Валери Петров (1920-2014) (Снимка: Иво Хаджимишев)

Валери Петров

Повелителят на римите

33193 | 15 апр. 2015 | 13:33

На 22 април се навършват 95 години от рождението на поета

Валери Петров (1920-2014) (Снимка: Иво Хаджимишев)-1429094377.jpg80-те, поетът в красив екоетюд. (Снимка: Иво Хаджимишев)-1429094456.jpgДекември 2000 г., в Шекспировата библиотека в град Стратфорд, където се съхраняват преводите в 8 тома на английския бард, направени от Валери Петров. (Снимка: Иво Хаджимишев)-1429094425.jpgСредата на 90-те. Пред Театър 199 с дъщерята Бояна (вляво), внуци и правнуци. (Снимка: Иво Хаджимишев)-1429094401.jpg

„Нищо че сте двама-трима/ смешни, вън от модата,/ пак добре е, че ви има/ още във природата!“, се казва в шеговит стих на Валери Петров, станал популярна песничка. Тя добре прилягаше към собственото житие-битие на поета, който не спираше да удивлява близки и приятели с детско любопитство и жива емоция, вече прехвърлил деветото си десетилетие. Един мъдър Дон Кихот (такова бе и заглавието на популярната песничка), запазил духа си в житейския океан на три епохи, с познание, трупано от книги на много езици. Сред красивите му метафори за детството е „Рицар без броня“. Подхождаше и на самия него. Но пое­тът си имаше друга, невидима броня, изкована от нежната стомана на думите.
Прехвърлил достолепните 94, той продължаваше да реди рими с учудваща работоспособност. Всяка година излизаха томчета с негови „Нови стихове“, много от които се появяваха в литературната рубрика на вестниците, където работех. С присъщата му мека ирония бе споделил в стихотворението от 2007-а „Към музата“: „...а сега, като вече съм от финала на крачка/ на гости дошла си ми, глупачка с глупачка!“
Валери Петров си отиде в края на август 2014-а, покосен от инсулт. След дни, на 22 април, се навършват 95 години от рождението му.


 

Сред любимите ми стихотворения на Валери Петров има едно със заглавие „Съвършенството“. Колкото и нелепо да е да се разказва поезия, ще опитам. Стар художник влиза в музейна зала, за да „поправи“ нещо в своя отдавнашна картина, изложена вече в „златна рамка“ и репродуцирана „безкрайно“. Той знае, че „долу в левия й ъгъл - как могъл е да го трае.../ Общо взето, уж добре, но /явно липсват му две мазки от помпейското червено/ върху храста, та да пламнат чепчиците му налети и сред шуплестата преспа пролетта да се усети...“. В името на „съвършенството“ старият майстор, за когото „краят вече чука“, е там с туба боя в джоба, за да оправи своя, смятан от другите за „шедьовър“... И завършва с типичните тъжноиронични валерипетровски рими: „...жаждата ни да постигнем - в сграда, партитура, книга/ - съвършенството, което никога не се постига...“


Приживе колеги титулуваха самия поет Негово съвършенство. По-склонна съм да повярвам на Валери Петров, че това е стремеж, който „никога не се постига“. Но пък малцина са самоотричащите се и жертвоготовни докрай негови рицари.


Той обичаше написаното от „ръката“. Поправяше дори излезли от машината, а после от компютъра стихове с типичния си по детски завъртян почерк. Почти преди своята 90-годишнина се научи да праща и имейли. Даваше творбите си с указания - да не се „чупи“ широкият му стих, „внимание!“ с препинателните знаци, настояваше за максимално простички заглавия. И вечно


търсеше „съвършенството“


Върху отпечатаното изписваше нови думички, понякога и тях поправяше - също ръкописно. Една безкрайна игра с думи на виртуоза на душата - най-истинската цигулка.


„Малък е на ръст като Чаплин и е голям художник като същия тоя Чаплин“, написа преди 15-ина години за Валери Петров негов колега по перо. Едни от най-хуманните, пленителни в простотата си творби в родната поезия, драматургия, кино са излезли от ръката на деликатния сърцевед.


