Премиерът Борисов заминава днес за Лондон, поради което вицепремиерът Томислав Дончев ще представи днес в 14 часа в Народното събрание кандидатурата на Меглена Кунева за министър на образованието и науката. След представянето се очаква парламентът да ягласува въпреки отказа на Гражданския съвет на Реформаторския блок да утвърди номинацията й и въпреки отказа на парламентарната група на АБВ да я подкрепи.
По времена вчерашните изслушвания от партията на Георги Първанов са поискали отлагане на гласуването - докато се намери адекватна кандидатура, която да е в състояние да овладее кризата в МОН. Мариана Христова от АБВ е изразила категоричното становище, че Кунева няма необходимата подготовкалза този пост. В отговор кандидаткатахзапминистър казала, че уважава позицията им, но смята, че има капацитет за поста и призовала да я подкрепят. Кунева дала пример с Маргарет Тачър, която освен премиер е била и министър на образованиет.
От АБВ обаче опонирали, че тя премиер не е била и никога няма да стане.
Кунева беше на заседание на 4-те парламентарни групи вчера, които подкрепят правителството на Бойко Борисов. На срещата резерви са изказали ДСБ, Патриотичният фронт и АБВ. Това означава, че в пленарна зала Кунева ще бъде подкрепена предимно от депутатите от ГЕРБ. След срещата от АБВ категорично обявиха, че няма да подкрепят кандидатурата ѝ.
Така днешният избор става въпрос на парламентарна аритметика. За да е успешен, трябва да има кворум от най-малко 121 народни представители. Това означава, че новият министър може да бъде избран най-малко с 61 гласа, което е напълно по силите на ГЕРБ.
Ако обаче, противниците на Кунева решат да обединят усилията си, то те могат да вдигнат кворума и така гласовете на ГЕРБ няма да стигнат за нейното избиране. Тук вече става въпрос не за качествата на даден кандидат, а как той може да бъде промушен през парламентарното гласуване.
Всички народни представители имат фокусиран интерес върху българското образование, което е добро начало за тази политика. Това обясни вчера пред журналисти вицепремиерът Меглена Кунева, след срещата в НС с парламентарната група на БДЦ, на която бе обсъдена кандидатурата ѝ за образователен министър,. На въпрос как е преминал разговорът ѝ с парламентарната група на БДЦ, тя отговори: „Интересно. Разговорът беше интересен и задълбочен”. Меглена Кунева отказа да коментира дали от БДЦ ще подкрепят номинацията ѝ за образователен министър с думите: „Не мога да говоря от името на парламентарните групи”. По-късно стана ясно, че и тази група е разцепена в позицията си относно новия кандидат-министър.
Спешните ми приоритети, разказала Кунева, са подготвяне на държавните образователни стандарти за новата учебна година, Закона за висшето образование и доброто изпълнение на оперативната програма.
В спешен порядък следващите месеци трябват да бъдат завършени оставащите 16 (от общо 19) държавни образователни стандарта, за да може да се приложи Законът за предучилищното и училищното образование и да започне нормално следващата учебна година, посочила Кунева. И подчертала, че е важно да се намери скоростно решение с учебниците за първи и пети клас.
Според Кунева ключово е в обсъждането на учебните програми да има диалог и консултации със всички заинтересовани страни, за да не излиза, че се правят на тъмно и това да създава излишно обществено напрежение.
Като втори спешен приоритет вицепремиерът откроила промените в Закона за висшето образование. Финансирането и приемът трябва да се основават на качеството, да са съобразени с пазара на труда, с приоритетите на държавната политика, категорична е Кунева.
Третата непосредствена задача е ускоряване на дейностите по оперативна програма "Наука и иновации за интелигентен растеж". Това са средства за училищна инфрастурктура, за мерки срещу ранното отпадане на деца от училище, за иновации и за учене през целия живот, уточнила Кунева. Ключово е да се създаде добра организация за работа в министерството и изключително професионален екип, казала тя.
Сред дългосрочните си приоритети изброила повишаване на грамотността на българските ученици в класациите като PISA, модернизацията на образованието и прегледа на стратегиите в системата.
Както Епицентър.бг писа, номинацията на лидера на „България на гражданите“ за министър на образованието окончателно разцепи Реформаторския блок. Вече втора седмица крехката коалиция между петте партии се тресе от скандали, след като премиерът Бойко Борисов поиска оставката на Тодор Танев, а чрез процедурни хватки ДБГ успя да номинира Кунева за негов наследник.
Резултатът от поредния скандал за власт е зейналото недоверие между органите и лидерите на Реформаторския блок и категоричният отказ на 9-има депутати от 23-членната парламентарна група да подкрепят вицепремиера за образователен министър. Предложението на премиера Бойко Борисов трябваше да бъде гласувано в сряда и вече е ясно, че тя ще поеме министерството само благодарение на ГЕРБ.
В понеделник се разбра, че Меглена Кунева няма да получи подкрепата на четиримата депутати от гражданската квота. След заседание на Гражданския съвет Гроздан Караджов, Иван Иванов, Петър Славов и Мартин Димитров решиха да гласуват с "въздържал се". Пред „Епицентър.бг депутатът от ДСБ Вили Лилков потвърди, че ще гласуват срещу вицепремиера, тъй като още в края на миналата година Радан Кънев обявил, че партията ще бъде „опозиция“ на правителството.
БСП, ДПС и „Атака” вече обявиха, че няма да подкрепят номинацията на вицепремиера, като посочиха различни мотиви - липса на компетентност, позицията й за затварянето на първите 4-ри блока на АЕЦ "Козлодуй", принадлежност към комунистическата номенклатура и прочие.
Депутати от гражданската квота, чийто представител в изпълнителната власт бе Тодор Танев са убедени, че оставката му е поискана от „Движение България на гражданите“ заради 1,3 млрд. евро по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Реформатори припомнят, че тон на негативната кампания срещу Танев е дал триумвиратът „Меглена Кунева-Даниел Вълчев-Димитър Танев“.
Вълчев е бивш министър на образованието в правителството на Тройната коалиция, а Димитър Танев беше главен секретар на ведомството. С отстраняването на Танев, тройката слага ръка върху всички европейски средства за наука и образование. Именно те ще разпределят милиардите за университети, БАН и неправителствени организации.