Около 600 000 руски туристи са почивали в България през 2016 година, за този сезон се очаква ръст от 40%. Това заяви Н. Пр. Анатолий Макаров, извънреден и пълномощен посланик на Руската федерация в Република България, по време на форума на побратимените български и руски градове, който се провежда в курорта Златни пясъци край Варна, предаде Радио „Фокус“ – Варна.
Той добави, че Русия се интересува и от това да посреща българи, но за съжаление този поток е малък – между 20 000 и 30 000 българи годишно посещават Русия.
„Разчитам, че сътрудничеството между градовете и регионите на нашите страни ще се развива успешно и по линия на търговско-икономическото взаимодействие. Икономическото развитие на контактите между регионите е важно за нас и ние работим по този въпрос“, каза Анатолий Макаров.
83 града на Руската федерация имат побратимени връзки с български градове, каза още Анатолий Макаров. Посланикът отбеляза, че развитието на института на побратимяването е важно за задълбочаване работата на културните контакти между субектите на Руската федерация и районите на България.
„Като се има предвид широкия спектър на сътрудничество в много области – икономически, образователни, ние работим във взаимодействие с посолството на Русия, Генералното консулство в Русе и във Варна, както и нашето представителство в София. Днес 83 града на Руската федерация имат побратимени връзки с български градове. 4 глада са в процес на подписване на съответни споразумения, 3 града са на стадий разглеждане на такива споразумения“, каза Анатолий Макаров.
По думите му в България тези градове са 66, като на днешното събитие също ще бъдат подписани споразумения. Анатолий Макаров заяви, че дружеските и приятелските връзки между руските и българските градове имат устойчив и продължителен характер. В потвърждение на това той посочи очакваното подписване на меморандум за продължаване на сътрудничеството между Варна и Новосибирск по случай 40-годишнината от създаването и побратимяването.
„В условията на често сменяща се конюнктура ние оказваме взаимно сътрудничество във всички области, в които работим – културни, хуманитарни. Развиваме културен обмен, обмен в областта на образованието, детско-юношески състави, делегации на дейци на изкуството, образованието и науката. Тази народна дипломация е най-добрият контакт и залог за създаване на човешко разбиране между българските и руснаците. Тези неща преодоляват и държавните граници“, добави Анатолий Макаров.
По думите му именно от съвместната история и героичното минало на двата народа идва естественото притегляне между руснаци и българи. Той отбеляза и знаменитата годишнина – 140-та годишнина от Освобождението на България през 2018 година, коментирайки, че много кметове вече се включват в подготовката на тържествата и планират да поканят руските си партньори.
По думите му сега се подготвя следващото заседание на Междуправителствената комисия по икономическо и научно-техническо сътрудничество. Анатолий Макаров допълни, че през 2017 година се забелязва тенденция за оживяване на руско-българските търговско-икономически отношения, като по данни на руската статистика взаимният стокооборот е нараснал със 76%.
Значително са увеличени и авиотранспортните връзки между двете страни, като летищата във Варна и Бургас обслужват над 20 полета дневно от Русия. Работи се и по откриването на линия между Варна и Самара. Според Анатолий Макаров нова пътническа фериботна връзка също би довело до увеличаване на руските туристи в България.