Чудя се откъде да започна!... Достатъчно е да прелистим отново писаните преди десетилетия поетични откровения в „Тавански спомен“, „Стари неща малко поновому“, „В меката есен“... Да превъртим пак някогашните, но защо ли толкова емоционално „заразителни“ и днес ленти - „На малкия остров“, „Слънцето и сянката“, „Рицар без броня“, „Йо-хо-хо“... (повечето с трудна съдба при появата си на големия екран). Да си припомним славните постановки от 60-те „Когато розите танцуват“, „Честна мускетарска“ и по-късната „Театър, любов моя“ или пък трогателните детски мюзикъли от 70-те „Копче за сън“, „Меко казано“, „Пук“... Той сякаш за себе си е писал в песничката за „Хвърчащите хора“: ...но сърцата им просто са по-кристални от звук.“


Поетът бе минал достойно в своето дълголетие през три политически режима, на които винаги е бил „контра“, противник на лекото и на модите на времето. „Особено ме боли от изплуването в обществения живот на най-лошото от народа ни, на утайката му“, довери той в интервю през 2001-ва, преди настъпването на новия век и хилядолетие... „Достатъчно беше навремето човек да не извърши подлост, за да се прослави като герой!“ Наричали го „нравствен максимализъм“, а то си е „минимализъм в етиката“, отчиташе с горчивина той. „Но днес явленията в морала са направо смайващи: това безочливо прехвърляне от една идеология в друга, полярно противоположна. Или това барабанно блъскане в гърдите за измислени прояви на гражданска смелост!“


Самият той оставаше верен на левите идеи от младостта, независимо че сам неведнъж е ставал жертва на стоманените им последователи в предишни десетилетия. В началото на 90-те, когато преливаше от „демократични герои“, Валери Петров упорито отказваше да споменава в интервюта смелостта си при онова срамно за писателската ни гилдия обсъждане отпреди двайсетина години (1974), когато СБП написа и подписа „декларация“, заклеймяваща автора на „Архипелаг Гулаг“ Александър Солженицин. Тогава той бе един от четиримата въздържали се от гласуване наши писатели (а един - Благой Димитров, дори бе вдигнал ръка против). „Ами не сме го чели, бе, Георги!“, бил мотивът на поета пред възмутения шеф на СБП Джагаров според присъствали на събранието. В ония години за подобна дързост се плащаше скъпа цена: изключване от партията с всичките последици - творчески забрани, изолация, цензура...


Затова пък можеше да потърси спасение и утеха в преводите на големите... „А тук е топло и приятно/ и скрито от враждебна реч“, писа за своите преводачески сладки мъки поетът: „И чувствам колко много значи/ при гения да си чирак“... Признавал е, че от великия английски бард е черпил „невероятното човекознание и мъдрост“. Той „повалерчи Шекспир“, похвали навремето шеговито майсторството на своя приятел Христо Ганев.


В началото на новия век Валери Петров се хвърли отново в най-дълбокото - Гьотевия „Фауст“, и през 2002-ра представи своя прочит на 500-страничния шедьовър. После пък извади на белия лист у нас ренесансовия италиански сатирик Трилуса...


Спомняте ли си една метафора от блестящата му поема


„В меката есен“


- стъпки от хора, които сякаш са минали като двойка, но са оставени „с разлика от... час“. Е, понякога откриваме странни родства между хора, живели в различни страни, в противоположни светове. Когато преди 7-8 години прочетох блестящите преводи от Валери Петров на босненския поет Изет Сарайлич, се учудих на такова „кръвно братство“, прекосяващо граници. Срещнах Изет Сарайлич в Сараево преди 10-ина години, докато отразявах събития на литературната фондация „Балканика“ - част от международна проява с организатор Франция. Някогашната олимпийска столица още беше с пресни рани от войната - разрушения, гробове дори между жилищата на хората... И в един и същ оцелял от взривовете хотел течаха литературните прояви и конкурс „Мис Сараево“. Докато интервюирах достойния поет, наричан от сънародниците си „босненския Омир“ , в кафенето на съседна маса седяха младежи, дошли за празника на миските. Но изведнъж шегите спряха, те замлъкнаха, вслушани в думите на своя поет - и неочаквано за мен започнаха да ръкопляскат след всеки от неговите умни и тъжни отговори за участта, сполетяла отечеството им. И във фантазиите си виждам как млади българчета ръкопляскат от „съседна маса“ на своя мъдрец Валери Петров.


