Във връзка с проведения от община Пловдив конкурс „Трезор за идеи”, при който участваха 43 проектни предложения за трансформиране на старата сграда на БНБ на пловдивската Главна – с нашата медия се свърза ръководителят на екипа на проект „Аригато” („Благодаря”) – доц. д-р Атанас Владиков, чийто проект не беше класиран.
Той и неговият екип предвиждаха трансформиране на сградата от 3’700 кв.м. РЗП да бъде превърната в японски дом на културата и да служи като символ на традиционно добрите българо-японски отношения и в частност на 50-годишната история от побратимяването на гр. Пловдив с гр. Окаяма през далечната 1972 г., когато кмет на Пловдив е бил г-н Диран Парикян, а посланик в Япония е бил г-н Христо Томов с мандат 1971-1975 г.
Връзките на България с Япония особено от средата на 60-те до средата на 80-те са особено силни, а гр. Пловдив става естествено културно средище за обмен на идеи между двете страни. Някога България се ползва със силната реклама на японската държавна телевизия NHK, тъй като неин генерален директор е г-н Йошинори Маеда, за когото се знае, че през 1943 г. – минавайки през Пловдив като кореспондент на телевизията – се запознава с българката Анастасия Макрелова, и имат две деца: Акира и Елена. От тази любов между г-н Маеда и пловдивчанката г-ца Макрелова се ражда естествената популяризация на нашата страна в Япония и започват да се утвърждават българо-японските отношения – особено вследствие на усилната работа на нашите посланици и техните екип там: г-н Христо Томов, г-н Кирил Константинов и г-н Янаки (Начо) Папазов.
Силен тласък в българо-японските отношения тогава изиграва взаимстването на множество авангардни идеи и модели, показани на „Експо 1970 г.” в гр. Осака и прехвърлянето им в България. Като примери на технологичен трансфер могат да бъдат посочени индустриалните решения за изграждането на комбинат „Ямболен” в гр. Ямбол за изкуствени влакна и по-късно завода за коприна към комбината, завода за калкулатори в гр. Силистра, завода за запаметяващи устройства в гр. Стара Загора, ПАВЕЦ „Чаира”, завода за тежко машиностроене в гр. Радомир и много други.
Доцентът по международни икономически отношения – Атанас Владиков е известен на широката общественост освен като преподавател в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, но и като автор на книгата: „Аригато, Токио! Градът, който живее в XXII век”, издадена от пловдивското издателство „Хермес” тази година.
Доцент Владиков и неговият екип участват с проектно предложение в организирания конкурс от община Пловдив с проектната идея „За създаване и развитие на център „Аригато” за представяне, популяризиране и обмен на знания за изкуствата, културата, науката, икономиката и начина на живот на Япония”.
Архитект на проекта е младата и перспективна арх. Деница Чавдарова, а интериорен дизайнер на проекта е нейният колега Давид Минков.
В идейното предложение се включва широк колектив от съмишленици – едни от най-изявените ръководителите на школи по японски бойни изкуства: шихан Георги Попов и сенсей Костадин Попов /карате шин-киокушин/, сенсей Здравко Колев /айкидо/, два пъти световния шампион по джудо и трип пъти шампион на европейски титли по джудо за България – г-н Георги Георгиев и към момента директор на спортното училище в гр. Пазарджик, както и от г-н Спас Караджов /джудо/.
Проектната идея се обогатява с развитата японска градина на покривното пространство и от концептуалните идеи на известния пловдивски художник Атанас Маринчешки – Маестрото. Проектната идея е подкрепена и от учителката и преводачка по японски език – г-жа Елена Филипова, както и от представители на бизнеса – г-жа Виолета Стайкова и г-н Микеле Станторели, предприемач и дарител за много обществени каузи, включително за деца и лица в неравностойно социално положение.
В наши дни с този проект Пловдив би могъл да си възвърне блясъка от миналото и да бъде в центъра на изграждането на нов етап на българо-японските отношения; а и взаимственото на нови идеи и технологии от предстоящото „Експо 2025 г.” в гр. Осака също би могло да даде нов технологичен и индустриален тласък на региона и страната.
Основният принцип, от който се ръководи идейният екип в представената пред община Пловдив идейна концепция е да се привнесе японският опит в неговата пъстрота на традиционни и авангардни културни, художествени, научни, творчески, икономически знания и достижения и на тази основа да се укрепи съвременното и цивилизационно познание в българското общество за Япония.
Основната цел на Център „Аригато” е свързана с изграждането му като единен културен кампус, реновиран съобразно японските стандарти за културен обект, обект за артистични изяви на японските изкуства, за изложби, място за получаване на нови знания, място за презентации и трансфер на японско ноу-хау в различни сфери на живот – основно чрез съвременните дигитални технологии и изкуствен интелект.
Центърът се планира да функционира и като място за срещи и запознанства, за изложби и за дискусии на тема Япония.
Доц. д-р Атанас Владиков и неговият екип са запознали културния аташе на Посолство на Япония с проекта.
Снимки, видео-клип и обяснителна записка към проект „Аригато” могат да бъдат намерени на сайта на проектантското студио: https://3dformaarchitecture.com/arigato/