На 14 и 15 февруари президентът Румен Радев ще бъде на работно посещение в Германия за участие в 61-вата Мюнхенска конференция по сигурността, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
През изминалите десетилетия Мюнхенската конференция се е утвърдила като ключов международен форум по актуални въпроси, свързани със сигурността, на който държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти от цял свят обсъждат различни теми под мотото "Мир чрез диалог".
Тази година международният форум в баварската столица ще бъде фокусиран върху предизвикателствата пред мира и сигурността, произтичащи от войната в Украйна, военните действия в Близкия изток, енергийната сигурност, киберпрестъпността, климатичните изменения и други.
Мюнхенската конференция се утвърди като водеща глобална платформа за обсъждане на актуални въпроси, свързани със сигурността. Форумът събира държавни и правителствени ръководители, дипломати, представители на международни организации и експерти от цял свят.
Основното мото на събитието е „Мир чрез диалог“.
Основни теми на конференцията
Тази година фокусът на международния форум в баварската столица ще бъде върху предизвикателствата пред мира и сигурността, включително:
- Войната в Украйна
- Военните действия в Близкия изток
- Енергийната сигурност
- Киберпрестъпността
- Климатичните промени
Участието на президента Радев в конференцията ще даде възможност за обсъждане на ключови международни теми и представяне на българската позиция по въпросите на глобалната и регионалната сигурност.
Конференцията, която започва в петък, ще бъде първата среща между новата американска делегация, водена от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, и европейските лидери. Ванс ще бъде придружаван от министъра на отбраната Питър Хегсет, държавния секретар Марко Рубио и специалния пратеник за Украйна Кийт Келог. Очаква се те да бъдат разпитвани за бъдещата роля на САЩ и условията за прекратяване на огъня между Украйна и Русия.
Европейските лидери ще настояват Вашингтон да окаже по-голям натиск върху Владимир Путин и ще искат яснота дали САЩ – самостоятелно или чрез НАТО – ще подкрепят евентуална европейска мисия за стабилизиране на Украйна след края на войната.
Федералният президент на Германия, Франк-Валтер Щайнмайер ще открие конференцията с реч на 14 февруари. Същия ден стотици лидери в политиката и бизнеса, както и представители на различни региони на света, ще обсъдят основните глобални въпроси, свързани със сигурността, под ръководството на Кристоф Хойсген, предаде MSC.
Програмата на конференцията ще започне в петък с фокус върху глобалните предизвикателства за сигурността, включително въпросите на глобалното управление, демократичната устойчивост, климатичната сигурност и редица други теми.
В събота ще бъдат проведени дебати за състоянието на международния ред, както и анализ на регионалните конфликти и кризи. Вторият ден ще бъде посветен и на бъдещето на трансатлантическото партньорство.
В неделя, конференцията ще приключи с дискусии относно ролята на Европа в глобалния контекст.
Както и в предходни години, програмата ще бъде разделена на три основни компонента: основната програма, организирана от MSC, около 200 официални съпътстващи събития, както и отворени за обществеността дискусии.
В края на третия и последен ден от MSC 2025, Йенс Столтенберг ще поеме председателството на конференцията, наследявайки Кристоф Хойсген.
Конференцията ще събере около 60 държавни и правителствени ръководители, сред които украинският президент Володимир Зеленски и вицепрезидентът на САЩ Джей ди Ванс. Други гости ще са:
- Държавният секретар на САЩ, Марко Рубио
- Специалният пратеник на Доналд Тръмп за Украйна и Русия, Кийт Келог
- Генералният секретар на НАТО, Марк Рюте
- Председателят на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен
- Германският президент, Франк-Валтер Щайнмайер
- Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, Кая Калас
- Генералният секретар на Световната здравна организация (СЗО), Тедрос Аданом Гебрейесус
- Главният прокурор на Международния наказателен съд (МНС), Карим Хан
- Върховният комисар на ООН за бежанците, Филипо Гранди
- Новият външен министър на Сирия, Асад ал Шайбани
Конференцията ще включва и кандидати за германски канцлер, сред които Олаф Шолц, Фридрих Мерц, Роберт Хабек и Кристиан Линднер. Представители на партии като Алтернатива за Германия (AfD) и Алианс на Сахра Вагенкнехт (ASV) не са били поканени, пише медията AA. Също така, руски правителствени служители не са поканени да участват, по данни на RBC- Ukraine.
Миналата година смъртта на Алексей Навални измести фокуса на конференцията, а една от ключовите теми на срещата беше войната в Украйна. Зеленски определи конференцията като "ползотворна".
"Участието ни в тазгодишното издание на Мюнхенската конференция по сигурността беше доста ползотворно. Украинската гледна точка за международния дневен ред беше подкрепена от нашите партньори", заяви той.
Несъмнено и тази година пълномащабната инвазия на Русия в Украйна ще бъде сред главните точки на дневен ред.
Знакова в историята на Мюнхенската конференция е речта на руския президент Владимир Путин от 2007 г. Тази реч се оказва историческа и по признанието на световни лидери и експерти, тогава не е била чута. Тя обяснява много от събитията днес в Украйна. Тогава Путин говори, че НАТО се приближава към границите на Русия. И казва: "И ние имаме справедливото право откровено да попитаме: против кого е това разширение? И какво стана с уверенията, които се даваха от западните партньори след разпускането на Варшавския договор? Къде са сега тези изявления?". Путин продължава така: "Бих искал да приведа цитат от изказването на генералния секретар на НАТО господин Вернер в Брюксел от 17 май 1990 година. Той каза тогава: „Самият факт, че ние сме готови да не разполагаме войски на НАТО отвъд пределите на територията на ФРГ, дава на Съветския съюз твърди гаранции за сигурност“. Къде са тези гаранции? Камъните и бетоновите блокове на Берлинската стена отдавна се превърнаха в сувенири. Но не бива да забравяме, че нейното падане стана възможно благодарение и на историческия избор на нашия народ – народа на Русия, избор в полза на демокрацията и свободата, откритостта и искреното партньорство с всички членове на голямото европейско семейство. Сега се опитват да ни наложат вече нови разделителни линии и стени – макар и виртуални, но все пак разделящи нашия общ континент. Нима отново ще трябват дълги години и десетилетия, смяната на няколко поколения политици, за да „махнем“ и „демонтираме“ тези нови стени?"
Началото на Мюнхенската конференция по сигурността е поставено през 1963 г. като платформа с около 60 участници от Западния блок за обсъждане на въпроси от областта на политиката на сигурност и продължава съществуването си и след края на Студената война. Целта на конференцията е да спомогне за недопускането на нова голяма война и за решаването на регионални конфликти. След 1999 г. тя се превърна в най-големия по рода си независим световен форум и събира ежегодно по около 600 участници, допълва Укринформ.