Полша смята, че при сегашните условия Украйна не може да се присъедини към Европейския съюз, тъй като това ще навреди на полското селско стопанство.
На 15 септември изтича временното ембарго върху доставките на украинска селскостопанска продукция за пет страни от ЕС: Полша, Унгария, Словакия, България, Румъния, припомня УНИАН.
Самата Полша се застъпи за безсрочна забрана върху вноса на украинско зърно и я обвърза с присъединяването на Украйна към ЕС.
Това изявление направи полският министър на земеделието Роберт Телус, отбелязвайки, че забраната трябва да остане в сила, поне докато всички селскостопански въпроси бъдат договорени между Европейския съюз и Украйна, включително в контекста на намерението на Украйна да се присъедини към ЕС, съобщава агенция PAP.
Телус отбеляза, че очаква решение от Европейската комисия да удължи зърненото ембарго поне до края на годината, но това не е достатъчно за Полша.
„При сегашните условия Украйна не може да се присъедини към Европейския съюз, тъй като това ще навреди на полското селско стопанство... Много е важно зърното да отиде там, където е необходимо и е важно за продоволствената сигурност на страните, които се нуждаят от това зърно“, каза Телус.
Той твърди, че сега Украйна изнася същото количество зърно, както преди пълномащабната руска инвазия, но то пристига в Европа, вместо да отива в Азия или Африка, където наистина се нуждаят от него.
През пролетта на 2023 г. редица европейски държави, включително Полша, едностранно забраниха вноса на украинско зърно на своя територия. През юни забраната за внос на украинско зърно беше удължена до 15 септември.
Унгарският министър на земеделието Ищван Наги каза, че се е разбрал с румънските, българските и словашките си колеги да удължат забраната за внос на украински селскостопански продукти, ако Европейската комисия не го направи. В България обаче Народното събрание днес реши ембаргото да падне.
На 13 септември 2023 г. ръководителят на офиса на еврокомисаря по търговията Майкъл Хагер предложи разширяване на забраната за внос на украинско зърно и маслодайни семена в Полша, Румъния, България, Словакия и Унгария, припомня УНИАН.
Превод и редакция: Епицентър.БГ