава „не бъдете съветски, а бъдете европейски социалисти“. От Патриотичния фронт също признаха, че не са били информирани предварително и не са доволни от начина, по който ги поставят пред свършен факт. Емил Димитров беше гневен, че се повтаряла ситуацията с дълга, но смята, че по-добре страната ни да подпише, защото имало опасност огромни маси бежанци от Гърция да тръгнат към нас. АБВ почти изцяло отсъстваше от парламента. А „Атака“, макар че получи думата чак след почивката, обяви сходна с БСП позиция - че подкрепата на европейския план за извънредно финансиране на Гърция със 7 млрд. евро е в полза на кредиторите, а не на гръцкия народ.
„Ние имаме споразумение за мостов заем за Гърция в размер на 7,16 милиарда евро. Това означава, че средствата ще бъдат получени от Гърция до понеделник“, каза заместник-председателят на ЕК по въпросите на еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис след телеконференция на Еврогрупата, съобщи ТАСС вчера следобед.
Премиерът:
Считам, че като съседи на Гърция да оставаме единствената страна в Европа, която да провали своя съсед, не би било европейско. Може би ще е балканско. Моля за вашето разбиране при тези гаранции, направени специално за България, да покажем за кой ли път своето добросъседство. Нека отново ние да бъдем добрите и да покажем, че сме били винаги един толерантен народ.
Сигурен съм, че ако бяхте на мое място, ще вземете същото решение. Няма да заложите България да е гробокопачът на Гърция. От сряда досега направихме всичко да им покажем на европейците и на гърците, че зависят от нас. И те направиха всички процедури да гарантират, за да мога да изляза пред вас и да кажа, че един лев няма да бъде похарчен заради Гърция. Една нестабилна Гърция до нас е чудовищно нещо. Затова нека пак да върнем добрия тон. Намеренията ми са за благото на региона.
Юробанк купува българските
клонове на Алфа банк за 1 евро
ръцката Юробанк, която притежава у нас известната със старото си име Пощенска банка, ще изкупи около 80 клона в България на друг гръцки кредитор - Алфа банк.
Сделката ще е за 1 евро, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информация от служител в Юробанк.
Все още няма информация как ще стане прехвърлянето и дали ще е чрез Пощенска банка.
Юробанк България има активи за 5,9 млрд. лв. към края на март 2015 г., а нетната й печалба до края на март е 20,8 млн. лева.
Алфа банк е единствената гръцка финансова институция, която оперира в България не чрез дъщерно поделение, а като клон. Заради това депозитите там са обезпечени от гръцката схема за гарантиране на влоговете.
Заради кризата в Гърция Алфа банк отчете 6,85% спад на привлечените средства и 19% свиване на депозитите от домакинства до 580 млн. лв. към края на първото тримесечие. Активите на клона са на стойност 3,4 млрд. лв.
До редакционното приключване на броя от Юробанк България не коментираха информацията на Ройтерс.
Министър Владислав Горанов пред „Преса“:
Нямаме нищо общо с финансовия пакет на Атина от 50 млрд. евро
- Г-н Горанов, какво ще се случи, ако Гърция не може да обслужва кредита от 7,1 млрд.евро, който ще й отпусне ЕС? И вярно ли е предположението на БСП, че при проблем ще трябва да търсим парите си от финансовия пакет от 50 млрд. евро, гарантиран с приходи от приватизация на гръцки активи?
- Не, това не е вярно. Това, което сега се задейства като механизъм, е, че ЕК за сметка на бюджета си издава гаранция. И има ангажименти от държавите членки на еврозоната, ако по някаква причина Гърция изпадне в дефолт, тоест, наложи се да бъдат активирани гаранциите, които се дават за сметка на европейския бюджет, членовете на еврозоната да компенсират другите държави членки вместо тях. Когато се задейства този механизъм, се ангажира бюджетът на ЕК.
- Ние имаме ли някакво отношение към другия спасителен фонд за Гърция от 50 млрд. евро?
- Не, нямаме. Това е съвсем различен механизъм. Той се осигурява от държавите членки на еврозоната. Ние и сега няма нищо да даваме. Но ще бъде засегнат европейският бюджет, който издава гаранцията.
- Как ще бъде поет този ангажимент от страната ни?
С подписи на държавите членки на ниво финансови министри. До един час трябва да дам отговор (в момента е 12,30 ч. - б.р.). Отивам да подпиша.