Министърът на енергетиката Жечо Станков и изпълнителният вицепрезидент по проучвания, стратегия и портфолио на „Шел“ Юджийн Окпере подписаха договор за търсене на нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“, намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. На официалната церемония присъства и министър-председателят Росен Желязков.
Церемонията се проведе в сградата на Министерския съвет.
Договорът бе подписан между Министерството на енергетиката на Република България и „Шел Експлорейшън енд Продъкшън“.
Българският енергиен министър определи подписването на договора като важна стъпка за разкриване на икономическия потенциал в дълбоководната част на Черно море.
„Газът, който е открит в офшорната територия на дълбоко Черно море ще бъде най-евтиният газ. Сега България, когато доставя газа си по газопроводи, плаща до 30% от цената за транзитни такси. В този случай (ако се намери газ) България ще получава и концесионни плащания, които могат да достигнат до 30%. Това означава, че всяка трета газова молекула ще влезе като стойност в държавния бюджет“, каза министър Станков.
От своя страна министър-председателят Росен Желязков отбеляза, че този договор има голямо политическо значение, защото по думите му България се нарежда сред страните от Черноморския басейн, които разработват планове относно неизползвания потенциал на черноморското дъно и находищата, които се намират там.
Влизането на „Шел“ в пазара на проучването и добива е показателно, че разработването на нашите собствени находища има огромен потенциал. Този процес няма да бъде мигновен, ще отнеме немалко време, но от друга страна - това е и потенциал, който показва, че след три неуспешни опита в България има необходимото политическо доверие и стабилност за чуждестранните инвеститори да се осмелят да правят дългосрочни планове занапред, допълни премиерът.
Желязков изрази надежда, че през следващите години България ще може да се похвали с гарантирането на енергийната си независимост и много по-евтини енергийни ресурси.
Министър Жечо Станков подписа през март документ с представителите на "ОМВ Офшор България" (OMV Offshore Bulgaria) и "НюМед Енърджи Болкан" (NewMed Energy Balkan) за продължаване на проучванията за петрол и газ в "Блок 1-21 Хан Аспарух".
В продължение на близо две десетилетия България се опитваше да намери компания, която да търси газ в тази част от Черно море.
През 2015 г. блок „Хан Тервел“ бе предложен на “Шел“ за проучване заедно със съседния терен „Силистар“, но компанията взе само блок „Силистар“, където извърши неуспешен сондаж и се оттегли.
Преди повече от 20 години в блок „Хан Тервел“ бяха извършени ограничени проучвания от компанията „Винтидж Петролеум Интернешънъл инк.“.
В момента OMV също търси нефт и газ в българската акватория на Черно море през своето румънско дружество. Надеждите на компанията са за откриване на значителни залежи, защото в съседния блок в румънските води на Черно море бе открито находище на газ с прогнозен обем от 100 млрд. куб. м. Първият добив на румънски газ се очаква през 2027 г.
В момента България е стратегически важна страна в енергийния пазар на Югоизточна Европа заради преноса на руски и азерски тръбопроводен газ.
Правителството в София се опитва да разшири местната газопреносна мрежа, за да създаде големи възможности за пренос на газ от гръцките и турските пристанища до Румъния, Молдова и Украйна.