“Ако политическите партии бяха приели и трите въпроса за референдума, купеният вот нямаше да бъде вече фактор“. Това каза по повод референдума на 25 октомври президентът Росен Плевнелиев.
Той смята, че в момента формациите се „заливат една друга с това кой колко гласа ще купи, манипулиран вот, корпоративен вот”. “За пореден път като президент подадох ръка на всички политически партии, за да може да не е такъв дебатът сега. Ако те бяха приели и трите въпроса купеният вот нямаше да бъде вече фактор”, заяви държавният глава.
„Народът щеше да бъде питан за мажоритарен вот като лекарство към всичките тези явления. За съжаление това не се случи. Виждате колко кратък е периодът, в който след като бяха отхвърляни първите два въпроса на референдума отново се сблъскваме със същите явления и даже по-лоши. Политическите партии можеха да дадат идея за прогрес", посочи президентът.
По думите му, това че местните избори и референдумът са заедно ги прави още по-смислени. „Когато говорим за улици и за детски площадки, кажете две думи и за референдума,защото това ще помогне на гражданите. Виждаме, че гражданите очакват и искат да получат необходимата информация, за да направят своето обосновано и коректно решение”, каза той, предаде "Фокус".
Плевнелиев призова политическите партии, освен към местните избори да се отнесат отговорно и към референдума. Той е убеден, че политиците трябва да помогнат на народа, за да може той да направи своето информирано решение.
„Инициативата за референдума дойде от държавния глава, защото той чу народа си. Народът го иска този референдум и иска да бъде питан именно по изборните си права”, каза той. По думите му, хората виждат как се правят изборите и очакват подобрение. „Гордея се, че съм и първият държавен глава, който ползва конституционното си право, за да инициира национално допитване”, каза Росен Плевнелиев.
Според него политическите партии имат много елементарен избор. „Те могат да продължат да бъдат пасивни през оставащите дни и по този начин ще се затвърди впечатлението, че референдумите не са важни за тях. Същевременно могат да използват и останалите броени дни до изборите, за да се променят. Могат да бъдат активни и да покажат, че са демократи и да докажат с действията си, че подкрепят пряката демокрация като висша форма на демокрация. Нека питаме народа, а той да си каже тежката дума”, посочи президентът.
От думите му стана ясно, че той е впечатлен от малкото НПО-та, които водят активна кампания за всенародното допитване. „Някои неправителствени организации са "за", други "против". Прави впечатление, че тези, които са против не са активни. Апелирам към тях да излязат и да кажат защо са против. Впечатлен съм от малкото неправителствени организации, които са за и които водят активна кампания в рамките на собствените си възможности”, допълни Плевнелиев.
„Те са единствените, които водят някаква кампания. Гражданите днес в България дават пример на политиците. Дано и те да го последват в следващите дни”, заяви държавният глава.
"Днес хиляди представители на политическите партии се кандидатират за кметове. Те обещават улици, водопроводи – една по-добра жизнена среда за хората. Нищо не им пречи да обещаят и повече демокрация, включително и на местно ниво", каза той.
По думите му, това не им пречи да обещаят и повече близост до хората на местно ниво. "Всеки един от кандидатите за кметовете може да каже и по една дума за референдума. Всеки един от тях е добре да има позиция по въпроса. Убедените демократи са само тези, които разбират, че пряката демокрация е висша форма на демокрация и ако тя не работи нито една друга демокрация няма как да проработи. Само в комбинация на пряката демокрация, т.е. референдума и представителната демокрация – избори за кметове и правителства. Само тогава, когато постигнем този баланс и двата вида демокрации ще се обогатят взаимно", каза президентът Росен Плевнелиев.
Той е разочарован от липсата на активност на политическите партии от гледна точка на кампанията по референдума. "За мен на практика това е необяснимо. Имаме 25 политически партии, които са регистрирани като застъпници на референдума с позиция „Да”. Имаме също немалко партии, които са регистрирани за референдума с позиция „Против”. Нито един от тях не е активен. Дори бих искал тези, които са против поне да са активни", каза той. Той изрази надежда, че в оставащите броени дни до провеждането на националния референдум, политическите партии ще се активират и ще се отнесат отговорно и по темата с референдума.