Той обичаше поезията, която разказва „с думи прости“ за живота. Доверявал е: „Нали това, което пишем, трябва да бъде разбрано.“ В интервю преди 15-ина години цитира фраза на Марк Твен за любимия му Шекспир, изречена по повод някаква постановка на „Хамлет“: „След нея старият спор кой е бил Шекспир ставал лесен, писал Твен, достатъчно било да се копае и покойникът, който се е обърнал в гроба, бил великият бард...“


„Стълбовете на художествените критерии се чупят като сламки под напора на търговския интерес, сурогатите в изкуството, залели пазарите, се надсмиват над литературните качества“, отчиташе с болка поетът.


Последните 24 години от живота му бяха справедливо щедри към него и Валери Петров предпазливо поемаше върху крехките си плещи всяка нова награда: Яворовата, Международната Ботева за поезия, „Аскеер“ за цялостно творчество в театъра, титлата академик, „Христо Г. Данов“ за цялостно творчество, почетното звание „Европейски гражданин“ на Европарламента... „Вече съм във възрастта на наградите“, опит­ваше се да снижи патоса по „валерипетровски“ лауреа­тът. Така както през 1993-та наруши официозния етикет, след като френският посланик Жак Рюмелар го провъзгласи за „Кавалер на ордена на изкуствата и литературата“. Поетът разказа


мила смешка


„Млад френски аристократ получил орден от Луи XIV и навеждайки се към краля, промълвил: Ваше Величество, не го заслужавам. Знам, отговорил Краля Слънце, но вуйчо ви много настояваше.“ На фона на безбрежното писателско фанфаронство у нас и отвъд - самоироничното присъствие на Валери Петров изпълва с почит. Спомням си сега шеговитите му думи от последното интервю пред мен за „Преса“: „Графомани сме всички, но едни все пак имат основания.“


Поетът до последно не се отказваше от малките радости на живота. Виждала съм го в компанията на отдавнашните приятели Христо Ганев и Анжел Вагенщайн да се черпят с водка и приятни смешки в почти „домашната“ кръчма „Старата липа“ в Лозенец. Всяка неделя четеше книжки и рисуваше с правнуците си в дома на дъщеря си Бояна Петрова, известна наша преводачка, и зетя Иво Хаджимишев (който ни остави ценни фотоси на поета). В публичното пространство не обичаше да говори за „глобалните си уплахи“, а често повтаряше, че е „човек на надеждата“. Или както се казва в друга популярна песничка по негови стихове: „Животът, естествено, е нещо сложно,/ понякога даже звучи печално,/ но да се живее е по принцип възможно -/ това е доказано експериментално!“


Стари неща малко поновому

 

Поетът е роден в София на 22 април 1920 г. Майка му Мария Петрова е преподавател по френски в Образцовата гимназия, а баща му - Нисим Меворах, е доктор, а по-късно и професор по право. Бил е преподавател, наш посланик в САЩ и български представител в ООН (отзован в родината заради доноси, „както си беше редно“, по думите на прочутия му син). Родителите на бъдещия поет се запознават, докато следват в Женева, Швейцария, и след няколко местения се установяват в къща на тиха столична уличка в днешния квартал „Лозенец“ (назована по-късно на името на един от обитателите й - Елин Пелин). В нея на №8 поетът остана до края на живота си.


За баща си в анкета пред Иван Сарандев казва: „Много начетен, с тънък интелект, мек и с чувство за хумор.“ Който познаваше отблизо самия поет, би го обрисувал по същия начин. Бащата като млад пишел тайно стихове и драми, които пък малкият Валери „тайно четял“. За майката в същата анкета е по-лаконичен: „Тя е дисциплиниращото начало в семейството, под нейно въздействие основният дух в него бе българският“, споделя поетът през 1997-а. „Потопен съм изцяло в българската култура, в езика, пейзажа, историята, бита на България - признава той пред Сарандев. - Усещал съм еврейските 50% в себе си, когато съм се сблъсквал с обидите към мен по тази линия и с гоненията срещу еврейския народ.“ Проф. Меворах и съпругата му приемат протестантството, а по-късно, вече с поетичен стаж, Валери взема майчината фамилия - Петров.


