Млади семейства от цялата страна продължaват традицията с масовите кръщенета в Голямата Базилика в старопрестолна Плиска. Началото беше поставено преди две годиниq след тържествена литургия във величествения храмq начело с патриарх Неофит.
Тя бе отслужена на 2 май 2015 г., в деня на Свети цар Борис - Покръстител на българите, по случай 1130 години от официалното приемане на християнството в България.
Парите за реставрацията на Голямата базилика в Плиска са на привършване и ще се наложи да се отделят още средства за работа по храма, заяви директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Той бе на посещение на старините в Плиска, където преди два дни бе извършено масово свето кръщение.
Разговарях с Бойко Борисов и му казах, че първата докладна, която ще получи от мен, след като стане премиер, ще е за пари. Те свършват, има още малко, които ще стигнат за седмица или две работа, обясни проф. Димитров пред Епишцентър и посочии, че премиерът дори е поискал снимки, за да убеждава с тях министрите
Досега са вложени около 1 милион лева в реставрацията на храма. Част от тях бяха за археологически разкопки и почистване на манастира към Голямата базилика.
Според проф. Димитров завършването на цялата църква ще струва 7-8 милиона. На този етап обаче ще се иска по-малко от 1 милион лева. Те ще бъдат вложени в завършване на същинската църква и изграждане на ротонда, в която ще има вода в свещения кладенец. 10 години цар Борис е строил Голямата базилика, за реставрацията вероятно ще са нужни около 5 години, заяви професорът.
Ето какво разказа пред Епицентър.бг директорът на НИМ проф. Божидар Димитров:
- Избрано ли е вече име на Голямата Базилика?
- Повечето хора, които са изказали мнение, искат тя да бъде кръстена на нейния създател Цар Борис I - Покръстител, чийто ден честваме днес, на 2 май. 97% от българите искат това.
- Това показа и анкетата, проведена на сайта Епицентър.бг. 88% от читателите бяха посочили за патрон на храма Свети Цар Борис-Михаил Български.
- Да. Така че ще се съобразим с мнението на народа в този малък референдум, който проведохте в Епицентър.бг
- Какво предстои още да се реставрира в Голямята базилика?
- Има още много работа. От снимките се вижда, че една голяма част от десния кораб, която не беше готова, вече е завършена като огледален образ на това, което е срещу нея и което е част от други реставрации, случили се през 80-те години на миналия век. Но се забелязва и един очертан четириъгълник на дясната страна на стената на Базиликата, извън самата нея, но залепена за нея. Това е Баптистерий (от латински: baptisterium), което означава Кръщелно. През следващата година на този ден децата ще се кръщават там, в този северен каменен купол-басейн. Той е запазен. А не както сега – импровизирано в средата на Базиликата. В този каменен басейн са кръстени цар Симеон, Цар Петър, вероятно цар Борис II, цар Роман и т.н.
Плановете вече са одобрени от Министерство на културата. Ще има и Ротонда. Освен че свещеният кладенец, аязмото, ще бъде укрепен архитектурно, ще бъдат поставени и сребърни решетки, които унищожават всякакви микроби във водата. Това се налага, защото имаше съмнения сред хората, които са неоснователни, но ще го направим, за тяхно спокойствие.
Ротондата ще бъде в центъра на двора на Базиликата. Ще има и място, където хората ще могат да се редят на опашка.
- Колко посетители идват в „Майката на всички църкви”?
- И сега, преди да завършим Базиликата, тя се посещава от стотици хора, които искат да се запознаят с миналото. Това се случва и благодарение на сайта Епицентър.бг. Много хора посещават църквата. Посещаемостта се е увеличила около 10 пъти – от 20 000 на 250 000 души през миналата година. През тази година вероятно ще бъдат много повече.
- Вчера, за трета поредна година, беше извършено масово свето кръщене. Имаше ли интерес от страна на миряните?
- Вчера бяха кръстени деца. За моя приятна изненада и едно българче от Украйна, внук на най-известната българска активистка там Дора Костова. Тя е издател на вестник, на списание, телевизия. Ходи и предава за българите в украинската част на Бесарабия. Нейното внуче беше кръстено на името на цар Борис.
Имаше и деца от Румъния. Беше ги довела румънската депутатка и представителка на българското малцинство г-жа Чокани. Децата бяха от католическата общност в Банат, за съжаление, нямахме католически свещеник „под ръка” да извърши тайнството. Така че го отложихме за следващата година.
- Възможно ли е този ритуал да се извършва през цялата година?
- Може да се кръщава всеки ден там, не само на 2. май. Същото е и с венчавките.
- С какво е свързана Голямата Базилика с българската писменост и култура?
- На север от Голямата Базилика се простира огромен манастир, също прикрепен към Базиликата. Оказва се, че този манастир е бил за знатни хора, монасите са били аристократи. Бил е много луксозен. Хората няма да повярват, но е имало и ватер-клозет в килиите. Знаем, че монасите са писали книги, тъй като са намерени много писалки, закопчалки за кориците, копчета за книгите и т.н. Очевидно там са писани книги. Такива манастири са много редки – не само по българските и византийските земи, но и в Европа. Там се събират интелектуалци. Такъв манастир описва и Умберто Еко в прочутата си книга „В името на розата”.
Писани са скрипторий. С книгите на тези скрипторий е покръстено населението на днешните румънски и молдовски земи, Украйна, Русия и Беларус, а на запад – Сърбия, Босна, Черна гора.
"Майката на всички църкви" е построена през 875 г. като символ на отхвърлянето на езичеството и приемането на християнството. Амбицията на цар Борис-Михаил била България да стане трета сила на православната вяра в Европа.
Реставрацията на величествения храм започна през 2015 година, като до момента в градежа са вложени около 1 милион лева. Сред дарителите са висши духовници, политици, държавници, спортисти и бизнесмени.