Съединението е било обявено по начин най-благороден. Това събитие се осъществява кротко, макар че е велико.
Това каза в интервю за БНР историкът проф. Андрей Пантев. По думите му, нашите предци са осъществили "тиха, благородна и народоспасяваща акция, която завинаги е останала в нас".
"Предприемаме едно начинание дръзко. Ние се изсмиваме на един международен договор, крайно несправедлив, с решителност, много рядко срещана в нашата история. Никой не е очаквал такова успешно действие. (…) Ние не чакахме някой да ни подари нещо. Това е взривът на нашето българско съзнание, поведение и успехи."
Тогава се е смятало, че България е изкуствен държавен продукт, резултат от Руско-турската война. Оттогава вече се смята, че сме господари на собствения си дом и държим ключа в собствения си джоб, подчерта историкът.
Запитан кога великите сили са се месили повече – в миналото или днес, проф. Пантев посочи:
"Сега е ачик вече - под формата на съюзи, ангажименти, коалиции. Много ясно, че е повече намесата."
Тогавашните ни елити не са имитирали всичко това, което става извън границите ни. Не са очаквали поощрение, одобрение. Това е разликата с днешните, коментира проф. Андрей Пантев.
Според него в миналото е имало истински добродетели, а днес той открива открива "стремеж към подражателство".
"Навремето е било най-укорително да кажеш, че те подкрепят от чужбина. Днес това е първото условие. И дали има партиен конгрес или някаква дипломатическа ситуация, първата работа е, че този или онзи отвън ни подкрепя. Ако мислеха така съединистките дейци, още щеше да има област Източна Румелия."
Историкът изрази надежда все нещо от кръвта на прадедите ни да е останало в нас, "независимо от дебелашките нрави, които в момента доминират".