През август започват стрес тестове на гръцките банки, а резултати от тях ще има през октомври. Вероятно лошите кредити от всички трезори на съседите ще бъдат отделени в една институция, т.нар. лоша банка, разбра „Преса“ от свои източници.
След това ще се оценява реалното състояние на трезорите. „Лошата“ банка ще действа на принципа на фирма за събиране на дългове - ще се опитва да разпродава активите на длъжници и да осребри каквото може. Какво точно ще стане, зависи и от това дали правителството на съседите ще има споразумение с кредиторите. Ако се окаже, че такова няма, банковата система ще изпадне в много негативна ситуация.
Положението не е розово - според запознати лошите кредити в Гърция са вече над 50%. В последно време никой не обслужва заемите си, твърдят източниците на „Преса“.
Българските банки с гръцка собственост обаче са стабилни - те са регистрирани по родния закон и са финансово независими от майките си в южната ни съседка. БНБ не позволява оттук да се пращат пари в Гърция. Единственият проблем беше с Алфа банк, която беше клон, пряко зависим от гръцкия собственик, а не самостоятелна банка. Клоновата Ӝ мрежа обаче беше придобита от Пощенска банка (с юридическо име Юробанк България), така че и нейните клиенти вече са защитени по нашето законодателство.
Възможно е да има консолидация на банковия пазар у нас, както и продажба на банки на други чуждестранни институции, твърдят запознати. Развитие по темата ще има още до края на тази година. Възможни са промени и на румънския, и на турския пазар, където оперират гръцки трезори.
Банкерите в България не се притесняват от стрес тестовете, които предстоят и у нас. Най-голямото изпитание вече го преживяхме, коментират експерти. „Миналото лято имаше атака срещу банковата система. Под натиск бяха 13 банки“, довериха запознати. Заради затварянето на КТБ и напрежението, създадено от слухове около Първа инвестиционна банка, депозанти са преоформяли депозити от левове в евро, както и са раздробявали сметките си на такива в различни банки до 100 000 евро - колкото е гарантираната сума по закон. Всичко това обаче беше преодоляно, така че сега банковата система функционира нормално, а депозитите отново се увеличават. Това означава, че поне засега хората не виждат друга подходяща алтернатива на банковите влогове.