Когато разрешаваш да преминават самолети над твоя територия, ти носиш съответната отговорност за товара, който преминава. Това коментира в предаването "Още от деня" на БНТ зам.-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев. По думите му решението за забрана на руски самолети, превозващи хуманитарна помощ до Сирия, да преминават през нашето въздушно пространство, е проява на чувството на отговорност на управляващите.
"За да се вземе решение да не се допускат, сигурно има някакви съмнения най-малко. Не знам дали има доказателства, но когато се изчистят тези съмнения, предполагам, че всичко ще бъде наред”, коментира още той.
Когато политиците се намесят в чисто човешки отношения, каквото е русофилството, освен да ги омърсят, друго не могат да направят, убеден е Велчев. Той припомни, че близо 60 000 българи са завършили висшето си образование в бившия Съветски съюз и Русия, а стотици хиляди са работили в Коми, има и много смесени бракове. Велчев подчерта, че групата за приятелство с Русия е най-голямата в Народното събрание и че в нея има членове от всички партии.
"Живял съм там, уважавам приятелите си", потопи се в спомени депутатът. Тъй като телевизионното му участие съвпадна с датата 9-и септември, беше засегната и темата за живота у нас преди избухването на демокрацията. Велчев призна, че когато се събере с приятели, най-светлите, най-хубави спомени са им от казармата. "Спомняме си я с умиление", довери той. По думите му по онова време "се работеше повече", но резултатите сигурно не са били повече, тъй като инвестициите не са били толкова големи.
Той не подмина и темата с антикорупционния закон. "Няма добър закон за всички", категоричен е Велчев с аргумента, че "какъвто и закон да направите и да предложите, винаги им анедоволни. "Забелязал съм, откровено казано, в тези години, когато се е поставял въпроса за Закон за корупцията или Закон за лобизма, някак си все едно че минава леко покрай ушите на някои политици, все нещо някой не е разбрал", коментира депутатът. Той каза още, че според него е трябвало законът да се приеме на първо четене.
Според Велчев в документа трябва да залегнат два основни принципа. Единият е наказанието да зависи от заеманата позиция, тъй като не е все едно дали си портиер или министър, когато можеш да нанасеш много по-голяма вреда. "Ако си портиер или работиш на някакво ниско ниво, получаваш примерно, 5 години – от. Колкото отиваш по-нагоре, толкова присъдата се качва. А не дали ти е за първи път или втори път", каза депутатът.
За да илюстрира втория принцип, Велчев попита: "Защо в германия е абсурд полицай да вземе пари?" И сам отговори: "Защото, ако го хванат за подкуп, първо ще има дисциплинарно уволнение, после отива на съд, и освен това губи целия си стаж и няма да има пенсия".