Фармацевтични фирми настоятелно ухажват шефове в британската здравна каса с пари в брой и скъпи екскурзии, за да включат в позитивния лекарствен списък произвежданите от тях продукти. За миналата година индустрията е платила на медици на Острова общо 40 млн. лири, показа разследване на лондонския в. „Телеграф“.
Фармацевт от Съри разказва, че наскоро е имало двудневен семинар в Дубай, на който освен екскурзията на здравни чиновници са платени и по 1000 лири на ден. А екзотичната дестинация била избрана, защото производителят на предлагания медикамент бил от Индия. Аптекарят често организирал подобни семинари, като тарифата му била 15 000 лири, но „има и доста по-високи“. В списъка му с поканени винаги имало около 100 служители на касата.
„Телеграф“ разкрива, че чиновници, отговарящи за избора на медикаменти, предписвани от лични лекари и използвани в болниците, на практика работят като консултанти към производителите. Компаниите плащат на медици и аптекари за организирането на семинари, на които да бъде препоръчан на държавните служители съответният продукт. Сбирките обикновено се провеждали в петзвездни хотели. След тях в голям процент от случаите едно лекарство бива заменяно с друго в списъка на плащаните от бюджета под натиска на „спонсорите“.
Замесените чиновници се оправдават, че включването им в т.нар. консултативни бордове към производителите спомага за най-ефективното използване на парите на данъкоплатците. Разкритията излагат на показ крещящ конфликт на интереси. Плащано от държавата лекарство може да бъде заменено с друго не в интерес на пациента, а в резултат на финансов стимул към съответния чиновник, коментира изданието.
От здравната каса на Великобритания заявиха, че обвиненията са изключително сериозни, и обещаха да ги разследват.