След Брекзит европейските граждани станаха по-големи европейци. Това заявява категорично в интервю за "Фокус" политологът проф. Анна Кръстева.
"Европейските граждани станаха по-големи европейци след Брекзит, а не по-малки. За това има ясни и политически, и социологически доказателства. Тези дни излезе ново проучване на общественото мнение в 10 европейски страни, което показва, че едно ярко мнозинство – 63% от европейските граждани харесват ЕС и искат да останат в него срещу само 18%, които биха предпочели да го напуснат", твърди проф. Кръстева.
Политологът посочва и, че еврооптимизмът нараства. "В редица страни – Германия, Франция, Испания, Холандия, дори във Великобритания с 10% е нараснал еврооптимизмът в самата страна. Видяхме го и на последните парламентарни избори, в които се включиха и младите и дадоха този резултат, който ако младите по-различен от идеята за твърд Брекзит, ако младите така активно бяха участвали и на референдума, може би щяхме да имаме по-различен резултат", казва тя.
Според нея, ако това е социологическата страна на въпроса, политическата страна също говори за ръст на настроенията в полза на повече Европа. "Видяхме във Франция - проевропейски президент, проевропейско парламентарно мнозинство във Франция, което има две измерения. Една категорична европейска позиция, от една страна, от друга е ярка реформаторска заявка. Макрон иска да утвърди ЕС като го реформира, а не просто като го възпроизвежда в настоящия му вид. Видяхме проевропейски резултати и в изборите в Холандия преди френските", твърди проф. Анна Кръстева.
Според нея току-що приключилите парламентарни избори във Франция показват, че евроскептичните партии в ляво и в дясно заемат много малко депутатски места. Крайнолявата евроскептична алтернатива на Меланшон „Непокорна Франция“ има 18 депутата. Крайнодясната Националният фронт на Марин льо Пен има едва 8 депутата, което значи че няма да имат парламентарна група. С други думи намалява тежестта на евроскептичните гласове и се увеличава политическата тежест на еврооптимистичните гласове, е нейният извод.
Политологът се спря на разговорите в Брюксел между преговарящия за Брекзит от страна на Великобритания Дейвид Дейвис и преговарящия от страна на ЕС - Мишел Барние.
"За момента Брекзит по-скоро консолидира Европа и открива път напред, както Жан Моне, който вчера Барние цитира, казва „Не съм нито оптимист, нито песимист, просто решителен“. Има една решителност в ЕС да се върви напред, а както и двамата се обединиха около друг цитат на Чърчил, че „песимистът вижда трудност във всяка възможност, а оптимистът възможност във всяка трудност“. И ако лидерите, европейските, както и британските, в този труден период на Брекзит и на развод успеят да видят възможност за европейките и британски граждани, наистина ще успеят да бъдат на висотата на гражданските очаквания", посочва в заключение проф. Кръстева.