Премиерът Кирил Петков коментира след заседанието на правителството думите на военния министър Стефан Янев, който вчера заяви, че България няма необходимост да разполага допълнителни войски на НАТО.
Мотивът на министър Янев е, че в момента "не са налице необходимите обстоятелства, които могат да аргументират решение, свързано с разполагане на допълнителни войски на наша територия". Той посочи още, че "такова решение не би кореспондирало нито със съюзните интереси, нито с националния интерес на Република България".
Според премиера това мнение е лично на неговия военен министър, а не държавническа позиция. "Въпросът за засилване на военното присъствие на НАТО в България не е разискван нито в Министерски съвет, нито с партньорите. И мнението на министъра на отбраната, че няма нужда от увеличаване на присъствието, е негово лично. Ние сме активен член на НАТО, но вярваме, че е най-добре проблемите да се решават с дипломация и по мирен път, заяви още Кирил Петков. Той разясни, че България няма интерес от военно положение до границите си.
Петков отказа да каже неговото конкретно мнение дали е за засилване на военното присъствие в България. "Но като цяло колкото по-малко фокуса е върху военния потенциал и колкото повече е върху дипломатическия потенциал, толкова по-добре за България, но тези мнение не се изразяват по този начин.
На среща в Брюксел с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в петък премиерът Петков обяви, че българската позиция е изцяло солидарна с тази на Европа и отбранителния съюз по отношение на Украйна, заговори и за "втори мост между Русе и Гюргево" с отбранителни цели. Не бе обсъждано обаче разполагане на нови сили на алианса.
Позицията на Янев идва, след като германското издание "Шпигел " съобщи, че най-високопоставеният генерал в НАТО Тед Уолтърс е предложил алиансът да установи военно присъствие в България и Румъния заради струпването на руски сили край границата с Украйна. Уолтърс не е директно цитиран в публикацията на "Шпигел", но изданието говори за своя "информация", че той е отправил предложението по време на видеоконферентна среща с ръководителите на армиите от държавите партньори.
Предложенията на Уолтърс, който е върховният командващ съюзниците в Европа, на практика би разширило мисията Enhanced Forward Presence на алианса, съгласно която бяха разположени сили в балтийските страни и Източна Полша.
Според данните планът на практика би "разширил присъствието на НАТО" към България и Румъния. НАТО отказва да коментира информацията на "Шпигел", но "Ройтерс" отбелязва, че и двете страни са отправяли подобни призиви към алианса.
Часове по-рано "Демократична България" обяви, че не е съгласна с линията на неутралитет спрямо Русия и държи да разположим военни сили на НАТО, ако ни бъде поискано. Затова, още с формирането на Комисията по отбрана в парламента, ДБ ще поиска изслушване на министъра на отбраната Стефан Янев заради изявлението му, че няма нужда от войници на Алианса на наша територия. Това стана ясно от думите на съпредседателя на формацията Христо Иванов.
"Не може България да си позволи да бъде в неутралитет на практика, който да бъде в полза на политиката на Кремъл в региона. Ще инициираме изслушване на министъра на отбраната, за да изясни своята позиция и оценки на какво стъпва, защото темата е прекалено важна", каза в кулоарите на НС Христо Иванов.
"Това, което е написал, като минимум изисква добро изясняване, особено в светлината на записите в коалиционното споразумение", заяви депутатът от ДБ по адрес на Стефан Янев. "Ние бихме подкрепили всички мерки, свързани с укрепването на нашата отбрана и способност да противопостоим на нарастващите попълзновения от страна на Руската федерация в региона", заяви още Иванов.
"ДБ изключително държи на това, което е фиксирано в коалиционното споразумение, като част от текстовете за отбраната, България да развива своето пълноценно членство в НАТО, а не просто като някаква формалност, като наистина активна принадлежност", категоричен е съпредседателят на ДБ.
Съветниците на външната министърка Теодора Генчовска, свързани с бившата ДС, ще бъдат уволнени, обяви още премиерът по повод скандала с назначаването на Петко Сертов за съветник на външния министър.
Петков благодари на министърката и ИТН, че са одобрили освобождаването им, след като е станало ясно тяхното минало, свързано с бившата ДС.