Служители на регионалните дирекции "Пожарна безопасност и защита на населението", военнослужещи от Българската армия и доброволци и днес участват в гасенето на пожари в различни части на страната, предава БТА.
Голям пожар възникна следобед до харманлийското село Черепово в Сакар планина, съобщи за БТА областният управител на Хасково Мехмед Атаман. В пламъци са гора, сухи треви и храсти. Вятър възпрепятстваше овладяването на стихията. Атаман уточни, че е направил искане в гасенето да се включи и военен хеликоптер.
По-късно от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) информираха, че поради пожара на територията на област Хасково в участъка между село Черепово и пътен възел "Голямата Звезда" временно се ограничава движението по път II-55 Раднево – Свиленград, път III-809 Любимец – пътен възел „Голямата звезда и път II-76 Харманли – Тополовград. В участъка няма възможност за изграждане на обходен маршрут. Екипи на "Пътна полиция" връщат пътуващите в това направление.
Заради големия пожар областният управител на Хасково обяви бедствено положение на територията на общините Харманли и Тополовград. Пожарът бе на два фронта, които са в посока харманлийското село Изворово и село Главан в община Гълъбово.
Няма опасност за населението, увериха от администрацията. Екипаж от 24-а авиобаза в Крумово с вертолет Ми-17 се включи в борбата с огнената стихия в землището на село Черепово.
Пожарът е сложен за овладяване, при силен вятър горят сухи треви и храсти, обясниха от Министерството на отбраната и добавиха, че вертолетът е излетял в 17:00 ч. от летище Крумово.
Единият от двата фронта на пожара вече е спрян, съобщи за БТА по-късно областният управител. Ограничен е ходът на огъня в посока село Главан в старозагорската община Гълъбово и силите се съсредоточават на другия фронт към село Изворово.
Военнослужещи от Сухопътните войски продължават да участват и в гасенето на пожара в планината Славянка на българо-гръцката граница. Там действат 44 военнослужещи с осем специализирани машини от Трето бригадно командване и от 78-ми батальон за осигуряване – София.
Продължава активността от изток на пожара на българо-гръцката граница в планината Славянка, съобщиха от Областна администрация – Благоевград. Работи се за овладяване на новото огнище от запад в гръцка територия и недопускането му на територията на България.
Курсове правеха испанските самолети, като работеха заедно със служителите от пожарната, Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП), Регионална дирекция по горите, военни и доброволци.
Продължава изгасяването на пожара, възникнал на 2 август в землището на селата Църварица и Илия в кюстендилската община Невестино, съобщиха сутринта от пресцентъра на полицията в областния град.
След сигнал за пожар над Водноелектрическата централа в кв. "Изток" в Асеновград бяха изпратени три екипа огнеборци, съобщиха от РДПБЗН - Пловдив. По информация на пожарната служба са се запалили сухи треви над ВЕЦ-а в кв. "Изток", като димът се забелязваше от Асеновградско шосе. Екипи на противопожарната служба в Пловдив потушиха пожара.
Пожар е избухнал този следобед в ловешкото село Владиня, съобщи за БТА Габриела Тодорова, говорител на Областната дирекция на МВР в Ловеч. Огънят е тръгнал от селскостопанска постройка, която е унищожена. Засегнати са три къщи, които, според подадената информация, са били необитаеми. Горели са и сухи треви.
Пожарът е напълно овладян, няма опасност за хора и къщи, каза Тодорова. Поради силния вятър, на място ще остане дежурен пожарен екип, който да следи обстановката и да предотврати евентуално разрастване на пожара към съседното село Дренов. В гасенето на пожара са се включили и земеделски производители със собствена техника.
Пожар гореше на голяма площ в местността Бахчите в близост до една от вилните зони на Лом.
В област Плевен днес огнеборците са успели да овладеят три големи пожара, има постъпила информация за две изгорели къщи. Това съобщи за БТА директорът на РДПБЗН в Плевен комисар Станислав Атанасов.
Няколко пожара горяха в Разградска област в рамките на деня, съобщиха от Областната администрация в Разград. Около 16:00 е възникнал пожар в къща в село Побит камък. След час пожарът се е разраснал и е обхванал четири изоставени къщи, селскостопански постройки, сухи треви и храсти. Пожарът в село Побит камък вече е овладян със съдействието на няколко институции и участието в гасенето и на доброволци.
В следобедните часове огнеборците е трябвало да гасят пожари в сухи треви и храсти в русенския квартал „Средна кула“, както и в Бяла, Борово и други райони в областта. Най-сериозна е била ситуацията в Табачка, където пламъците са стигнали до границата с къщите в селото, каза директорът на РДПБЗН в крайдунавския град комисар Светослав Войчев. На място са се отзовали екипи от Две могили и Русе. Съдействали са и хора от селото. Пожарът е обхванал площ от над три декара, но вече е загасен напълно. На място са останали да дежурят огнеборците от Две могили.
Пожари възникнаха в свищовските села Козловец, Хаджидимитрово и Горна Студена в късните следобедни часове, съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР във Велико Търново Марияна Христова. Ситуацията в трите населени места е овладяна. В Хаджидимитрово продължава работата до напълно потушаване на огъня. Няма пострадали хора. Вследствие пожарите има унищожени сухи треви и храсти, както и дворове на необитаеми къщи. Причината за възникването им не е ясна, допълни говорителят на полицията.
Общо 306 276 лв. е отпуснатата и изплатена помощ от държавата на пострадалите от природни бедствия през лятото, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Агенцията за социално подпомагане е отпуснала помощ на 304 семейства за общо 198 972 лв. в седем области в страната, пострадали от поройни дъждове и градушки през месец юни тази година.
Премиерът Димитър Главчев лично посети пострадалите от град Шипка, на които са изплатени 57 900 лв. На 25 семейства от областите Хасково, Пловдив и Ямбол са изплатени общо 39 450 лв. за покриване на последствията от пожарите през месеците юли и август. С щетите от огнената стихия на терен тогава се запозна министър-председателят Главчев в селата Отец Паисиево и Воден.
Към днешна дата на пострадалите от село Отец Паисиево са отпуснати 15 780 лв., а на хората от село Воден са изплатени 20 514 лв.