В Италианския лицей отрано овладява различни езици - италиански, немски, френски... включително и латински. „Без древните езици човек не може да бъде истински културен, особено в хуманитарната област“, казвал е по-късно.


Всъщност първата му артистична изява е карикатура в сп. „Ученически подем“, там публикува и най-ранните си стихотворения. Истинската му изява в поезията е през 1940-а - цикълът „Нощи в планината“ в сп. „Изкуство и критика“.


Позабравен факт е, че поетът завършва медицина в СУ (1944) и за кратко работи като лекар във военната болница и в... Рилския манастир. В края на 1944-та пък известно време е в Радио София, после във в. „Фронтовак“ пише по време на втората фаза на войната срещу нацистка Германия. Съпругата си Доменика - учен по биология, среща за пръв път още в Италианския лицей.


Останалите дати накратко: един от основателите на в. „Стършел“ (1945-1962 г.); аташе по културата в посолството ни в Рим (1947-1950 г.); редактор в Студия за игрални филми „Бояна“, в издателство „Български писател“... И май с това се изчерпва „щатната“ му биография. За кратко - 1990-1991 г., е депутат в VII ВНС.


От категорията

Шеф на парламент, вицепрезидент, цар, министри, депутати уважиха представянето на книгите на Велева

Шеф на парламент, вцепрезидент, цар, министри и депутати уважиха представянето на книгите на Велева -Shef-na-parlament--vtseprezident--tsar--ministri-i-deputati-uvazhiha-predstavyaneto-na-knigite-na-Veleva-_1737555959.jpg

50-те знакови интервюта и 127 авторски статии на Валерия Велева, не са само ...

22 ян. 2025 | 16:33

Проф. Любомир Стойков за книгата "Рани от власт": Паметта на изгубеното време и неговите олтари

Проф. Любомир Стойкова за книгата "Рани от власт": Паметта на изгубеното време и неговите олтари-Prof--Lyubomir-Stoykova-za-knigata--Rani-ot-vlast--Pametta-na-izgubenoto-vreme-i-negovite-oltari_1737299781.jpg

Творческият и публицистичният арсенал на Валерия е така конструиран и ...

22 ян. 2025 | 09:01

Васил Петров „взриви“ зала 1 на НДК и подари 4 биса

Васил Петров „взриви“ зала 1 на НДК и подари 4 биса-Vasil-Petrov--vzrivi--zala-1-na-NDK-i-podari-4-bisa_1737663967.jpg

Изненада за публиката беше най-младата участничка в продукцията, 16-годишната ...

23 ян. 2025 | 22:25

Бляскава гала премиера на филма "Клас '90" с участието на звезден състав

Бляскава гала премиера на филма "Клас '90" с участието на звезден състав
Снимка: Факти-Blyaskava-gala-premiera-na-filma--Klas--39-90--s-uchastieto-na-zvezden-sastav-Snimka--Fakti_1737639773.png

Филмът разказва за група съученици, които се събират след 33 години, за да ...

23 ян. 2025 | 15:31

НАЙ-ВАЖНОТО

В нито един момент не е стоял въпросът за заплащане за освобождаването на двамата българи

Георг Георгиев: България мобилизира огромна дипломатическа и политическа сила за моряците

Георг Георгиев: България мобилизира огромна дипломатическа и политическа сила за моряците-Georg-Georgiev-Snimka--Feysbuk_1736972689.jpg

Сигналът, който излъчва България - че е запазила функциите си на отличен ...

25 ян. 2025 | 17:05

Дупката в бюджета е около 18 млрд. лв., обясни министърът на труда и социалната политика

Борислав Гуцанов: Няма да има увеличаване на данъците или спиране на социални плащания

Борислав Гуцанов Кадър: БНТ-Borislav-Gutsanov-Kadar--BNT_1737796947.jpg

Проверява се дали социалното министерство може да отпусне средства за ...

