България посрещна първото есенно застудяване с 12% по-малки резерви от природен газ в сравнение със същия период на миналата година. Единственото в страната хранилище за синьо гориво „Чирен“ сега разполага с около 418 млн. куб. м газ.
Количеството е с 59 млн. куб. м по-малко, отколкото същото време през октомври 2014 г. Тогава в склада е имало 476 млн. куб. м, установи Епицентър.бг по данни на държавния оператор „Булгартрансгаз“. И през двете години запасите ни са далече под максималния работен капацитет на хранилището – 550 млн. куб. м.
Натрупването на запаси тази година започна с три месеца по-късно – на 22 юни, вместо в средата на март, както беше през 2014 г., обясниха експерти. Причините са финансови.
След като видя, че международните цени на петрола падат драстично от началото на годината, общественият доставчик „Булгаргаз“ реши да изчака поевтиняването на газа от 1 юли и тогава да започне интензивното запасяване в „Чирен“. Хранилището посрещна пролетта с неизползвани през последния отоплителен сезон 166 млн. куб. м, от които 140 млн. куб. м се смятат за неприкосновен запас на държавата.
Очакванията на „Булгаргаз“ за съществено поевтиняване се оправдаха. Средната доставна цена на синьото гориво на входа на страната устойчиво пада от началото на годината. През първото тримесечие на тази година природният газ е влизал в страната по около 574 лв. за хиляда куб. м, показват сметките на Комисията за енергийно и водно регилуране.
Следващото тримесечие стойността на горивото падна с около 15% до 489 лв., а от юли – с още 7%, до 457 лв. Поредно значително намаление имаше от 1 октомври – отново с 15% до 388 лв./хиляда куб. м. Така натрупаното поевтиняване на природния газ от началото на годината досега достига 32%.
Всеки ден от началото на октомври „Булгаргаз“ зарежда по около 2,5 млн. куб. м в „Чирен“, като има практическа възможност количествата да се увеличат до 3,4 млн. куб. м. При такова темпо на зареждане запасите от газ в хранилището могат да достигнат в края на октомври поне миналогодишната стойност от 483 млн куб. м.
За да се случи това обаче има две условия. Едното е „Булгаргаз“ да разполага с необходимите финансови средства. Другото е до края на този месец да няма срив в доставките на синьо гориво от Русия през Украйна, защото в случай на криза нагнетяването на газ трябва незабавно да спре и обратно да започне добив на гориво.
По това време на годината газовите диспечери имат нужда от 395 млн. куб. м газ на склад, за да гарантират сигурността на доставките за клиентите в страната през зимата, както и стабилността на транзита на руски газ за Турция, Гърция и Македония. Досега за тази цел са осигурени близо 368 млн. куб. м.