Навръх Димитровден, празникът на българските строители, разговаряме с председателя на Управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев. За трудностите пред бранша, за отношението на държавата към този сектор, в който работят хиляди фирми и са заети над 200 000 души, за мечтите и силата на бъдем единни.
- Строителите посрещат празника в поредната трудна година. Преди дни бившият финансов министър Асен Василев обяви, че в бюджета има „постна пица за пенсионерите и тлъста пържола за строителите и военно-промишления комплекс“. Видяхте ли я тази пържола, инж. Терзиев?
- Ако трябва да бъда честен, не бих казал, че съм я видял, защото и в първия бюджет, който от предишното правителство бяха направили, нямаше не само постна пица, нямаше никаква пица. В този бюджет нямаше нито стотинка за индексациите в строителството, което ни изигра лоша шега. А тези индексации бяха много важни за нас. За нас е важно не само какво ще се даде, а и кога ще се даде.
- Ние с вас се видяхме преди половин година, когато вече беше започнала войната в Украйна. Тогава Вие се оплакахте от отношението на държавата, ПП отчетливо водеше война с фирмите в строителството. Кой изпълни ангажиментите си към вас?
-Да, по време на редовното правителство на ПП нямаше диалог, но не мога да си изкривя душата, че откакто служебното правителство дойде на власт, нещата започнаха да се случват и то според поетия ангажимент. С решение на Министерски съвет беше приета методика за индексиране на договорите, тя бе обнародвана и вече е факт. Работим по правилник за прилагане. Надяваме се в най-скоро време това да излезе като решение и да започне да се прилага.
- Преди месец КСБ направи социологическо проучване, което показа подкрепа на хората - 85% посочиха, че се отнасят с уважение към професията на строителите, 51% - че браншът е от тежко пострадалите от инфлацията и скока на цените на материалите, 67% - че държавата трябва да актуализира старите цени, за да могат строителите да завършат обществените обекти. Чу ли държавата това?
- Трябва да кажем, че в момента индексацията покрива само поскъпването на материалите. Де факто, поскъпването на електроенергия и на горива не влиза в тази инвестиционна формула. Но другото, което е по-лошо е, че в някаква степен се определя таван на инвестиционната формула, което не е добре. Ние искаме, ако е 5% - да е 5%, ако е 20% - да е 20%, тоест какъвто е процентът на материалите в съответната формула, да бъде еднакъв за всички. Има проекти, които са толкова назад във времето, че прилагането на тази инвестиционна формула може да доведе до поскъпване на строителния процес с 25-30%. И ако имаме само 15%, индексация, какво правим?
- Има ли изглед управляващите да осъзнаят, че държавата има интерес от добре работещ строителен отрасъл - защото така постъпленията от данъци и такси в хазната се увеличават? Според вашите секторни анализи през 2020 г. произведената строителна продукция е била на стойност 23 млрд. лв., а за първото полугодие на т.г. е едва 6,6 млрд. лв.? Това е огромен срив! Фалираха ли фирми за този период?
- На всеки 3-4 месеца около 500 фирми се отписват. Само за последното тримесечие имаме отписани 440-450 фирми. Какво да направят хората, като въпросните инвестиционни проекти не тръгват, освен да съкратят работниците и да обявят фалит или по някакъв начин да се спасят? Има случаи, в които конкретни строителни фирми предпочитат да платят неустойка или да започнат да се съдят със съответния инвеститор – било държавата или дадена община, защото цената в момента е толкова висока, че по-добре да не работиш, отколкото да работиш на загуба.
- Защо се случи това? Пострадахте ли непоправимо от лошото отношение, което имаше към вас предишното правителство?
- Абсолютно! Определено, да. В момента, в който спечелиха изборите и дойдоха на власт, имахме уверението, че тези инвестиционни инструменти ще станат, но нищо не се случи. Напротив, скандалът стана, когато приеха бюджета и се оказа, че в него няма предвидени средства за индексация.
- Не беше ли най-тежкото клеймото: „те крадат”? Вероятно непрекъснато ви питат за това.
-Не искам да влизам в тази тема, защото „те крадат” е много елементарно. Ако имаш конкретни факти - даваш ги и до доказване на противното нямаш право да говориш така. На мен ми омръзна да слушам, че са корумпирани строителите, докторите, полицаите – всички в нашата държава сме корумпирани. Извинявайте, не се говори така! Може ли и аз утре по същия начин да го кажа за тях..
- Че министрите са корумпирани?
- Не искам да го кажа, защото не е правилно. Можем да си говорим каквото искаме, но ние сме правова държава и си има начин, по който се доказва тази корупция. Аз съм казвал и преди - всичко, което се строи в тази държава, е плод на всички тези „корумпирани“ според тях фирми. Всичко е направено от ръцете на тези строители и ако управниците не направят така, че те да останат да работят в България, тези строители ще отидат в други държави, в които няма корупция, както те смятат.
- Имаше една идея на Асен Василев, докато беше финансов министър - да си внесат фирми отвън. Внесоха ли си ПП фирми в строителството?
