От началото на 2016 г. до сега има 72 турски граждани предадени на Република Турция и 194 на Гърция. Това каза зам.-директорът на ГД „Гранична полиция“ ст. комисар Светослав Манолов по време на брифинг, предаде репортер на Агенция „Фокус“. Анатоли Загоров от Център „Реадмисия“ обясни, че има Закон за чужденците в Република България и в него е записано, че всеки чужденец може да влезе в страната, когато притежава редовен паспорт или виза.
„В същия този закон има записани принудителни административни мерки, които съгласно чл. 44 от този закон се налагат със заповедите на директори на Главни дирекции, със заповедите на нашите Регионални дирекции „Гранична полиция“ или упълномощени от тях длъжности лица“, заяви Анатоли Загоров. По думите му принудителните мерки са когато чужденецът не може да докаже влизането си по законоустановен начин. Загоров обясни, че в случая със задържаните 7 турски граждани на ГКПП „Дунав мост“ на 14 октомври не са могли да докажат влизането си в страната и им е наложена мярка за принудително отвеждане на границата на Р България, като тя изпълнена след 24 часа от полицейското им задържане.
„Споразумението за реадмисия е за обратно приемане на незаконно пребиваващи граждани, т.е. граждани на трети страни, които са влезнали незаконно от територията на Република Турция в територията на Република България“, заяви той и уточни, че те могат да се връщат, когато притежават валиден документ за пътуване или лична карта. Загоров поясни, че 7-те турски граждани са притежавали лични документи.
Зам.-директорът на ГД „Гранична полиция“ обясни, че срещу останалите лица няма образувано досъдебно производство.
„С изтичането на заповедите за задържане от началника на ГПУ – Русе са им наложени принудителни административни мерки", обясни той и уточни, че те са принудително отведени до границата на страната, тъй като нямат законно установено влизане.
„Лицата не са заявили, че искат закрила от българската страна, съответно изпълняваме спогодбата за реадмисия с ЕС – Турция от 2014 г., която за турските граждани се изпълнява от 2014 г. Лицата са предадени на 15 октомври през КПП „Капитан Андреево“ на турските власти“, добави Манолов и обясни, че няма информация дали са поддръжници на Фетула Гюлен.
Ст. комисар Манолова обясни, че задържаните са заявили, че са искали да отидат в страна от Западна Европа да работят. Той уточни още, че двамата сирийски граждани са настанени в домовете на Агенция „Миграция“. По думите му на задържаните хора са им били разяснени правата и е използван преводач, като те не са пожелали адвокат.