25 ян. 2025 | 11:18

Решението за еврозоната не може да бъде изцяло политическо, поясни тя

Деница Сачева: Имунитетите никога не са били част от преговорите за кабинет
(Видео)

Деница Сачева Кадър: Нова тв-Denitsa-Sacheva-Kadar--Nova-tv_1737793988.jpg

Не е имало разговори за разпределяне на постове, заяви народният представител ...

25 ян. 2025 | 10:32

Няма опасност замърсяването да достигне до бреговете на българското Черноморие

Боршош и Генов на извънредна среща заради петролния разлив в Черно море - няма опасност за България

Министрите Мирослав Боршош и Манол Генов Снимка: Министерство на туризма-Ministrite-Miroslav-Borshosh-i-Manol-Genov-Snimka--Ministerstvo-na-turizma_1737794503.jpg

Пътят на разлива подлежи на всекидневен мониторинг освен в България, но и в ...

25 ян. 2025 | 10:40

Пеевски може да обедини двете ДПС-та и тогава ще е много близо до първото място, смята изборният експерт

Проф. Михаил Константинов: Парламентът загуби моралния си облик с отказа да свали имунитети

Проф. Михаил Константинов: Парламентът загуби моралния си облик с отказа да свали имунитети Кадър: БНТ-Prof--Mihail-Konstantinov--Parlamentat-zagubi-moralniya-si-oblik-s-otkaza-da-svali-imuniteti-Kadar--BNT_1737803481.jpg

"Не може едно управление да се крепи на хора без достойнство. Това е ...

25 ян. 2025 | 09:07

Тези депутати, които сами се отказаха от имунитетите си, постъпиха достойно

Явор Божанков: Подкрепям свалянето на имунитетите на Ибрямов и Николов

Явор Божанков: Подкрепям свалянето на имунитетите на Ибрямов и Николов-Srinaha-Yavor-Bozhankov--Cherven-zapartak-v-gnezdoto-na-PP-DB--plashta-si--za-da-bade-deputat_1732270870.jpg

Видял съм всичко това с очите си и нямам съмнение, че една от големите битки в ...

25 ян. 2025 | 09:49

Тези, които пишат законите, грубо потъпкаха всяко чувство за справедливост

Скандалът! Доган пред Джейхан Ибрямов: Аз знам какво ще стане по-натам - ще убият Момчето ...

Ахмед Доган има намерение да убие Деилян Пеевски, става ясно от думите на свидетел по делото срещу Джейхан Ибрямов-Ahmed-Dogan-ima-namerenie-da-ubie-Deilyan-Peevski--stava-yasno-ot-dumite-na-svidetel-po-deloto-sreshtu-Dzheyhan-Ibryamov_1737741078.jpg

"Доган бил споделил на Ибрямов, че за цялостната предизборна кампания на ...

24 ян. 2025 | 19:30

Много хора се разочаровахме, на криво тръгнаха нещата. Да видим как ще продължат

Възмущение заради отказа на мнозинството да свали имунитета на Джейхан Ибрямов: Голяма грешка!

Възмущение заради отказа на мнозинството да свали имунитета на Джейхан Ибрямов: Голяма грешка!-Vazmushtenie-zaradi-otkaza-na-mnozinstvoto-da-svali-imuniteta-na-Dzheyhan-Ibryamov--Golyama-greshka-_1737795935.jpg

По голяма глупост ГЕРБ не е сътворявала, И ако продължават с безумни ...

25 ян. 2025 | 11:09

Как и колко време ще изтрае стабилността на мандатоносителя при тези изнудвания и този рекет?

Eвгений Миихайлов за правителството: Сянката на ДС и БКП дебне отвсякъде!

Eвгений Миихайлов за правителството: Сянката на ДС и БКП дебне отвсякъде!-1597560665.jpg

Единият коалиционен партньор е против приемането на Еврото? ;Вторият е против ...

25 ян. 2025 | 15:53