Със зимни униформи в жегите работят полицаите, командировани на границата с Турция, тъй като не са получили летни. Палатките за почивка на нарядите са изгнили и скъсани. В някои от тях липсват дори маса и столове. Във фургоните няма ток и вода. Все още има и заслони, направени с подръчни материали. Някои от униформените продължават да говорят по служба по личните си телефони, тъй като нямат радиостанции ТЕТРА, да си носят фенерчета и лекарства. Патрулиращите нощем ходят на работа с термоси с чай и кафе, тъй като МВР не им осигурява полагащите се ободряващи напитки.
Това са само част от констатациите на комисия от представители на МВР и синдикатите, извършила проверка на условията на труд на браздата с Турция в средата на юли. Инспекцията бе направена по настояване на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР). Полицаите повече от 40 дни протестираха в палатков лагер пред парламента и за пореден път алармираха за лошите условия и натрупването на извънреден труд.
Докладът от проверката все още не е готов и не е оповестен официално, но проблемите и решенията им са обсъждани на извънредно заседание на Съвета за социално партньорство в МВР в началото на август. Това става ясно от стенограмата на заседанието, с която Епицентър.бг разполага.
Полицаите нямат лични предпазни средства, а в едни и същи автомобили се превозват както униформените така и задържаните нелегални имигранти. Те пък се повреждат заради лошите пътища. Надеждите са новите трасета да бъдат изградени успоредно със строежа на новите 110 километра ограда по цялата граница с югоизточната ни съседка. Предвидено е от 60-те милиона лева, които е отпуснало правителството за съоръжението, 20 млн. лева да бъдат само за ремонт и прокарване на нови пътища. Това трябва да стане факт до ноември. Служители от бившите Строителни войски вече работят в областите Ямбол и Хасково, очаква се това да стане и в Бургас. Част от отсечките, които са в горския фонд, са ангажимент на Министерството на земеделието. Участъците обаче се ремонтирали некачествено. Вероятно в лошо състояние ще останат общинските пътища край браздата, тъй като повечето общини нямали пари за ремонт.
Униформите на полицаите също остават един от нерешените въпроси. Служителите в най-добрия случаи имали по две униформи, а някои не са получавали нови дрехи повече от две години. По време на заседанието зам.-министърът на вътрешните работи Цвятко Георгиев, който е ръководител на Съвета за социално партньорство, уверява, че на полицаите ще бъдат раздадени летни униформи, каквито има в наличност.
Търси се решение и на проблема с комуникациите. Зам.-министър Филип Гунев разяснява, че се готви обществена поръчка за подмяна на радиостанциите ТЕТРА. Програмата за това вече е одобрена от ЕС.
На заседанието става ясно още, че ободряващите напитки, които се полагат на полицаите на нощна смяна, са свършили още през април. Оттогава чай и кафе не са доставяни на МВР заради липса на пари.
От полицейските синдикати настояват на следващото заседание да бъде отчетено какво е свършено за подобряване на условията. Според тях за пореден път са се чули много обещания.
Командировките на границата зачестяват, каза пред „Епицентър“ синдикалист. Той разказа, че негови колеги са по 15 дни на турската граница и 15 на местата, където са на постоянна работа. Други пък били изпращани на браздата през 7-8 дни. Всичко това повишавало стреса и пречело на работата им.