- Властта трябва да знае, е българските фирми отдавна са със същите показатели и възможности като чуждите фирми. Българските фирми добиха опит и възможности да работят на нивото на колегите си в чужбина и са конкурентни.
- Имате ли представа защо се стовари върху вас този гняв на редовната власт? Мисля, че оттогава нещата влязоха в едно русло, от което и сега не можем да излезем?
- Говори се за незаконност, но в един строителен процес участват много хора, които го управляват – като започнете от инвеститора, който го задава, през надзорника, проектанта, строителя, и завършите с приемането от съответния държавен орган. За да се стигне до проблем, значи всички тези органи не са си свършили работата. Нашата молба е следната - който е виновен, да го нарекат с конкретното име. Това, което сега се прави, не е добре!
- Когато минавате по магистрала „Хемус” се вижда, че тя не се строи. Какво се случва?
- Аз ще цитирам един министър, който си отиде, и който казваше: „Най-лошото строителство е незавършеното строителство”. Това е самата истина. Всичко, което не се завърши навреме и не се конструира по правилния начин, след това парите просто отиват в една яма, а това не е добре. Ако бяха малко по-далновидни и бяха форсирали нещата, половината от строителните работи щяха да се случат за половината от парите, които сега трябва да се дадат.
- Адекватен ли е този бум на жилищното строителство?
- Щом купуват, да. Нормално е всеки да иска да си вложи парите по правилния начин, да го направи възможно най-бързо и според своите възможности. Този бум на строителството доведе до две неща. Да, хората купуват повече, банките дават добри кредити , за да си купиш нещо, което може би след време ще струва три пъти по-скъпо и това е добре. Но зачестиха измамите на инвеститори, които взимат пари и мамят, че ще работят с дадени строителни фирми. Затова апелирам към хората - първо да проверят кой стои срещу тях, какво ви предлага и кой ще го извърши. В нашия публичен регистър може да видите дадена фирма има ли регистрация, колко работници има, какво е построила и всеки сам да си направи извод. Не е нужно да си дадете парите и след това да охкате и да търсите правата си по съдебен път.
- Миналият път, когато говорихме с вас, изразихте притеснения от липсата на работна ръка. Този процес задълбочи ли се?
- Да, и продължава да се задълбочава. Ние имаме прекрасни хора, но може би 30 000 – 40 000 български строители работят в чужбина. Фирми - също. Там нещата са подредени и то много просто - парите се получават навреме и адекватно и всеки иска да отиде там, не защото му е приятно или иска да е далече от семейството си Винаги съм казвал, че ако искаме да подредим нашата държава, всеки трябва да си почисти своята част от къщичката. Включително и ние като строители, естествено.
- В очакване сме на ново правителство. Дай Боже, да се направи. Какво ще е първото, което ще поискате от него?
- Да довършим процеса на индексация, който започна по време на служебното правителство. Работим по този въпрос от миналата година, от септември. Но всичко се случи сега за последния около месец и половина. Министър Шишков пое ангажимент да го публикува, да мине през Министерски съвет. Остава само още една крачка, хайде две - да излезе правилник за прилагане на индексацията и след това да се осигурят средства за нея. Нека да е ясно - всички занемарени проекти няма как да се случат без индексация.
- Кое ви беше най-трудно в контактите с държавата?
- Ще го кажа в прав текст- това, че понякога поемат ангажименти, а не ги изпълняват. Огромна част от строителите са честни и преми хора, хора на честта.
- Как ще отбележите празника?
- Ще се опитаме да направим равносметка, ще отбележим хубавите неща, които сме постигнали и лошите, които не сме. Ще поставим бъдещите задачи пред бранша, за да вървим напред.
- Вие като строител, какво искате повече да се построите? Душата ви какво мечтае да види?
- От 1979 година съм в бранша, - разбирам само това и само това правя. В онези времена мечтаех сам да мога да решавам какво искам, как го искам и как да го направя. И сега продължавам да мечтая - искам да направя нещо, което никой не е правил в нашата държава. Нещо ново, красиво и хората да казват: Ето това е! Не мога да си изкривя душата, че София расте и става все по-красива, че България става все по-хубаво място за живеене, може би още малко ни трябва – да не се нападаме и да се хванем ръка за ръка и да вървим напред. Отричането е лошо. Един приятел казва, че не бива да се казва: „Това е добро, защото онова е зле“. Напротив, дайте да правим само хубави неща, ама всички да сме вътре. Стига сме се плюли и да казваме: „Ние сме добри, ама те са много лоши“. Добре де, да вземем най-хубавото и да продължим напред.
Ще ви кажа честно - шапка му свалям на Вежди Рашидов! Когато каза, идете при хората, нека да ви обичат. Аз искам това - искам моите клиенти да ме обичат и това е моята основна цел. Никога няма да видите реклама за моята фирма, искам моите клиенти да ме рекламират. Когато един клиент ме викне втори, трети, пети път, значи съм ОК.